ליברמן בוועידת ג'רוזלם פוסט: "נשמור על חופש פעולה בכל סוריה"

שר הביטחון: "נתמוך ארה"ב בביטול הסכם הגרעין". על חיסול המהנדס הפלס': "מה זה מלזיה?" • כץ נאם בפרסית, ואמר: "יש סיכוי טוב" שטראמפ יאפשר לפולארד לעלות לארץ

בוועידת הג'רוזלם פוסט הנערכת בשעה זו (ראשון) בניו יורק נואמים שורת פוליטיקאים,עיתונאים ואישי ציבור, ביניהם רון לאודר, יואב גלנט, אנתוני סקראמוצ'י ורוזאן בר. השר לענייני מודיעין, ישראל כץ, נאם ובקרוב צפוי לדבר שר הביטחון, אביגדור ליברמן.

ליברמן אמר כי "אין ספק שיש לנו שלוש בעיות: איראן, איראן ואיראן. קודם כל איראן כמדינה שמנסה לפעול בכל המזרח התיכון, ולא רק בישראל. חמאס, הג'יהאד האיסלאמי וחיזבאללה לא ישרדו שבוע בלי תמיכה איראנית". בהתייחסות להסכם הגרעין, הבהיר: "עסקת הגרעין היא עסקה גרועה, טעות גדולה, ואם ארה"ב תחליט לבטל את ההסכם - היא תזכה למלוא תמיכתנו". 

 השר אביגדור ליברמן בוועידת הג'רוזלם פוסט
 

השר אביגדור ליברמן בוועידת הג'רוזלם פוסט( ג'רוזלם פוסט)

 

"נשמור על חופש הפעולה בכל סוריה", הוסיף ליברמן, בין היתר בהתייחסות להעברת מערכות הגנה אווירית מתקדמות לסוריה. "אין לנו שום כוונה לתקוף את הרוסים, ואפילו לא להתערב בסוגיות הפנימיות בסוריה, אבל אם מישהו חושב שזה אפשרי לשגר טילים או מטוסים נגד ישראל, נגיב בלי שום ספק, ונגיב בחוזקה".

כשנשאל על חיסול המהנדס הפלסטיני פאדי אל-בטש במלזיה, השיב ליברמן: "מה זה מלזיה? לא שמעתי עליה". בנוגע למגעים אפשריים לפתרון המצב ברצועת עזה, טען כי "כל האידיאולוגיה שלהם היא שיש להשמיד אותנו, על מה נשוחח איתם – באיזה דרך יש להשמיד אותנו?". הוא הוסיף: "אמנם אני בן אדם רע, אני רוסי, יש לי זקן ואני מתנחל, אבל היו כבר ממשלות של ברק, אולמרט, לבני ועוד. גם אובמה היה מאוד חברותי כלפי הפלסטינים, ועדיין לא השגנו שום הסכם איתם".

 השר ישראל כ"ץ בוועידת הג'רוזלם פוסט
 

השר ישראל כ"ץ בוועידת הג'רוזלם פוסט(ג'רוזלם פוסט)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פרסום ראשון: מבקר המדינה פתח בבדיקה מקיפה על האסון בערבה

שוטר ירה בעבריין מוכר לאחר שדקר אדם במהלך קטטה בירושלים

אסון השיטפון: המשטרה פשטה על המכינה שארגנה את הטיול

שר המודיעין ישראל כץ אמר בנאומו כי "בזכות החלטתו האמיצה והצודקת של הנשיא טראמפ, בימים הקרובים נחגוג את העברת השגרירות לשם. כדי להפוך את החגיגה לשמחה עוד יותר גדולה, אני פונה לידידנו הנשיא דונאלד טראמפ לאפשר לג׳ונתן פולארד לעלות לישראל ולחגוג יחד עימנו בירושלים". לאחר מכן, אמר כץ לחדשות עשר כי "אני מבין שקיים סיכוי טוב" להגעתו של פולארד לטקס, ולאישור אמריקני לעלייתו לישראל. 

בווידאו: כץ בשיחה עם חדשות עשר, בשולי הוועידה

בנאומו התייחס השר להחלטתו הצפויה של הנשיא טראמפ בעניין הסכם הגרעין ואמר: "ההתפתחויות בסוגיית קוריאה הצפונית עשויות להראות כי המדיניות הקשוחה של טראמפ המשלבת סנקציות ונכונות לשימוש בכוח, היא משתלמת. מדיניות זו צריכה להישמר תוך כדי שאנו מתקרבים להחלטת נשיא ארה״ב אם לסגת מהסכם הגרעין ואם לחדש את הוויתור על הסנקציות נגד איראן".

"הגיע הזמן לבנות חזית מערבית-ערבית בינלאומית נגד איראן בסוגיית הגרעין ובנושא האזורי", קרא כץ. "על האירופים לא להיות החוליה החלשה בקואליציה ולתמוך בעמדה הקשוחה שהנשיא טראמפ אימץ בנושא הגרעין האיראני. הפעלת לחץ כבד על איראן יכולה למניע אלימות היום ואף מלחמה מחר".

בנאומו הוסיף השר כץ: "איראן אולי יכולה להתנהג היום כמו אימפריה, אך היא לא - כמו שאומרים בפרסית, 'פוז'ה אולי, ג'יבה חולי' - הם מדברים כאילו הם עשירים, אבל הכיסים שלהם ריקים". לדבריו, "ממשלת ישראל הייתה מאוד ברורה בנוגע להסכם הגרעין", התייחס השר לאיראן. "מדובר בהונאה וצריך לבטל אותו. צריכים לזכור שאיראן רגישה ללחץ. הסנקציות הובילו אותה לקיים משא ומתן, אבל המערב טעה כשחתם על הסכם גרוע מוקדם מדי".

השר יואב גלנט דיבר גם הוא בוועידה, וטען כי "בכל עימות מול חמאס ברצועת עזה או בגדה - ישראל תנצח". לדבריו, "האתגר בעזה הוא לאפשר חיים טובים לאוכולוסיה הפלסטינית שנלקחה כבת ערובה על ידי ארגון טרור, מבלי לפגוע בביטחון של ישראל".

גלנט הוסיף כי "החדירה האיראנית לרמת הגולן הסורית היא מדאיגה במיוחד מבחינתנו. התהליך הזה נועד ליצור חזית עמוקה יותר מול מדינת ישראל, לצד חיזבאללה בלבנון ומליציות שיעיות בגולן". הוא אמר: "אני רוצה להודות לארה"ב וטראמפ על אימוץ גישה אחרת בנוגע להסכם הגרוע מאוד – הסכם הגרעין. אני משוכנע שנחישות אמריקנית תוביל את איראן לחשב מסלול מחדש. מדובר באיום המרכזי שנתמודד מולו בשנים הקרובות ואנחנו ננצח".