האחראי על המכינות לשעבר: במשרד החינוך התנערו מאחריות עליהן

יוחנן בן יעקב סיפר לחדשות עשר כי ניסח את התקנות, אך הובהר לו שעדיפות המשרד היא להשאיר את האחריות על הטיולים אצל המכינות. "ברגע שיקרה אסון האחריות תיפול עלינו"

בלעדי: במשרד החינוך הבהירו מאז אסון השיטפון בערבה שהחוק שנכתב ב-2008 פוטר אותם מאחריות על טיולי המכינות. אך יוחנן בן יעקב, שהיה אחראי על המכינות הקדם צבאיות במשרד החינוך, הסביר אתמול (ראשון) לחדשות עשר כי הם העדיפו לפטור את עצמם באופן מכוון.

"בשנת 2008 הצלחנו להעביר את 'חוק המכינות', לי היה חשוב לשבץ פנימה הנחייה לכל המכינות שכל מערכת הטיולים תופעל באמצעות חדר המצב ומנהלת הטיולים של משרד החינוך", סיפר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

יורש העצר הסעודי על הפלס': שיקבלו מה שמציעים להם - או שישתקו

הצתת מסגד וכתובות נאצה: מתחילת החודש - 14 פשעי שנאה בגדה

פרסום ראשון: מבקר המדינה פתח בבדיקה מקיפה על האסון בערבה

בן יעקב ניסח תקנות שקובעות שהמשרד יהיה אחראי על הטיולים, אך כשהעבירן לאישור הבהירו לו שהאחריות תישאר אצל ראשי המכינות בלבד. "אמרו לי 'מה פתאום שניקח על זה אחריות? אם ניקח על זה אחריות מחר ניקח גם על גופים נוספים'", סיפר. "'ברגע שיקרה אסון, האחריות תיפול על המשרד ולא על המכינה'", נזכר בן יעקב בדברי אנשי משרד החינוך.

 יוחנן בן יעקב
 

יוחנן בן יעקב( חדשות עשר)

 

"לא הצלחנו להעביר את הסעיף משום שטענו כלפיי שמדובר בעמותות שהמשרד מתקצב אותן אמנם על פי חוק, אבל הוא לא נכנס להן לקרביים", הסביר.

יוני קונפורטי, לשעבר מנכ"ל המכינה "אלישע", כתב בפוסט בפייסבוק דברים דומים. "לפני שנה וחצי ישבתי עם גורמים בכירים במשרד החינוך ומשרד הביטחון, בבקשה להכניס את המכינות הקדם צבאיות לכללי הבטיחות והביטחון המחייבים כל מוסד חינוך במדינת ישראל", כתב קונפורטי. "ביקשתי שיקדמו חקיקה כזו לפני שיקרה אסון. לא קיבלו את עצתי".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המשרד מינה ועדה להסדרת פעילויות החוץ בדגש על הטיולים, כדי להבטיח את המשך פעילותן של המכינות באופן מסודר ובטוח".

מבקר המדינה יוסף שפירא הורה היום על פתיחת בדיקה מקיפה לאחר אסון השיטפון בערבה, בו נהרגו עשרה בני נוער ממכינת "בני ציון. הביקורת תבחן כשלים של משרדי החינוך והביטחון בפיקוח על המכינות הקדם צבאיות.

הבדיקה תבחן את כשלי משרדי החינוך והביטחון שתבוצע ע״י צוות משולב של שלוש חטיבות: מערכת הביטחון, חברה ורווחה וביקורת משרדי הממשלה ומוסדות השלטון, ותפעל בחודשים הקרובים.

מוקדם יותר אתמול המשטרה פשטה על מכינת "בני ציון" ברחוב טרומפלדור בתל אביב, שארגנה את הטיול בנחל צפית בו נהרגו בני הנוער כתוצאה משיטפון בנחל. בפשיטה, שנעשתה במסגרת חקירת האירוע, החרימו השוטרים מסמכים ומחשבים.

כזכור, 25 תלמידי כיתה י"ב ומועמדים להצטרפות למכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב היו מעורבים ביום חמישי באירוע הקטלני במסגרת טיול באזור הערבה. באסון נהרגו עשרה נערים ונערות, לאחר שהקבוצה נסחפה ממים רבים שהציפו את נחל צפית. שני נערים נוספים חולצו במצב קל-בינוני ו-13 נערים נוספים שהיו בקבוצה הצליחו להימלט מהזרם הקטלני.