צה"ל מחריף מדיניות בעזה: "אלימות תיענה בפעילות בעומק הרצועה"

תקיפת יעדי חמאס שבוצעה אתמול מראה למעשה לפי צה"ל על שינוי במדיניות. "כבר שבוע חמישי ברציפות יש עלייה ברף האלימות, לא נמשיך להבליג", אומרים בצה"ל

צה"ל מבהיר היום (שבת) כי המתקפה שבוצעה אתמול ברצועת עזה נועדה לאותת לחמאס כי הוא למעשה משנה מדיניות בכל הקשור להתנהלות מול הרצועה בעקבות המהומות סביב גדר המערכת.  

  

תקיפת יעדי חמאס שבוצעה אתמול מראה למעשה כי המשך אלימות מהסוג המדובר תענה בתקיפות בעומק, כאלה ורחבות יותר. "המשוואה כעת היא שפעילות אלימה תיענה בפעילות אלימה בעומק", אומרים בצה"ל, "אנחנו לא מוכנים שיפרצו את הגדר". 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

בגלל מזג האוויר: חסימות כבישים בדרום הארץ, חשש משיטפונותההרשעות בגין שימוש במריחואנה יבוטלו?שלושה רוכבי טרקטורון חולצו לאחר שנסחפו בשיטפון בערבה

הסיבה העיקרית להחרפת המדיניות היא בגלל שורה של אירועים משמעותיים שצפויים באמצע החודש ועלולים להבעיר את האזור: יום הנכבה - ה15 במאי, הרמדאן, מעבר שגרירות והשישי הראשון של הרמדאן. ההבנה בצה"ל היא שהכוונה של חמאס היא לבצע פיגועים, לכן התגובה הלילה היא רצון להמחיש לחמאס את מחיר הפרות הסדר ושלצה"ל אין כוונה להמשיך להבליג על הנעשה סביב גדר המערכת כפי שארע עד כה .

  פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנות ברצועת עזה (רויטרס)

 

"אתמול בהפרות הסדר השתתפו כ-1,000 איש ואנחנו עדים לכך שבשבוע החמישי ברציפות יש עלייה באלימות", אמרו בצה"ל, "אין לנו כוונה להמשיך במשחק הזה ולא נתחם את התקיפות לגדר".

צה"ל תקף אמש (שישי) שש מטרות ימיות של חמאס בשטח הנמל בעומק רצועת עזה. התקיפה מגיעה בתגובה לניסיון החדירה מוקדם יותר לשטח ישראל של מאות פלסטינים שחיבלו וניסו לשרוף את גדר המערכת בסמוך למעבר קרני. המתפרעים, לטענת צה"ל, השליכו מטענים, רימוני-יד ובקבוקי תבערה ויידו אבנים.

מדובר בפעם הראשונה שצה"ל פועל בעומק עזה מאז שהחלו אירועי "צעדת השיבה" לפני כחודש. בכך מימש צה"ל את האיום שלו מלפני כמה שבועות. 

כלי תקשורת ברצועה מדווחים כי ארבעה פלסטינים נפצעו בתקיפות כלי טיס בלתי מאוייש של צה"ל על נמל עזה. על פי הדיווח, הותקפו מבנה של המשטרה הימית הפלסטינית, זאת בנוסף לשתי סירות שהיו ערוכות לקבל משט לשבירת המצור, כך להגדרת הפלסטינים. 

 פלסטינים בהפגנות יום האדמה בצפון רצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנות בצפון רצועת עזה( רויטרס)

 

 מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, הטיל את האחריות על ארגון חמאס ברצועה. מרדכי פרסם סרטון בדף הפייסבוק שלו שבו נראה מפגין נפגע מ"קלע דוד" שבידיו של פלסטיני אחר, וכתב: "ראו בסרטון כיצד בהפרת סדר אלימה על גבול הרצועה נפגע פלסטיני בראשו מפגיעה של פלסטיני אחר. אני בטוח שבסוף היום הוא נכלל ברשימת הנפגעים מאש צה"ל... תושבי עזה, תתעוררו, חמאס עובדים עליכם".