יורש העצר הסעודי על הפלס': שיקבלו מה שמציעים להם - או שישתקו

מוחמד בן סלמאן מתח ביקורת חריפה על הפלסטינים במהלך פגישה שקיים בניו יורק עם כמה מראשי הארגונים היהודים. "יש נושאים חשובים יותר - כמו איראן" • פרסום ראשון

יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן, מתח ביקורת חריפה ביותר על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס במהלך פגישה שקיים בניו-יורק ב-27 במארס עם כמה מראשי הארגונים היהודים המרכזיים.

הפרטים על תכני המפגש הגיעו לחדשות עשר משלושה מקורות ישראלים ואמריקנים שמעורים בתכניו וכן ממברק מסווג ששלח דיפלומט בקונסוליה הישראלית בניו-יורק למשרד החוץ בירושלים ושסיכם את דבריו של יורש העצר הסעודי.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הצתת מסגד וכתובות נאצה: מתחילת החודש - 14 פשעי שנאה בגדה

פרסום ראשון: מבקר המדינה פתח בבדיקה מקיפה על האסון בערבה

אסון השיטפון: המשטרה פשטה על המכינה שארגנה את הטיול

"ב-40 השנים האחרונות ההנהגה הפלסטינית החמיצה שוב ושוב הזדמנויות ודחתה את כל ההצעות שניתנו לה", אמר בן סלמאן במפגש לפי המידע שהגיע לחדשות עשר. "הגיע הזמן שהפלסטינים יקבלו את ההצעות ויסכימו לבוא לשולחן המו"מ -  או שישתקו ויפסיקו להתלונן".

 טראמפ ובן סלמאן בפגישה בבית הלבן
 

טראמפ ובן סלמאן בפגישה בבית הלבן( רויטרס)

 

יורש העצר הסעודי הבהיר למנהיגים היהודים שהנושא הפלסטיני הוא לא בראש סדר העדיפויות של ממשלת סעודיה ובדעת הקהל הסעודית. "יש נושאים הרבה יותר דחופים והרבה יותר חשובים לטיפול - כמו איראן", אמר בן סלמאן.

למרות זאת, יורש העצר הסעודי הבהיר כי צריכה להיות התקדמות ממשית לקראת הסכם עם הפלסטינים לפני שאפשר יהיה לקדם נורמליזציה בין סעודיה והעולם הערבי לבין ישראל.

מקור שמעורה בתכני הפגישה אמר כי המנהיגים היהודים שנכחו בחדר היו המומים למשמע הביקורת החריפה של בן סלמאן על הפלסטינים שנשמעה לכמה מהם דומה מאוד לביקורת שנשמעת על הפלסטינים מצד ישראל ומצד ממשל טראמפ. "באופן מילולי אנשים נפלו מהכסא", אמר המקור.

עמדותיו של יורש העצר הסעודי בנושא הפלסטיני הן אחת הסיבות המרכזיות למתיחות בין ההנהגה הפלסטינית לבין סעודיה. הנשיא הפלסטיני אף מנסה בחודשים האחרונים לעקוף את יורש העצר ולהידבר ישירות עם המלך סלמאן לו הוא מייחס עמדות אוהדות יותר כלפי הפלסטינים.

דבריו של יורש העצר הסעודי בפגישה הבליטו גם את פער העמדות בינו לבין המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז. המלך סלמאן מייצג את הקו הסעודי השמרני והמסורתי יותר בנושא הפלסטיני. רק לפני כשבועיים כינס המלך סלמאן בריאד פסגה ערבית שהכותרת שלה היתה חיזוק ירושלים. בנאומו בפסגה אף יצא המלך בפומבי נגד הכרזת ירושלים של הנשיא טראמפ ונגד כוונתו להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים.