המחלץ חזר לנחל: "הבנו שאנחנו חייבים למצוא אותם באותו הרגע"

הקב"ט נדב אילון סיפר ב"חמש עם רפי רשף" על הרגעים שלאחר האסון. אביו של פצוע: "הוא סיפר לי איך ניצל - ולא הפסקתי לבכות". אחד הפצועים: "הייתי בטוח שאף אחד לא שרד"

נדב אילון, קב"ט מועצה אזורית ערבה תיכונה, היה חלק מצוות שחיפש ואיתר את גופותיהם של הנערים ממכינת "בני ציון" באסון השיטפון בערבה. אילון הסביר על תחושת התסכול במהלך החיפושים והאם לדעתו הישראלים לא יהיו שאננים לגבי סכנות מזג האוויר.

אילון הסביר שבאותו היום התחושות היו אמביוולנטיות, שכן מצד אחד הצוות שמח על כך שמצא לבסוף את הנערים, אך כמובן היה עצוב על כך שהם אותרו ללא רוח חיים. "הרגע הקשה היה כשהבנו מה הרכב הקבוצה, אף אחד לא העלה בדעתו שמדובר בילדים, שבסך הכול יצאו ליהנות מהשטח, היינו נורא מתוסכלים וכועסים מהמצב", סיפר.

 נדב אילון
 

נדב אילון(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ליברמן, אולמרט ולינדזי גרהאם: שידור חי מוועידת ג'רוזלם פוסט

שוטר ירה בעבריין מוכר לאחר שדקר אדם במהלך קטטה בירושלים

אסון השיטפון: המשטרה פשטה על המכינה שארגנה את הטיול

"לקחו כמה דקות והבנו שאנחנו כנראה לא הולכים למצוא אף אחד חי", הסביר. "היו אנשים שסיכנו את חייהם כדי לנסות ולמצוא מישהו חי, כולל להיכנס לתוך הנקיק".

"תחושת התסכול עוברת בין כל חברי היחידה", סיפר אילון על אותו היום. "הבנו שכרגע המשימה שלנו זה להילחם נגד השעון ושאם לא נמצא אותם עכשיו, כנראה שלא נמצא אותם. אחרי שהפסיקו את החיפושים כי נהיה מסוכן, נסענו הביתה בתחושת החמצה עצומה, כי ידענו שלא מצאנו נערה אחת".

אילון סבור שהישראלים נותרו שאננים לגבי נזקי הטבע ומסוכנותו. "אני אדם אופטימי, אבל לצערי מאותו אירוע היו 15 אירועים של מטיילים לא זהירים, את חלקם היינו צריכים לחלץ" אמר. "יום אחרי האסון עצרתי שני רכבים שניסו להיכנס את אחד הנחלים רק בשביל לראות". לסיכום ביקש אילון לא להקל ראש כשניתנות אזהרות על שיטפונות.

בווידאו: דבריו של נסים חכים, אביו של חניך שנפצע באסון

נסים חכים, אביו של רון, חניך במכינת "בני ציון" שנפצע ומאושפז בסורוקה סיפר כיצד ניצל בנו באסון. "הוא נפל שלושה מטרים והתגלגל במשך חצי שעה בנקיק וחטף מכות, לא הצליח להשתחרר מהתיק שלו ששקל 20 ק"ג", סיפר. "יש לי ילד גיבור מלא תושיה, אני גאה בו, הוא סיפר לי איך ניצל ולא הפסקתי לבכות", אמר.

"הלקח שלי זה שאנחנו כהורים לא צריכים בהכרח לסמוך על המערכת, ולשאול את השאלות לפני", הסביר נסים. "הוא לא יודע עדיין אם ימשיך במכינה הזאת או אחרת, אם יוכל לתרום הוא יעשה זאת״.

עדיאל חסיד בן ה-18, אחד מניצולי האסון, סיפר לחדשות עשר על הרגעים הדרמטיים. "התחלנו לשמוע רעש של שיטפון ושל אבנים, בתוך שניות, החובש ביקש שמכולם לעלות למעלה" סיפר. "באינסטינקט של שניה קפצתי על מדרגת סלע, כשהסתובבתי לראות מה קרה ראיתי את כל הבנות נסחפות עם הזרם. הייתי בטוח שאף אחד לא שרד". 

הריאיון המלא ישודר הערב במהדורה המרכזית ב-20:00.