נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן, רויטרס

"כמו 5 פצצות הירושימה": נתניהו הציג מסמכי גרעין מלב טהראן

רה"מ חשף מיצג של חצי טון מסמכים שהושגו על ידי המוסד מארכיון הגרעין האיראני • לטענת נתניהו "פרוייקט עמאד" מוכיח כי איראן משקרת לעולם. צפו בנאום המלא

  • פורסם ב:
  • 30/04/2018 19:29
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/01/2018 00:33
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

הצהרת הגרעין של נתניהו: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא אמש (שני) הצהרה מיוחדת בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. נתניהו חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. נתניהו נאם ארוכות בשפה האנגלית, כדי שדבריו יגיעו לאוזני העולם, ובהמשך בקצרה בעברית. 

"איראן שיקרה, בגדול", אמר רה"מ בתחילת דבריו באנגלית. "לאחר חתימת ההסכם ב-2015 איראן העצימה את מאמציה להסתיר את תוכנית הנשק הגרעיני. היא העבירה את המסמכים לדרום טהראן, שם היא שמרה את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו על כך, וגם מעט ישראלים".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אסון השיטפון בערבה: שינוי באסטרטגיה - המדריך חשוד בהריגה

תמונות חדשות נחשפות מאחד האתרים שהותקפו הלילה בסוריה

בנק ישראל: מחירי הדירות עשויים להמשיך ולרדת

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו מצביע על הארכיון בטהראן ממנו הושגו המסמכים (רויטרס)

 

בנוגע לחצי טון המסמכים שהשיגה ישראל מלב טהראן, הציג נתניהו לנוכחים בקריה ולצופים העתקים של החומרים שנאספו ואמר: "55 אלף עמודים, 55 אלף מסמכים נוספים ו-193 דיסקים. החומרים המקוריים כעת במקום סודי". ראש הממשלה טען כי "המסכמים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".

נתניהו טען בדבריו כי המסמכים שהושגו כוללים תמונות וחומרי וידאו מפלילים. "חלקנו את המידע עם ארה"ב, שיכולה לוודא את אמינותו. נחלוק אותו בהמשך עם מדינות נוספות", ציין רה"מ. "אנו יכולים להוכיח כעת ש'פרוייקט עמאד' הוא תוכנית לבצע ניסויים בנשק גרעיני. אנו גם יכולים להראות שאיראן מאחסנת חומרים מהפרוייקט כדי לפתח נשק גרעיני".

ראש הממשלה טען כי המסמכים מציגים את מטרות הפרוייקט שכולל פיתוח חמישה ראשי נפץ ועשרה קילוטון של חומר נפץ כדי לשלבם על טיל: "זה כמו חמש פצצות הירושימה המורכבות על טילים בליסטיים", ציין נתניהו.

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן (רויטרס)

 

"כשאנו בוחנים מה יש בארכיון הזה, ל'פרויקט עמאד' יש את חמשת האלמנטים הנחוצים לתכנית לפרויקט גרעין: לפתח נשק גרעיני, לפתח ליבות גרעיניות, בניית מערכות לפיצוץ גרעיני, הכנת ניסויים גרעיניים והרכבת ראש נפץ גרעיני על טיל".

נתניהו הוסיף בדבריו כי המסמכים החדשים חושפים פרטים חדשים על מתקן פורדו המוכר. לטענתו, מדובר היה במתקן סודי שנבנה מתחת להר: "הסיבה לכך - בניית נשק גרעיני", כך לדברי נתניהו. "הקבצים שהשגנו מראים שפורדו נבנה מהתחלה כחלק מפרוייקט עמאד. איראן הכחישה כחלק מההסכם את קיומו של פרויקט עמאד. אך החומרים מראים אחרת, פרויקט עמאד המשיך להתקיים", הוסיף ראש הממשלה בדבריו.

