אסון השיטפון בערבה • המדריכה: "התרעתי, אך ההחלטה - לא שלי"

פרסום ראשון: עו"ד של המדריכה ממכינת "בני ציון" אמר כי היא נועצה לפני כן עם אביה, בכיר ביחידת חילוץ. מהחקירה עולה כי הקבוצה פנתה לנחל לאחר שהמשטרה חסמה מסלול אחר

פרסום ראשון: עו"ד שחר מנדלמן, המייצג את המדריכה ממכינת "בני ציון" שנעצרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושוחררה למעצר בית, מסר אמש (שבת) כי "המדריכה התריעה כי קיים סיכון בקיומו של הטיול בתנאי מזג האויר לאחר שנועצה גם באביה" - סגן מפקד יחידת חילוץ ערבה. לדברי מנדלמן, "בסופו של יום לא היא שהחליטה האם יתקיים טיול או לאו".

מהחקירה עולה כי ביום ראשון וביום שני התקיימו התייעצויות אם לצאת לטיול בגלל תנאי מזג האוויר. בהתייעצות השתתפו מנהל המכינה, המדריך, המדריכה ואחת ההרוגות. כשהמדריכים ובני הנוער הגיעו לשטח הם ראו חסימות צירים של המשטרה בנחל צאלים, שם תכננו לטייל, ולכן המשיכו לנחל צפית, במחשבה שאם אין במקום חסימות, הנחל פחות מסוכן.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נמשכים החיפושים אחר נהג המשאית שנעדר מחמישי בעקבות השיטפונותההרשעות בגין שימוש במריחואנה יבוטלו?שלושה רוכבי טרקטורון חולצו לאחר שנסחפו בשיטפון בערבה

מכינות קדם צבאיות בכיכר רבין
 

חניכי מכינות קדם-צבאיות בכיכר רבין (חדשות עשר)

 

מנהל המכינה יובל כאהן ומדריך נוסף נעצרו ונחקרו ביום שישי בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושיבוש הליכי משפט. במהלך החקירה טענו השלושה ששינו את המסלול והגיעו לעין צפית בגלל מזג האוויר. לדבריהם, הם נכנסו לנחל ואז הגיע נחשול עצום. כמה מהתלמידים הספיקו לטפס למעלה, אחרים נתפסו על עצים והשאר נסחפו. בחקירה התגלו הבדלי גרסות.

25 תלמידי כיתה י"ב ומועמדים להצטרפות למכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב היו מעורבים באירוע הקטלני במסגרת טיול באזור הערבה. באסון נהרגו עשרה נערים ונערות, לאחר שהקבוצה נסחפה ממים רבים שהציפו את נחל צפית. היום יובאו למנוחות גלי בללי, עדי רענן ורומי כהן, שלוש ההרוגות האחרונות שטרם נקברו. 

אירוע זיכרון בכיכר רבין: "לאנשים יש צורך להיות ביחד"

אמש התכנסו בכיכר רבין שבתל אביב מאות חניכי מכינות קדם-צבאיות ותנועות נוער לעצרת זיכרון, שארגנה אורי דביר ממכינת "רבין" בחיפה. לדבריה, "זה התחיל ביום חמישי בערב, היינו בסלון של המכינה, והייתה לנו שיחה. דיברנו על מה שקרה. זה היה מין גל של כאב". על ארגון העצרת, סיפרה: "הייתה מלא היענות, זה כנראה ענה על איזשהו צורך, רצון של אנשים להיות ביחד". 

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם-צבאיות דני זמיר שוחח עם משתתפי האירוע בכיכר רבין, ואמר: "כולנו כואבים בכאב גדול יחד עם כל עם ישראל את מותם של עשרת הצעירים והצעירות, אשר היו ממיטב בנינו ובנותינו ומצאו את מותם באסון הנורא שפקד אותנו שלשום". לדבריו, "אין ספק כי מדובר באסון קשה שיש ללמוד את פרטיו, אנו מבקשים לתת לגורמים המוסמכים לבצע את כל החקירות הנדרשות על מנת לקבל את המסקנות המתבקשות אשר יבטיחו כי טרגדיה קשה שכזו לא תחזור עוד לעולם".

איתמר טוריסקי, חניך לשעבר במכינת "תבור", הוסיף כי "בכל מכינה יש שיקולים רציניים ובדיקות" לפני ההחלטה על יציאה לטיול. "כל ההיבטים שקשורים לבטיחות נעשים ב-100%", הבהיר. "אחרי המקרה הזה, אני בטוח שיעשו הפקת לקחים. אני מרגיש שראשי המכינות מקבלים החלטות מתוך דאגה לחניכים, בלי לקחת סיכונים מיותרים". 

"החניכים בעיקר עסוקים בלעכל את הטרגדיה", סיפרה טל רונג, אם לחניך במכינת "בני ציון", בתוכנית "המטה המרכזי". לדבריה, "כל הבוגרים הגיעו לשם, עם המון הורים. צוות המכינה מחבק באופן מרשים. זו תחושה של משפחה גדולה ואוהבת". טל הסבירה כי הם לא מתעסקים בהטלת אשמה כרגע, אלא עסוקים בלהיות לצד הנערים.

בווידאו: טל רונג בריאיון ל"מטה המרכזי"

אמו של רון חכים, שנפצע באורח קל באסון בנחל צפית, אמרה ביום שישי בתגובה למעצר אנשי הצוות כי בנה טרם יודע את גודל האסון. "הם הזיזו את המסלול כמה פעמים", אמרה והוסיפה: "אנחנו מאשימים את עצמנו אפילו שאישרנו לו ללכת לטיול כזה. אבל לא ידענו שהוא יהיה שם. הוא גם היה בלי קליטה".

אביה של רומי כהן, עופר, הביע זעם. "ברור שהיה מחדל בכל הנוגע לארגון הטיול", אמר והוסיף שהמשפחה כרגע לא רוצה לעסוק בנושא. "יש פה אסון בקנה מידה גדול. חייהן של 10 משפחות נהרסו. מגיעות למשפחות תשובות על המחדל שהיה כאן. הרי הכתובת הייתה על הקיר. נבקש תשובות אחרי שנקום מהשבעה".

לדברי עופר, כשעתיים לאחר האסון, החל לנסוע דרומה. לדבריו לא היה גוף שעמו היה ניתן לשוחח או אחראי על ניהול האירוע. עופר הוסיף כי ההורים לא ידעו מה התכניות המדויקות עבור הטיול וכשנודע שיש סערה, הוא, אשתו והורים נוספים ניסו לעצור את הטיול ללא הצלחה.

 עורך הדין שחר מנדלמן, של המדריכה באסון השיטפון

עורך הדין שחר מנדלמן, המייצג את המדריכה (חדשות עשר)