אסון השיטפון: שלוש ההרוגות שטרם נקברו מובאות היום למנוחות

רומי כהן וגלי בללי נקברו בשעות הצהריים. עדי רענן תיקבר ב-18:00. שבעה נערים נוספים, שהיו בטיול של מכינת "בני ציון" נספו בנחל צפית שבערבה

במהלך היום (ראשון) יובאו למנוחות שלוש נערות שנהרגו ביום חמישי באסון השיטפון בערבה. באסון נהרגו נער ועוד תשעה נערות, שנסחפו במהלך טיול של מכינת "בני ציון" בנחל צפית שבערבה.

רומי כהן הובאה למנוחות במושב מאור. גלי בללי נקברה בבית העלמין שבנחלת יצחק. הלוויתה של עדי רענן תיערך בשעה 18:00 במכמורת. שאר ההרוגים באסון הובאו למנוחות ביום שישי. שני שמיר משוהם, אגם לוי ממושב חרות, אלה אור ממעלה אדומים, צור אלפי ממזכרת בתיה, מעיין ברהום מירושלים, אילן בר שלום מראשון לציון ויעל סדן מירושלים.

 הרוגי האסון בערבה
 

הרוגי האסון בערבה (חדשות עשר)

 

במקביל נמשכת חקירת האירוע במשטרה, ובמשרדי החינוך והביטחון בודקים את נהלי הפיקוח על המכינות הקדם-צבאיות. שר החינוך, נפתלי בנט, ביטל את השתתפותו בכנס עיתון "ג'רוזלם פוסט" בניו יורק על רקע אסון השיטפון. 

עו"ד שחר מנדלמן, שמייצג מדריכה במכינה שנעצרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושוחררה למעצר בית, מסר אמש (שבת) כי "המדריכה התריעה כי קיים סיכון בקיומו של הטיול בתנאי מזג האויר לאחר שנועצה גם באביה" - סגן מפקד יחידת חילוץ ערבה. לדברי מנדלמן, "בסופו של יום לא היא שהחליטה האם יתקיים טיול או לאו".

מהחקירה עולה כי ביום ראשון וביום שני התקיימו התייעצויות אם לצאת לטיול בגלל תנאי מזג האוויר. בהתייעצות השתתפו מנהל המכינה, המדריך, המדריכה ואחת ההרוגות. כשהמדריכים ובני הנוער הגיעו לשטח הם ראו חסימות צירים של המשטרה בנחל צאלים, שם תכננו לטייל, ולכן המשיכו לנחל צפית, במחשבה שאם אין במקום חסימות, הנחל פחות מסוכן.

מכינות קדם צבאיות בכיכר רבין
 

מכינות קדם צבאיות בכיכר רבין (חדשות עשר)

 

בתוך כך, מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר בתוכנית "אורלי וגיא" כי הפיקוח על המכינות אינו מעוגן בחוק: "חוק המכינות הקדם-צבאיות מגדיר מה התמיכה ומה הפיקוח על הגופים שיצאו ממערכת החינוך. כל הנושא של פעילות מחוץ למכינות כמו טיולים ומסעות אינו מעוגן בחוק ולכן משרד הביטחון ומשרד החינוך לא יכולים לפקח על הפעילות הזאת".

עוד אמר אבואב כי חלק מאופיין של המכינות הוא שהן הוקמו באופן עצמאי ונפרד ממערכת החינוך, כלומר, עם פחות פיקוח. הוא ציין כי מאחר והמכינות לא מחויבות לדווח למשרד החינוך על פעילויות שבהן מעורבים תלמידים בזמן שהם לא נמצאים בבית הספר, הדבר יוסדר בנהלים חדשים שינסו לשמור גם על עצמאות המכינות.

מנהל המכינה יובל כאהן ומדריך נוסף נעצרו ונחקרו ביום שישי בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושיבוש הליכי משפט. במהלך החקירה טענו השלושה ששינו את המסלול והגיעו לעין צפית בגלל מזג האוויר. לדבריהם, הם נכנסו לנחל ואז הגיע נחשול עצום. כמה מהתלמידים הספיקו לטפס למעלה, אחרים נתפסו על עצים והשאר נסחפו. בחקירה התגלו הבדלי גרסות.

25 תלמידי כיתה י"ב ומועמדים להצטרפות למכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב היו מעורבים באירוע הקטלני במסגרת טיול באזור הערבה. אמש התכנסו בכיכר רבין שבתל אביב מאות חניכי מכינות קדם-צבאיות ותנועות נוער לעצרת זיכרון להרוגי האסון, שארגנה אורי דביר ממכינת "רבין" בחיפה.

 חילוץ הנערים בנחל צפית
 

חילוץ הנערים בנחל צפית (חדשות עשר)