טראמפ: אולי אגיע לטקס פתיחת השגרירות בירושלים

במהלך פגישתו עם מרקל התייחס הנשיא לטקס העברת השגרירות, ואמר כי ייתכן ויגיע לאירוע – בניגוד למה שהסתמן לאחרונה. על הסכם הגרעין: "איראן לא תפתח נשק גרעיני"

האם טראמפ יגיע לטקס פתיחת השגרירות בעוד כשבועיים? נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נפגש אמש (שבת) עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. במוקד הפגישה היה הסכם הגרעין עם איראן והמאמץ האירופה להניא את ארה"ב מלצאת ממנו, אולם הנשיא התייחס גם להעברת השגרירות הצפויה לבירה, ב-14 במאי.

"באו אלי עם הצעה לשגרירות של מיליארד דולר בירושלים, ושמו לפני את המסמכים לחתום", אמר, "אז לא חתמתי. התקשרתי לשגריר דיוויד פרידמן, הוא שגריר נהדר ועורך דין נהדר. הוא אמר לי 'אני יכול לבנות שגרירות ב-150 אלף דולר, יש כבר בניין'".

 שלטים לשגרירות אמריקנית בירושלים
 

שלטי הכוונה לשגרירות החדשה 

 

ההתבטאות של טראמפ מפתיעה לאור העובדה שבשבועות האחרונים ההערכה בלשכת ראש הממשלה ובבית הלבן הייתה שהנשיא לא יגיע לטקס פתיחת השגרירות. בשבוע האחרון אף הגיע למשרד החוץ בירושלים עדכון לפיו שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, ויועצו הבעיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, הם אלו שיובילו את המשלחת האמריקנית לאירוע.

בנוסף שוחחו כאמור טראמפ ומרקל על הסכם הגרעין, יומיים אחרי ביקורו בבית הלבן של נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וכשבועיים לפני ההחלטה של הנשיא אם יישאר בהסכם, ב-12 במאי. "איראן לא תמשיך ליצור נשק גרעיני", אמר טראמפ.

"אני לא מדבר אם יהיה או לא יהיה שימוש בכוח צבאי", אמר הנשיא למרקל, "אבל אני יכול להגיד לך שהם לא ישתמשו בנשק גרעיני". בתגובה אמרה מרקל: "אני מאמינה שההסכם הנוכחי הוא הכל חוץ ממושלם, והוא אינו פותר את כל הבעיות. אנחנו עוקבים אחר ההחלטה של האמריקנים בנושא".