הקבינט התכנס ברקע התקיפה; אסד: מדינות עוברות לתוקפנות ישירה

השרים קיבלו הודעה על "עדכון מודיעיני בנושא הסכם הגרעין", שנערך שעות לאחר הדיווחים על התקיפה הנרחבת שבה נהרגו עשרות איראנים. ישיבות סיעות הליכוד וכולנו בוטלו

  • פורסם ב:
  • 30/04/2018 12:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/04/2018 15:18
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום (שני) לדיון שלא תוכנן מראש בבסיס הקריה שבתל אביב. זאת, ברקע התקיפה הנרחבת בסוריה המיוחסת לישראל. שרי הקבינט קיבלו את ההודעה בהתראה קצרה באופן חריג, כשעה וחצי, ובה נכתב כי נושא הדיון הוא "עדכון מודיעיני-מדיני בנושא הסכם הגרעין עם איראן". בעקבות הדיון, ישיבות סיעות הליכוד וכולנו בוטלו.

בתוך כך, נשיא סוריה בשאר אסד נפגש עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, ואמר כי "הסלמת התוקפנות על סוריה שאותה אנו רואים היום, ומעבר המדינות התוקפניות לשלב של תוקפנות ישירה לאחר הכישלון החרוץ שאותו נחלו שותפיה, רק יוסיפו לסורים נחישות לחסל את הטרור בכל צורותיו ולדבוק בריבונות שלהם ובזכותם לרשום את עתידם בעצמם". הבכיר האיראני אמר מצדו כי "הפרויקט של ארה"ב ובני בריתה וכלי השרת שלהם באזור הובסו בסוריה. איראן תישאר כמו שהייתה תמיד – תומכת בסוריה ותמשיך במאמצים שלהם להשיג פתרון פוליטי שעליו יחליטו הסורים".

אסד בפגישה עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני
 

אסד בפגישה עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני (חדשות עשר)

 

אמש בשעה 22:30, כך על פי הטלוויזיה הסורית, הותקפו בטילים יעדים בחמאת ובחלב שבצפון המדינה. סוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" דיווחה כי בין 40 ל-60 אנשים נהרגו בתקיפה, בהם 18 אזרחי איראן. בניגוד לכך, מקור צבאי איראני בכיר מסר לסוכנות הידיעות האיראנית: "אנו מכחישים כי התבצעה תקיפה כלשהיא על כוחותינו בסוריה".

בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דווח כי האתרים שהותקפו אמש מכילים "מחסנים חשובים" של המשטר הסורי ושל משמרות המהפכה האיראניים. עוד ציין העיתון כי "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6 – דבר המלמד עם העובדה שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שביצעו את התקיפה היו עמידים בפני ביצורים".

  רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן
 

רה"מ והקבינט המדיני-בטחוני בסיור ברמת הגולן (קובי גדעון, לע"מ)

 

מצדו, הארגון הסורי לזכויות האדם אמר כי במתקפה נהרגו 26 לוחמים הנאמנים למשטר – רובם איראנים וארבעה מהם סורים. עוד נמסר כי האתר שהותקף בחמאת הוא בסיס של חטיבה 47 שהכיל מחסנים של טילי קרקע-קרקע. בעבר פורסם כי בבסיס זה קיים מפעל טילים בליסטיים שבנתה קוריאה הצפונית.

מקורות המקורבים לכוחות המשטר הסורי מסרו לערוץ "אל-ג'זירה" כי ישראל אחראית לתקיפה. בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" דווח כי "מטוסי קרב שהם כלל הנראה ישראליים" אחראים לתקיפה. גם בארגון הסורי לזכויות אדם טענו כי ישראל אחראית לתקיפה.

 ההפצצה במחסנים הסוריים
 

הפיצוץ הלילי במחסנים הסוריים (חדשות עשר)

 

לפני הדיווחים על התקיפה, הלילה הודיע הבית הלבן על שיחת טלפון שהתקיימה ביום שבת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא דונלד טראמפ. השניים שוחחו זמן קצר לאחר שנתניהו אירח את שר החוץ החדש של ארצות הברית, מייק פומפאו. בהודעת הבית הלבן נמסר כי הנושא המרכזי בשיחתם של טראמפ ונתניהו היה על "הפעילות של המשטר האיראני, שמערערת את היציבות באזור".

אתמול, התייחס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בוועידת ג'רוזלם פוסט, למצב בסוריה. "נשמור על חופש הפעולה בכל סוריה", אמר ליברמן, בין היתר בהתייחסות להעברת מערכות הגנה אווירית מתקדמות לסוריה, "אין לנו שום כוונה לתקוף את הרוסים, ואפילו לא להתערב בסוגיות הפנימיות בסוריה, אבל אם מישהו חושב שזה אפשרי לשגר טילים או מטוסים נגד ישראל, נגיב בלי שום ספק, ונגיב בחוזקה".

בתמונות: ההריסות באתר התקיפה בחלב, לפי סוכנות הידיעות הלבנונית "יוניוז"

 התקיפה במחסנים הסוריים
התקיפה במחסנים הסוריים(טוויטר )1/11 תמונות
התקיפה במחסנים הסוריים
התקיפה במחסנים הסוריים(טוויטר )2/11 תמונות
 התקיפה במחסנים הסוריים
התקיפה במחסנים הסוריים(טוויטר )3/11 תמונות
 ההפצצה במחסנים הסוריים
ההפצצה במחסנים הסוריים(טוויטר )4/11 תמונות
 ההפצצה במחסנים הסוריים
ההפצצה במחסנים הסוריים(טוויטר )5/11 תמונות
 התקיפה במחסנים הסוריים
התקיפה במחסנים הסוריים(טוויטר )6/11 תמונות
 ההפצצה במחסנים הסוריים
ההפצצה במחסנים הסוריים( טוויטר)7/11 תמונות
 התקיפה במחסנים הסוריים
התקיפה במחסנים הסוריים(טוויטר )8/11 תמונות
 האתר האיראני שהותקף בסוריה
האתר האיראני שהותקף בסוריה( טוויטר)9/11 תמונות
 האתר האיראני שהותקף בסוריה
האתר האיראני שהותקף בסוריה(טוויטר)10/11 תמונות
 ההפצצה במחסנים הסוריים
ההפצצה במחסנים הסוריים( טוויטר)11/11 תמונות