"לבחון את הנהלים מהיסוד": תוקם ועדה להסדרת הטיולים במכינות

כפי שפורסם בחדשות עשר, עקב אסון השיטפון בערבה משרד החינוך יקים ועדה בשיתוף מועצת המכינות הקדם-צבאיות, שבה ייבחנו מחדש הנהלים בכל מה שקשור לפעולויות החוץ

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, משרד החינוך הודיע אמש (שבת) כי יקים ועדה להסדרת פעילויות החוץ של המכינות בשיתוף עם משרד הביטחון ומועצת המכינות הקדם-צבאיות. בראשות הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב.

"לנוכח האסון הקשה, שבמהלכו נהרגו עשרה נערות ונערים, נדרש טיפול מעמיק ויסודי בהסדרת פעילויות החוץ של המכינות לצורך המשך פעילותן", נמסר ממשרד החינוך. "הוועדה תבחן מיסודם של נהלים ופיקוח בנושא, בדגש על טיולים ברחבי הארץ, כדי שאלה יתקיימו באופן מסודר ובטוח".

נרות זיכרון בכניסה למכינת בני ציון
 

נרות זיכרון בכניסה למכינת בני ציון(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אליפות אירופה בג'ודו: פיטר פלצ'יק זכה בארד

חקירת האסון בערבה ותקיפה בעזה: כותרות השבת

הרצוג: כיצד בני נוער יוצאים לאזור סופה בלי פיקוח ושיקול דעת?

המכינות הקדם צבאיות מתוקצבות על ידי משרדי החינוך והביטחון, אך סוגיית הפיקוח על פעילויות החוץ מעולם לא הוגדרה בחוק המכינות הקדם צבאיות.

השינוי מגיע בעקבות אסון השיטפון בערבה ביום חמישי, שבו נהרגו עשרה בני נוער מהמכינה הקדם צבאית בני ציון. עו"ד שחר מנדלמן, המייצג את המדריכה מהמכינה ,שנעצרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושוחררה למעצר בית, מסר אמש כי "המדריכה התריעה כי קיים סיכון בקיומו של הטיול בתנאי מזג האוויר לאחר שנועצה גם באביה. בסופו של יום לא היא שהחליטה האם יתקיים טיול או לאו".

מנהל המכינה יובל כאהן ומדריך נוסף נעצרו ונחקרו ביום שישי בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושיבוש הליכי משפט. במהלך החקירה טענו השלושה ששינו את המסלול והגיעו לעין צפית בגלל מזג האוויר. לדבריהם, הם נכנסו לנחל ואז הגיע נחשול עצום. כמה מהתלמידים הספיקו לטפס למעלה, אחרים נתפסו על עצים והשאר נסחפו. בחקירה התגלו הבדלי גרסות.

25 תלמידי כיתה י"ב ומועמדים להצטרפות למכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב היו מעורבים באירוע הקטלני במסגרת טיול באזור הערבה. באסון נהרגו עשרה נערים ונערות, לאחר שהקבוצה נסחפה ממים רבים שהציפו את נחל צפית. שני נערים נוספים חולצו במצב קל-בינוני ו-13 נערים נוספים שהיו בקבוצה הצליחו להימלט מהזרם הקטלני.