נתניהו באירוע לציון 70 שנה לישראל, קובי גדעון. לע"מ

"מידע דרמטי חדש": נתניהו יישא הערב נאום מיוחד בנושא איראן

רה"מ צפוי להתייחס לפעילות טהראן בתחום הגרעין. זאת בצל התקיפה בסוריה שיוחסה לישראל ואשר לפי דיווחים - נהרגו בה 11 איראנים. זריף: הילד שצעק 'זאב' עושה זאת שוב

הצהרת הגרעין של נתניהו: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יישא הערב (שני) הצהרה מיוחדת שתעסוק בנושא תוכנית הגרעין האיראנית. לפי פקידים בכירים, נתניהו צפוי לשאת את ההצהרה בשפה האנגלית, כדי שתגיע לאוזני העולם. ההצהרה צפויה לכלול מידע מודיעני חדש שהגיע לאחרונה לישראל שמראה כי איראן המשיכה בפיתוח הגרעין תוך הפרת ההסכם.

מדובר במידע דרמטי שישראל ניסתה להשיג במשך זמן רב במטרה להוכיח שאיראן לא עומדת בהסכם שנחתם עימה ב-2015. בכיר בירושלים אמר לחדשות עשר כי מדובר בכמות מידע ענקית שמביאה הרבה גילויים מרעישים על איראן והנעשה בה בתחום הגרעין. עוד הוסיף הבכיר, הוא שהמידע הושג על ידי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים לאחר חתימת הסכם הגרעין.

עיתוי ההצהרה הינו שבועיים לפני פקיעת המועד שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הקציב לפני פרישה מההסכם. נתניהו וטראמפ שוחחו על הנושא במוצ"ש. שר החוץ האמריקני הנכנס, מייק פומפאו, שביקר אתמול בישראל עודכן בתוכן הדברים שנתניהו צפוי לומר.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חי: פתיחת מושב הקיץ של הכנסת

גבאי: אשמח אם בני גנץ יצטרף למפלגת עבודה

גרושתו של פולארד על הסיכוי שיגיע לארץ: לא ישנתי כל הלילה

 נתניהו במסע"ת סל התרופות
 

יביא מידע חדש הערב. נתניהו (חיים צח/ לע"מ )

 

התחושה בוושינגטון היא שהבית הלבן ונשיא טראמפ קרובים לפרוש מהסכם הגרעין - ככל שנוקפות השעות. הפרישה מהסכם הגרעין תביא להטלת סנקציות מחודשות על איראן ותציב בפני הקהילה הפיננסית הבין-לאומית את ההחלטה עם מי לעשות עסקים - איראן או ארה"ב.

לקראת נאומו של רה"מ, שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, צייץ בטוויטר: "הילד שלא מסוגל להפסיק לזעוק "זאב זאב" עושה זאת שוב. יש גבול לכמה שאפשר לרמות את האנשים".

היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, קיים בשעות האחרונות שיחות טלפון עם עמיתיו בבריטניה, צרפת וגרמניה כדי לעדכן אותם על המידע המודיעיני החדש בנושא הגרעין האיראני.

שר האנרגיה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, יובל שטייניץ, אמר בשיחה עם חדשות עשר כי הצהרתו של נתניהו תכלול "דברים חדשים וכבדי משקל". הוא הוסיף כי הוא חושב שמי שעדיין מאמין שהסכם הגרעין נחתם בצורה מהימנה ובכוונות כנות על ידי האיראנים, יתעניין מאוד בהצהרת רה"מ.

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס מוקדם יותר לדיון שלא תוכנן מראש בבסיס הקריה שבתל אביב. זאת, ברקע התקיפה. שרי הקבינט קיבלו את ההודעה בהתראה קצרה באופן חריג, כשעה וחצי, ובה נכתב כי נושא הדיון הוא "עדכון מודיעיני-מדיני בנושא הסכם הגרעין עם איראן". בעקבות הדיון, ישיבות סיעות הליכוד וכולנו בוטלו.

נתניהו היה אמור לנאום הערב בפתח מושב הקיץ של הכנסת אולם נאומו בוטל, בין היתר בשל ההתפתחויות הביטחוניות. עם זאת, מליאת הכנסת צפויה לאשר את החוק שמסמיך את הקבינט (בכל הרכב - אפילו אדם אחד) להחליט על מבצע צבאי שעשוי להוביל למלחמה.

   נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו
 

נתניהו עדכן את פומפאו בפגישתם, אתמול (חיים צח / לע"מ)

 

הצהרת נתניהו מגיעה בצל התקיפה בסוריה שיוחסה לישראל. בתקיפה אמש בשעה 22:30, כך על פי הטלוויזיה הסורית, הותקפו בטילים יעדים בחמאת ובחלב שבצפון המדינה. בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דווח כי האתרים שהותקפו אמש מכילים "מחסנים חשובים" של המשטר הסורי ושל משמרות המהפכה האיראניים. עוד ציין העיתון כי "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6 – דבר המלמד עם העובדה שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שביצעו את התקיפה היו עמידים בפני ביצורים".

גורם רשמי מהכוחות הנאמנים למשטר אסד ולאיראן מסר היום ל"ניו יורק טיימס" כי התקיפות בסוריה ליד העיר חמאה פגעו במחסן בבסיס צבאי, השמידו כ-200 טילים והרגו 16 בני אדם, ביניהם 11 איראנים. הוא וגורמים רשמיים נוספים אמרו כי טהראן צפויה להגיב נגד ישראל, לה מיוחסת המתקפה. לדבריו, התגובה צפויה ככל הנראה להגיע לאחר הבחירות לפרלמנט בלבנון, הצפויות ב-6 למאי.