המדינה לבג"ץ: ירי חי של צלפים בעזה - פעילות חוקית

הפרקליטות השיבה לעתירות בעניין הוראות הפתיחה באש של צה"ל במהלך ההפגנות ברצועה, וטענה: האירועים הם חלק מ"עימות מזוין" ואינם אזרחיים. העותרים: "התנהלות מדאיגה"

בווידאו: תיעוד ירי צה"ל בנער פלסטיני שהפגין בעזה

לקראת הדיון בבג"ץ, שיערך מחר (שני) ב-09:00 בבוקר: הפרקליטות מסרה הבוקר את תשובת המדינה לשתי עתירות בנוגע להוראות הפתיחה באש במהלך הפגנות "צעדת השיבה" בגבול עזה. "הוראות הפתיחה באש של כוחות הביטחון במרחב המכשול הביטחוני עולות בקנה אחד עם הדין הישראלי ועם הדין הבין-לאומי", כך בתשובת המדינה. 

את אחת העתירות הגישו עמותת "עדאלה" ומרכז "אלמיזאן" לזכויות אדם בעזה, ואת העתירה השנייה הארגונים "יש דין", "גישה", "המוקד להגנת הפרט" ו"האגודה לזכויות האזרח". בתשובת המדינה הודגש כי סיווגם של ההפגנות כאזרחיות באופן מובהק הינו שגוי, שכן מדובר באירועים "המהווים חלק מן העימות המזוין בין ארגון הטרור חמאס לבין ישראל".

המדינה טוענת בתשובתה כי דין העתירות להידחות וכי אין כל מקום להתערבות שיפוטית בעניין. כמו כן נטען כי התשתית העובדתית שהציגו העותרים היא "פגומה וחסרה, הן ביחס לתוכנן של הוראות הפתיחה באש, והן ביחס לאופיים ומהותם של האירועים מושא ענייננו, והיא אינה עולה בקנה אחד עם מצב הדברים כהווייתו".

מהארגונים העותרים נמסר בתגובה: "המדינה אינה מביאה הוכחות לכך שהירי הקטלני לעבר המפגינים ליד הגדר בשטח רצועת עזה מתבצע כמוצא אחרון ורק כנגד מי שמסכן חיי אדם. מעל 40 הרוגים, בהם לפחות שלושה קטינים, וקרוב ל-2,000 פצועים מציגים התנהלות מדאיגה שחייבת להיפסק. אנו מקווים שבג"ץ ידרוש מהמדינה לבטל את ההוראות הבלתי חוקיות בעליל".

 פלסטינים בהפגנת הצידה ברצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנת השיבה ברצועת עזה (חדשות עשר)

 

הבוקר נעצר פעיל חמאס על ידי כוח צה"ל משום שפגע בתשתית ביטחונית במעבר קרני, בגבול בין רצועת עזה לישראל. מצה"ל נמסר כי הפלסטיני פעל בכסות הערפל ונלקח לחקירת כוחות הביטחון. "מדובר בפעילות טרור נוספת", נמסר מצה"ל, "זהו חלק ממהלך שמוביל ארגון הטרור חמאס במסגרתו מנסה לשוות למאמצי הטרור שלו גם כסות אזרחית".

ביום שישי תקף חיל האוויר שש מטרות חמאס בשטח הנמל שברצועת עזה. התקיפה הגיעה בתגובה לניסיון חדירה מוקדם יותר לשטח ישראל, של מאות פלסטינים שחיבלו וניסו לשרוף את גדר המערכת בסמוך למעבר קרני. המתפרעים, לטענת צה"ל, השליכו מטענים, רימוני-יד ובקבוקי תבערה ויידו אבנים.

כלי תקשורת ברצועה דיווחו כי ארבעה פלסטינים נפצעו בתקיפות כלי טיס בלתי מאוייש של צה"ל על נמל עזה. על פי הדיווח, הותקפו מבנה של המשטרה הימית הפלסטינית, זאת בנוסף לשתי סירות שהיו ערוכות לקבל משט לשבירת המצור, כך להגדרת הפלסטינים.

פינוי ה"עיתונאי"
 

פינוי עיתונאי שנהרג במהלך ההפגנות בעזה (חדשות עשר)

 

צה"ל הבהיר כי המתקפה שבוצעה אתמול ברצועת עזה נועדה לאותת לחמאס כי הוא למעשה משנה מדיניות בכל הקשור להתנהלות מול הרצועה בעקבות המהומות סביב גדר המערכת. "המשוואה כעת היא שפעילות אלימה תיענה בפעילות אלימה בעומק", אומרים בצה"ל, "אנחנו לא מוכנים שיפרצו את הגדר". 

מוקדם יותר אתמול מת פלסטיני בן 14 שנפצע במהלך עימותים בין פלסטינים לכוחות צה"ל סמוך לגדר הגבול במסגרת אירועי "צעדת השיבה". בכך עלה מניין ההרוגים במהומות ביום שישי לארבעה, עוד מאות נפצעו מירי של החיילים או מאמצעים לפיזור הפגנות. 

זהו יום שישי החמישי ברציפות שבו נערכות הפגנות בגדר הרצועה, כאשר השבוע הן כונו "הפגנות הצעיר המהפכן". כהכנה לעימותים, המפגינים בנו מחפרות ועליהם הגנה של שקי חול. בשבוע שעבר הודיע משרד הבריאות בעזה כי עיתונאי פלסטיני בשם אחמד אבו חוסיין, שנפצע במהלך עימותים עם צה"ל ברצועה לפני כשבועיים, מת מפצעיו.