24 שנה אחרי שאיבדה את בעלה בשיטפון – שכלה את נינתה בנגב

זהבה שוהם, סבתא רבתא של עדי רענן, אחת מעשרת הנערים שנספו באסון, נקלעה עם בן זוגה לשיטפון בעמק יזרעאל בשנת 94'. בן הזוג נהרג – והיא הצליחה להינצל בכוחות אחרונים

אסון השיטפון בערבה: עדי רענן, תושבת מכמורת, היא אחת מבין עשרת הנערים שנספו אתמול בשיטפון בנחל צפית, בטיול גיבוש למכינת בני ציון שבתל אביב. אלא שלא מדובר בטרגדיה הראשונה שפקדה את המשפחה – סבתא רבתא של עדי חוותה חוויה קשה בנסיבות דומות, לפני 24 שנים.

הסבתא רבתא, זהבה שהם, ובן זוגה אדי מכפר רופין, נקלעו יחד עם אדם נוסף, מיכאל פיסחוב, לשיטפון שפקד את עמק יזרעאל, בצומת נבות, בשנת 1994. אדי נהרג בשיטפון, כמו גם פיסחוב שהיה עמם, והיא בכוחותיה האחרונים הצליחה להינצל – אך האירוע השאיר צלקת בקיבוץ. רק יום למחרת נמצאה גופתו של אדי.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

מדליית זהב לישראל: הג'ודוקא שגיא מוקי זכה באליפות אירופה

המונים מפגינים בגדר הרצועה; הפלסטינים: הרוג ומאות פצועים
נשיא רומניה לראשת ממשלתו שפעלה להעביר השגרירות לי-ם: התפטרי

היום הובאו למנוחות שבעה מתוך הרוגי האסון.  הלוויתה של שני שמיר נערכה בבית העלמין בית עריף. מסע הלוויה של אגם לוי יצא ממושב חרות לבית העלמין בתל מונד. הלוויתה של אלה אור התקיימה בבית העלמין במישור אדומים. הלוויתו של צור אלפי התקיימה בבית העלמין במזכרת בתיה. מעין ברהום הובאה למנוחות בגבעת שאול שבבירה ואילו הלוויתה של יעל סדן מירושלים, התקיימה בהר המנוחות. אילן בר שלום הובאה למנוחות בבית העלמין האזרחי "במנוחה נכונה" בראשון לציון.

 עדי רענן שנהרגה באסון השיטפון בערבה
 

עדי רענן ז"ל תרגדיה כפולה בנסיבות דומות (פייסבוק )

 

אמה של אלה ספדה לה: "אלה שלנו כמה באו להיפרד ממך, נולדת באחת בלילה בליל שבת אחות קטנה לרועי, לחן, לעמית, למעיין, לאור, ילדת מלאת מרץ שמחת חיים אוהבת לסייע מצטיינת בלימודים אוהבת טיולים, מנהיגה. אמרת לנו שבשנה הבאה תלכי למכינה ואחר כך תתגייסי לצבא, מדריכת חי"ר, ילדה מלאת אנרגיות. בכל בוקר הייתי מסיעה אותך לבית הספר ונתת לי נסיעה על הלחי. דווקא השבוע לא יצא לי ללוות אותך. לא הספקתי לראות אותך לפני הגיבוש ביום רביעי, שאלתי איך נסעת במזג אוויר כזה סוער, לא קיבלתי תשובות. הבטחת שהכול יהיה בסדר, אבל שום דבר לא בסדר".

רועי אור, אחיה הגדול של אלה, נפרד ממנה: "אחותי הקטנה אלה, השעה היא לילה מאוחרת איך אפשר להיות מרוכז, איך נפרדים? איך יום אחד בבוקר את כאן ומחר את לא חוזרת. את עדיין לא בת 18, בת אחרונה לבית משפחת אור, לנצח תישארי צעירה, בתעודה שלך המחנכת שירה שדה כותבת כך: את תורמת לאווירה חיובית, כמובן גם אצלנו בבית. שכל אחד ואחד שבא לכאן ייקח משהו קטן למען אחדות הארץ, כל מי שסביבנו מסתכל, אלה תמיד רצתה שנהיה מאוחדים, ימין ושמאל, דתיים ואשכנזים, זו הצוואה שלה - רוצה עולם יותר טוב".

כוחות חילוץ והצלה בנחל צפית
 

כוחות חילוץ והצלה בנחל צפית(כבאות והצלה נגב)

 

בתוך כך הוארך אחרי הצהריים בבית המשפט בבאר שבע מעצרם של מנהל מכינת בני ציון, מיכאל כהאן, והמדריך אביב ברדיצ'ב, בחמישה ימים בהסכמה. הם נעצרו אמש ונחקרו בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושיבוש הלכי משפט. מדריכה נוספת שהייתה בטיול שוחררה למעצר בית. כהאן לא נכח באירוע, וטען בחקירתו שהמדריך בשטח החליט על דעת עצמו לשנות את המסלול ברגע האחרון, מבלי לעדכן. 

ובתוך כך, על מנת למנוע הישנות מקרים כאלו בעתיד, החליטו משרדי החינוך והביטחון על הקמת ועדה בין משרדית מיוחדת על מנת לבחון את הנסיבות, ולהחליט מי אחראי על נושאי הטיולים במכינות הקד"צ בעתיד, כך פורסם הערב לראשונה בחדשות עשר. גורם במשרד החינוך אמר: "יהירות ועודף עצמאות, הם שהביאו להפקרות".