3 פלסטינים שניסו לחדור מעזה נורו למוות; 3 נוספים נעצרו

בערב אחד - שלושה אירועי חדירה: 2 חשודים ניסו לפגוע בגדר המערכת בדרום הרצועה ונורו. 2 אחרים השליכו מטענים לעבר כוח צה"ל, שהגיב בירי, ו-2 נוספים נעצרו עם סכינים

כוח צה"ל פתח באש לעבר שני חשודים שחצו אמש (ראשון) את הגדר בדרום רצועת עזה לתוך שטח ישראל. אחד מהם נהרג והשני נתפס והובא לתחקור ע"י כוחות הביטחון. באירוע נוסף, שני חשודים חצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה, והשליכו מטענים לעבר כוח צה"ל, שהגיב בירי לעבר המחבלים. מדובר צה"ל נמסר כי שניהם נהרגו. כמו כן, שני חשודים שניסו לחדור לשטח ישראל בדרום הרצועה נעצרו עם סכינים וקאטרים. הם נתפסו על ידי כוח צה"ל והועברו לחקירה. 

האירועים האחרונים הם חלק ממדיניות צה"ל להחרפת התגובה על כל ניסיון לפגוע בגדר הגבול או בחיילים, או לחדור לשטח ישראל. היום בבוקר ידון בג"ץ בעתירה בנוגע להוראות הפתיחה באש במהלך הפגנות "צעדת השיבה" בגבול עזה. בתשובת המדינה שנמסרה אתמול נקבע כי "הוראות הפתיחה באש של כוחות הביטחון במרחב המכשול הביטחוני עולות בקנה אחד עם הדין הישראלי ועם הדין הבין-לאומי".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

התמונה האחרונה: עדיאל צילם את שני ואגם - דקות לפני האסון

הדליף הקלטות של ברלנד ואשתו - ויפצה הרבנית ב-3 מיליון שקלים

האחראי על המכינות לשעבר: במשרד החינוך התנערו מאחריות עליהן

מוקדם יותר אתמול נעצר פעיל חמאס על ידי כוח צה"ל משום שפגע בתשתית ביטחונית במעבר קרני, בגבול בין רצועת עזה לישראל. מצה"ל נמסר כי הפלסטיני פעל בכסות הערפל ונלקח לחקירת כוחות הביטחון. "מדובר בפעילות טרור נוספת", נמסר מצה"ל, "זהו חלק ממהלך שמוביל ארגון הטרור חמאס במסגרתו מנסה לשוות למאמצי הטרור שלו גם כסות אזרחית".

ביום שישי תקף חיל האוויר שש מטרות חמאס בשטח הנמל שברצועת עזה. התקיפה הגיעה בתגובה לניסיון חדירה מוקדם יותר לשטח ישראל, של מאות פלסטינים שחיבלו וניסו לשרוף את גדר המערכת בסמוך למעבר קרני. המתפרעים, לטענת צה"ל, השליכו מטענים, רימוני-יד ובקבוקי תבערה ויידו אבנים.

כלי תקשורת ברצועה מדווחים כי ארבעה פלסטינים נפצעו בתקיפות כלי טיס בלתי מאוייש של צה"ל על נמל עזה. על פי הדיווח, הותקפו מבנה של המשטרה הימית הפלסטינית, זאת בנוסף לשתי סירות שהיו ערוכות לקבל משט לשבירת המצור, כך להגדרת הפלסטינים.

בשבת הבהיר צה"ל כי המתקפה שבוצעה אתמול ברצועת עזה נועדה לאותת לחמאס כי הוא למעשה משנה מדיניות בכל הקשור להתנהלות מול הרצועה בעקבות המהומות סביב גדר המערכת. "המשוואה כעת היא שפעילות אלימה תיענה בפעילות אלימה בעומק", אומרים בצה"ל, "אנחנו לא מוכנים שיפרצו את הגדר". 

מוקדם יותר בשבת מת פלסטיני בן 14 שנפצע במהלך עימותים בין פלסטינים לכוחות צה"ל סמוך לגדר הגבול במסגרת אירועי "צעדת השיבה". סכל עלה מניין ההרוגים במהומות ביום שישי לארבעה, עוד מאות נפצעו מירי של החיילים או מאמצעים לפיזור הפגנות

זהו יום שישי החמישי ברציפות שבו נערכות הפגנות בגדר הרצועה, כאשר השבוע הן כונו "הפגנות הצעיר המהפכן". כהכנה לעימותים, המפגינים בנו מחפרות ועליהם הגנה של שקי חול. בשבוע שעבר הודיע משרד הבריאות בעזה כי עיתונאי פלסטיני בשם אחמד אבו חוסיין, שנפצע במהלך עימותים עם צה"ל ברצועה לפני כשבועיים, מת מפצעיו.