אימון של חטיבת גולני ושריון 401 ברמת הגולן, חדשות עשר

"פועלים להכרעה": כך צה"ל מתאמן בגולן – למלחמה בעזה

ברקע איומים מאיראן, מתאמן הצבא ליד הגבול עם סוריה דווקא לנטרול מנהרות ברצועה. "מלחמה יכולה להתחיל במקום אחד ולהמשיך למקום אחר" • תיעוד: פעילות חמאס במהלך הצעדות

בצל המתיחות מול איראן, שתי חטיבות של צה"ל – גבעתי ושריון 401, מתאמנות ברמת הגולן – דווקא על אפשרות של מלחמה ברצועת עזה. זאת, לקראת הקיץ שהולך ומתקרב, ועשוי להיות חם במיוחד.

תשתית של מנהרות נחפרה ברמה כדי לדמות את השטח באזור הרצועה, כפי שנגלה לעיני הלוחמים במבצע "צוק איתן". לכל פיר מזרימים החיילים עשן כדי לאתר את הפירים האחרים. "זה אימון שנועד להכרעה", אמר אל"מ אוהד נג'מה, מח"ט שריון 401. "אנחנו נערכים לא לטיפול נקודתי במנהרה מסוימת, אלא לטיפול במערכת שנקראת חמאס. אנחנו מכוונים למערכה קצרה יותר", הוסיף אל"מ דדו בר-כליפא, מח"ט גבעתי.

חרף העובדה שהאימון הנוכחי מתמקד ברצועה, שני אלופי המשנה יודעים שהמלחמה הבאה בצפון תהיה כבר אתגר מסוג אחר: חיזבאללה אמנם מדמם בסוריה, אך מפקדיו ולוחמיו צוברים ניסיון קרבי שאין לרוב המפקדים בצה"ל. הצבא צריך להבין שהמלחמה עשויה להתרחש גם בשטחנו. "לאן שידרשו מאיתנו להגיע נגיע, יכול להיות שזה יתחיל במקום אחר ויימשך למקום אחר", ציין נג'מה.

עוד כתבות בחדשות עשר:

התמונה האחרונה: עדיאל צילם את שני ואגם - דקות לפני האסון

הדליף הקלטות של ברלנד ואשתו - ויפצה הרבנית ב-3 מיליון שקלים

יורש העצר הסעודי על הפלס': שיקבלו מה שמציעים להם - או שישתקו

 אימון של חטיבת גולני ושריון 401 ברמת הגולן
 

אימון של חטיבת גולני ושריון 401 ברמת הגולן( חדשות עשר)

 

לא חמאס מעוניין במלחמה ולא חיזבאללה, ועדיין האירוע המתפתח בין ישראל לבין איראן הוא נפיץ. זה יכול להתגלגל מתגובה איראנית, ויכול להתפתח מפגיעה ישראלית נוספת בתשתית בסוריה – דבר שיגרור תגובה. מה שמסבך את המצב זה השכן המעצמתי החדש בדמות הרוסים. אף אחד לא יודע אם נגמרה לרוסים הסובלנות או שנראה אותם ממשיכים ומבליגים.

כפי שניתן לראות באימון הנוכחי, הצבא פועל כדי לטשטש את ההפרדה בין חילות היבשה. "בסוף הוא מקצוען בענייני שריון ואני מקצוען בענייני חי"ר, והדבר צריך להשתלב", סיכם בר-כליפא.

פלסטינים לעבר גדר הרצועה
 
 

בתוך כך, צה"ל פרסם אמש (ראשון) סרטון ובו מוצגת לטענתו הדרך שבה משתמש חמאס בהפגנות הנערכות על גדר הגבול בשבועות האחרונים כדי לבצע פעולות נגד ישראל.

בצילומי רחפן של אחד האירועים על גדר המערכת ניתן לראות עמדות שקי חול המוקמות בחזית כשלצידן מצבורי צמיגים מוצתים – דבר שיוצר "קונוס" המאפשר לפעילים להתקדם בהדרגה לעבר הגבול. עוד ניתן לראות כיצד מפורקת גדר ביטחונית בשטח הרצועה, וכן קבוצה של פעילים שפורשת מהמפגינים ומבצעת "גישוש ראשוני" לקראת הפגיעה בגדר.

בהמשך נראים פעילים זוחלים לעבר גדר הגבול ופוגעים בה באמצעות צמיגים בוערים. במקביל הציג צה"ל כיצד נעשה שימוש בעפיפונים בוערים שנועדו לחצות את הגדר.

בווידאו: תיעוד פעילות חמאס בחסות ההפגנות בעזה