בסיום דבריו באנגלית, שב ראש הממשלה לעברית ואמר: "חשפנו את הארכיון הסודי של פרוייקט הגרעין האיראני. הוא חושף למעלה ממאה אלף מסמכים של המשטר האיראני. התיקים הסודיים מראים בבירור את הפעולות שאיראן עושה. הם מוכיחים שהיא שיקרה במצח נחושה כדי שמעצמות יאשרו את הסכם הגרעין עימה. ההסכם הזה סולל את דרכה של איראן לארסנל שלם של פצצות גרעין. הוא גם איפשר לאיראן לקבל מיליוני דולרים שיאפשרו את התוקפנות שלה נגד ישראל ומדינות אחרות במזה"ת. בחשיפת המסמכים האלה אנחנו עושים שירות גדול לא רק לביטחוננו, אלא גם לביטחונן של מדינות רבות באיזור. בעוד כמה ימים הנשיא טראמפ יודיע על החלטתו (בנוגע לפרישה מהסכם הגרעין), אני בטוח שיקבל את ההחלטה הנכונה עבור ארה"ב, ישראל ולביטחון העולם".

  נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן (חדשות עשר)

 

בכיר בירושלים אמר לחדשות עשר מוקדם יותר אתמול כי מדובר בכמות מידע ענקית - כפי שחשף נתניהו - שמביאה הרבה גילויים מרעישים על איראן והנעשה בה בתחום הגרעין. עוד הוסיף הבכיר כי המידע הושג על ידי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, לאחר חתימת הסכם הגרעין.

ההצהרה של נתניהו הגיעה כשבועיים לפני פקיעת המועד שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הקציב לפני פרישה מההסכם. נתניהו וטראמפ שוחחו על הנושא במוצ"ש ושר החוץ האמריקני הנכנס, מייק פומפאו, שביקר ביום ראשון בישראל עודכן אף הוא בתוכן הדברים שנתניהו נשא אמש. 

נתניהו שוחח בטלפון לפני הנאום עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. רה"מ נתניהו סיכם עם המנהיגים שהוא ישלח בימים הקרובים צוותים מקצועיים שישתפו את גרמניה וצרפת בחומר המפורט שהגיע לידי ישראל, על מאמציה של איראן להשיג נשק גרעיני. לאחר מכן שוחח ראש הממשלה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בעקבות חשיפת מסמכי התוכנית האיראנית להשגת נשק גרעיני. השניים שוחחו גם על המצב בסוריה וקבעו להיפגש בהקדם. ראש הממשלה צפוי לעדכן גם את מנהיגי בריטניה וסין.

עוד קודם לכן, לקראת נאומו של רה"מ, שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, כתב בטוויטר: "הילד שלא מסוגל להפסיק לזעוק "זאב זאב" עושה זאת שוב. יש גבול לכמה שאפשר לרמות את האנשים".

   נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

"איראן שיקרה". נתניהו (רויטרס)

 

הצהרת נתניהו הגיעה בצל התקיפה בסוריה, שיוחסה לישראל. בתקיפה ביום ראשון בשעה 22:30, כך על פי הטלוויזיה הסורית, הותקפו בטילים יעדים בחמאת ובחלב שבצפון המדינה. בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דווח כי האתרים שהותקפו אמש מכילים "מחסנים חשובים" של המשטר הסורי ושל משמרות המהפכה האיראניים. עוד ציין העיתון כי "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6 – דבר המלמד עם העובדה שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שביצעו את התקיפה היו עמידים בפני ביצורים".

גורם רשמי מהכוחות הנאמנים למשטר אסד ולאיראן מסר היום ל"ניו יורק טיימס" כי התקיפות בסוריה ליד העיר חמאה פגעו במחסן בבסיס צבאי, השמידו כ-200 טילים והרגו 16 בני אדם, ביניהם 11 איראנים. הוא וגורמים רשמיים נוספים אמרו כי טהראן צפויה להגיב נגד ישראל, לה מיוחסת המתקפה. לדבריו, התגובה צפויה ככל הנראה להגיע לאחר הבחירות לפרלמנט בלבנון, הצפויות ב-6 למאי.