אם ישראל אחראית - מדובר בתקיפה הגדולה ביותר בשנים האחרונות

פרשנות: אם אכן חיל האוויר אחראי לתקיפת היעדים האיראניים ומותם של עשרות מחיילי הרפובליקה האסלאמית – מדובר בשלב חדש במערכה נגד טהראן בסוריה

התקיפה בסוריה: אם ישראל אכן אחראית להפצצת היעדים האיראניים אמש (ראשון) בסוריה, מדובר בתקיפה המשמעותית ביותר מאז תחילת הפרסומים על פעילות צבאית של ישראל נגד הנוכחות האיראנית בסוריה.


פטריות האש והעשן שהיתמרו הלילה מעל חמאת וחלב לא מותירות ספק - צבא גדול מאורגן ומסודר, עם יכולת אש גדולה, הוא שביצע את התקיפה בצפון המדינה. הדיווחים הראשוניים כאילו מדובר בתקיפה של המורדים לא מסתדרים עם יכולות האש והתיאום המוגבלות של ארגוני המורדים הפועלים נגד אסד ובני בריתו.


מהצד השני, מרבית התקיפות המיוחסות לישראל בשנים האחרונות אירעו בשעות הקטנות של הלילה, הפעם בוצעה התקיפה בשעה 22:30. כמו כן, בניגוד לדיווחים קודמים על תקיפות ישראליות בסוריה, הפעם לא טוענים הסורים לירי טילי נ"מ לעבר מטוסים או טילים, או על יירוטים מוצלחים שלהם.

 תקיפה בסוריה
 

תקיפה בסוריה(חדשות עשר )

 

לפי הדיווחים השונים, למעלה מ-40 חיילים נהרגו בתקיפה, מרביתם איראניים. כמו כן דווח כי הושמד מתקן איראני, וכי מפקדו נפצע. לעומת זאת, חלק מהדיווחים מדברים על בסיסים של מיליציה פקיסטנית שיעית, שהאיראנים הביאו לסוריה לתמיכה בצבא אסד במלחמתו נגד המורדים.


על פי הדיווחים, 9 טילים נורו ופגעו בשתיים או שלוש מטרות איראניות בחלב ובחמאת. לפי דיווחים אחרים, רעידת אדמה בעוצמה של 2.6 הורגשה בסמוך לאזור התקיפה בחמאת, בשל פיצוצים תת-קרקעיים. אם הדיווח נכון, ייתכן כי הסיבה היא פגיעה במחסני טילים ורקטות, בבסיסים שהסורים החכירו לאיראנים.

אם אכן מדובר בתקיפה ישראלית, אנחנו רואים כאן שלב חדש במערכה הישראלית נגד הנוכחות האיראנית בסוריה. הלילה הודיע הבית הלבן על שיחת טלפון בין הנשיא דונלד טראמפ לראש הממשלה נתניהו ביום שבת, שבה שוחחו השניים על ההתבססות האיראנית בסוריה. במקביל, ששר הביטחון נמצא בחו"ל ודיבר על החלטת ישראל "למנוע בכל מחיר" את המשך ההתבססות האיראנית.

כך או כך, ישראל הרשמית שותקת הבוקר, כשברקע החשבון הפתוח בין ישראל ואיראן על תקיפת שדה התעופה T-4 המיוחסת לישראל. אז נפגע מערך המל"טים של משמרות המהפכה.