הכנסת שבה למושב הקיץ: מהם המוקשים העומדים בפני הקואליציה?

הקואליציה תצטרך להתמודד בחודש הקרוב עם האתגר הדחוף ביותר שלה - חוק הגיוס. במידה ותצלח את כל המכשולים והכנסת לא תפוזר עד יוני - ממשלת נתניהו תשרוד עד למושב החורף

מושב הכנסת ישוב מחר (שני) מהפגרה ויהיה זרוע מוקשים כמו חוק הגיוס, פסקת ההתגברות וחוק הלאום. הקואליציה תוכל לפרק את המוקשים או לחלופין לעלות עליהם בדרך לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות.

כאמור, המוקש הראשון והדחוף ביותר הוא "חוק הגיוס" שמסדיר פטור כמעט גורף לחרדים. בחודש הקרוב יגיעו מסקנות הוועדה שמינה שר הביטחון ליברמן לפורום ראשי הקואליציה. נתניהו יצטרך להביא גם את החרדים וגם את ליברמן להסכים על גרסה, שתהיה מקובלת גם על בג"ץ.

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

היועמ"ש מסתייג מפסקת ההתגברות. נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

האחראי על המכינות לשעבר: במשרד החינוך התנערו מאחריות עליהן

התמונה האחרונה: עדיאל צילם את שני ואגם - דקות לפני האסון

שוטר ירה בעבריין מוכר לאחר שדקר אדם במהלך קטטה בירושלים

המוקש השני - פסקת ההתגברות. החוק שיאפשר להחיות חוקים שבג"ץ פוסל. בגלל פארסת המסתננים נתניהו חייב להילחם מול מערכת המשפט, או לפחות להיראות כמי שנלחם - כדי שבנט ושקד לא יאגפו אותו מימין.

המוקש השלישי הוא חוק הלאום של יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, אבי דיכטר. כרגע אין הסכמה על הנוסח שלו. נתניהו תמיד יכול לעשות מה שעשה באלפיים ארבע עשרה, ולהשתמש בו כתירוץ סרק להקדמת הבחירות

מה צופה לנו המושב הקרוב? המשך כהונת נתניהו עד לפגרה הבאה או הליכה לבחירות? בלוח השנה יש רק תאריך אפשרי אחד לבחירות מוקדמות, שיהיו גם אחרי הקיץ וגם לפני החגים, גם בהתראה של שלושה חודשים – וגם ביום שלישי כמקובל: 4 בספטמבר. כך שאם הכנסת לא תפזר את עצמה עד יוני הקרוב – הכנסת תשרוד עד למושב החורף.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אמרה הבוקר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי פסקת התגברות ברוב של 61 חברי כנסת היא סכנה לדמוקרטיה ולבית המשפט. היא הוסיפה בפגישה שבה נכחה גם שרת המשפטים איילת שקד כי ביהמ"ש מתערב בחקיקה בכנסת רק במקרים קיצוניים.

נתניהו ובנט בכנסת
 

נתניהו ובנט בכנסת( רויטרס)

 

השלושה נפגשו במשך כשעתיים בניסיון להגיע לפשרה בנוגע לנוסח של פסקת ההתגברות, שאמורה להגביל את יכולתו של בג"ץ לפסול את חוקי הכנסת. שרי הבית היהודי, שקד ושר החינוך נפתלי בנט, הם שדרשו כי הממשלה תקדם חוק שיקבע כי 61 ח"כים בלבד יוכלו לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מעוניין שהמספר יעמוד על 70 ח"כים לפחות. 

מטעם הנשיאה חיות נמסר: "נשיאת בית המשפט העליון מכבדת את הסיכום שהיה לכל משתתפי הישיבה שלא להתייחס לשום פרט מן הדברים שנאמרו במהלך הישיבה, פרט להודעה המשותפת שתופץ על ידי לשכת ראש הממשלה. פרסומים שהופיעו בכלי התקשורת בענין דברים המיוחסים לנשיאה נעשו על דעת המפרסם בלבד ומבלי שהתבקשה וממילא לא נמסרה תגובתנו לדברים".