האתר האיראני שהותקף בסוריה, טוויטר

מבנים הרוסים ושרידי טילים: כך נראה האתר שהותקף בסוריה

כלי תקשורת לבנוני פרסם תמונות של תוצאות התקיפה בחלב. דיווח: הופצצו מחסני נשק של משמרות המהפכה בטילים חודרי ביצורים. גורם צבאי איראני בכיר: "כוחותינו לא הותקפו"

התקיפה בסוריה: תמונות ראשונות של ההריסות באתר התקיפה בחלב פורסמו היום (שני) בסוכנות הידיעות הלבנונית "יוניוז". במקביל דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" כי בין 40 ל-60 אנשים נהרגו בתקיפה אמש בצפון סוריה, בחלב ובחמאת, בהם 18 אזרחי איראן. עם זאת, מקור צבאי איראני בכיר מסר לסוכנות הידיעות האיראנית: "אנו מכחישים כי התבצעה תקיפה כלשהיא על כוחותינו בסוריה".

בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דווח כי האתרים שהותקפו אמש מכילים "מחסנים חשובים" של המשטר הסורי ושל משמרות המהפכה האיראניים. עוד ציין העיתון כי "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6 – דבר המלמד עם העובדה שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שביצעו את התקיפה היו עמידים בפני ביצורים".

בתוך כך, הארגון הסורי לזכויות האדם אמר כי במתקפה נהרגו 26 לוחמים הנאמנים למשטר – רובם איראנים וארבעה מהם סורים. עוד נמסר כי נראה שישראל אחראית לתקיפה, וכי האתר שהותקף בחמאת הוא בסיס של חטיבה 47 שהכיל מחסנים של טילי קרקע-קרקע. בעבר פורסם כי בבסיס זה קיים מפעל טילים בליסטיים שבנתה קוריאה הצפונית.

 האתר האיראני שהותקף בסוריה
 

האתר שהותקף בסמוך לחלב שבסוריה (טוויטר)

 

מוקדם יותר, רשת "סקיי ניוז" דיווחה מפי פעילים באופוזיציה הסורית כי למעלה מ-40 בני אדם נהרגו ו-60 נפצעו בתקיפה,  בהם אנשי מיליציות שיעיות הנתמכות בידי איראן. לפי אותו דיווח, ההרוגים נספו ב"שריפות הענק" שפרצו בבסיס "ג'בל אלבוחות" (הר המחקרים). לפי המקורות אחד הפצועים הוא מפקד המרכז האיראני שהותקף, חיאן טלאל מוחמד. 

כמו כן, מקורות המקורבים לכוחות המשטר הסורי מסרו לערוץ "אל-ג'זירה" כי ישראל אחראית לתקיפה. בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" דווח כי "מטוסי קרב שהם כלל הנראה ישראליים" אחראים לתקיפה. 

 ההפצצה במחסנים הסוריים
 

האתר שהותקף בסוריה, הבוקר (טוויטר)

 

לפני הדיווחים על התקיפה, הלילה הודיע הבית הלבן על שיחת טלפון שהתקיימה ביום שבת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא דונלד טראמפ. השניים שוחחו זמן קצר לאחר שנתניהו אירח את שר החוץ החדש של ארצות הברית, מייק פומפאו. בהודעת הבית הלבן נמסר כי הנושא המרכזי בשיחתם של טראמפ ונתניהו היה על "הפעילות של המשטר האיראני, שמערערת את היציבות באזור".

אתמול, התייחס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בוועידת ג'רוזלם פוסט, למצב בסוריה. "נשמור על חופש הפעולה בכל סוריה", אמר ליברמן, בין היתר בהתייחסות להעברת מערכות הגנה אווירית מתקדמות לסוריה, "אין לנו שום כוונה לתקוף את הרוסים, ואפילו לא להתערב בסוגיות הפנימיות בסוריה, אבל אם מישהו חושב שזה אפשרי לשגר טילים או מטוסים נגד ישראל, נגיב בלי שום ספק, ונגיב בחוזקה".

 ההפצצה במחסנים הסוריים
ההפצצה במחסנים הסוריים(טוויטר )2/7 תמונות
 ההפצצה במחסנים הסוריים
ההפצצה במחסנים הסוריים( טוויטר)3/7 תמונות
 ההפצצה במחסנים הסוריים
ההפצצה במחסנים הסוריים( טוויטר)4/7 תמונות
 האתר האיראני שהותקף בסוריה
האתר האיראני שהותקף בסוריה(טוויטר)5/7 תמונות
 האתר האיראני שהותקף בסוריה
האתר האיראני שהותקף בסוריה( טוויטר)6/7 תמונות
 ההפצצה במחסנים הסוריים
ההפצצה במחסנים הסוריים(טוויטר )7/7 תמונות