חיות לנתניהו: פסקת התגברות ברוב של 61 היא סכנה לדמוקרטיה

נשיאת העליון נפגשה עם רה"מ והשרה שקד, והבהירה כי ביהמ"ש מתערב בחקיקה בכנסת רק במקרים קיצוניים. בבית היהודי דורשים רוב של 61 בעוד היועמ"ש דורש רוב של 70

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אמרה הבוקר (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו כי פסקת התגברות ברוב של 61 חברי כנסת היא סכנה לדמוקרטיה ולבית המשפט. היא הוסיפה בפגישה שבה נכחה גם שרת המשפטים איילת שקד כי ביהמ"ש מתערב בחקיקה בכנסת רק במקרים קיצוניים.

השלושה נפגשו במשך כשעתיים בניסיון להגיע לפשרה בנוגע לנוסח של פסקת ההתגברות, שאמורה להגביל את יכולתו של בג"ץ לפסול את חוקי הכנסת. שרי הבית היהודי, שקד ושר החינוך נפתלי בנט, הם שדרשו כי הממשלה תקדם חוק שיקבע כי 61 ח"כים בלבד יוכלו לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מעוניין שהמספר יעמוד על 70 ח"כים לפחות. 

מטעם הנשיאה חיות נמסר: "נשיאת בית המשפט העליון מכבדת את הסיכום שהיה לכל משתתפי הישיבה שלא להתייחס לשום פרט מן הדברים שנאמרו במהלך הישיבה, פרט להודעה המשותפת שתופץ על ידי לשכת ראש הממשלה. פרסומים שהופיעו בכלי התקשורת בענין דברים המיוחסים לנשיאה נעשו על דעת המפרסם בלבד ומבלי שהתבקשה וממילא לא נמסרה תגובתנו לדברים".

גורמים בכירים בקואליציה מסרו אתמול לחדשות עשר כי נתניהו עשוי להציע במהלך הפגישה פשרה בין הצדדים, לפיה 65 ח"כים יוכלו לחוקק מחדש חוק שנפסל. לשכת ראש הממשלה ביקשה בשבוע שעבר לתאם את הפגישה להיום, וחיות הודיעה כי היא מוכנה להיענות להזמנה רק אם יידחה הדיון בוועדת השרים לחקיקה בעניין. בעקבות ההודעה ביקש נתניהו משקד לדחות את הדיון בשבוע, והיא נענתה לבקשתו.

 שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות
 

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות (דוברות שרת המשפטים)

 

למחרת, במפלגת הבית היהודי הוציאו אולטימטום לפיו במידה ופסקת ההתגברות לא תעלה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה תוך עשרה ימים, המפלגה תחדל מלהצביע עם הקואליציה. "נענינו אמש לבקשת ראש הממשלה לדחות בשבוע את ההצבעה על פסקת ההתגברות, על מנת להעמיק בנושא וללבן אותו", נמסר בהודעת המפלגה. "עם זאת, סיעת הבית היהודי נחושה להעביר את פסקת ההתגברות, המהלך החוקתי החשוב מזה 25 שנה".

במוצאי שבת הקודמת הגיעו מאות מפגינים לרחבת בית המשפט העליון בירושלים ובנו שרשרת אנושית סביב מבנה ביהמ"ש, במחאה על כוונת הממשלה לחוקק את פסקת התגברות שתגביל את כוחו של בג"ץ. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נשא דברים בהפגנה: "בית המשפט הוא של העם ומשרת את העם. אנחנו לא ניתן לפגוע בו. לא במילים ולא ב-D9. השרשרת האנושית היא חומה משותפת של כולנו, שמסמלת את הגנת העם על בית המשפט שלו. בית המשפט שמגן על העם מפני עריצות שלטונית. הגענו לכאן הערב מכל קצוות הארץ, לומר לשופטי ישראל: בקרב הזה על פניה של ישראל הדמוקרטית - אתם לא לבד".

בשבוע שלפני כן נערכה פגישה של ראשי הקואליציה, שבה הוחלט כי ההצעה לחקיקת פסקת התגברות תעלה להצבעה במהלך המושב הקיץ הקרוב של הכנסת. "אנחנו פועלים כדי להבטיח איזון בין הרשות המחוקקת לשופטת. הנושא שאנחנו דנים בו הוא כבד משקל ואנחנו נמשיך לדון בו בשבועות הקרובים כדי להגיע להחלטה בהקדם", אמר נתניהו במהלך הדיון. בישיבה שנערכה ביום שלפני כן מנדלבליט אמר בישיבה כי מבחינתו ישנם שני תנאים מרכזיים לפסקת התגברות. תחילה, שהיא תיקבע בחקיקה כוללנית ולא ככזו שמיועדת רק לנושא אחד, כדוגמת מבקשי המקלט. שנית, כאמור, שחקיקת חוק שנפסל על ידי בג"ץ ייעשה ברוב של 70 חברי כנסת.

נתניהו באירוע לציון 70 שנה לישראל
 

נתניהו באירוע לציון 70 שנה לישראל (קובי גדעון. לע"מ)