המונים מפגינים בגדר הרצועה; הפלסטינים: הרוג ומאות פצועים

אירועי "צעדת השיבה" נערכים זה יום שישי ה-5 ברציפות, המפגינים מנסים לחבל בגדר. משרד הבריאות בעזה: הרוג וכ-200 פצועים. שני עפיפוני תבערה שוגרו לעבר ישראל משטח עזה

  • פורסם ב:
  • 27/04/2018 14:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/04/2018 15:24
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

"צעדת השיבה": המונים מפגינים בשעה זו (שישי) בגדר הרצועה. הפלסטינים מדווחים כי אחד המפגינים נהרג מירי צה"ל. נוסף לכך משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על כ-200 פצועים, עשרה מהם עיתונאים או אנשי צוות רפואי, רובם מגז מדמיע. לפי הדיווחים, עשרות פלסטינים ניסו לחצות את הגדר וצה"ל הגיב בירי. בד בבד, שני עפיפונים שאליהם חוברו בקבוקי תבערה שוגרו לעבר ישראל משטח עזה.

זהו יום שישי החמישי ברציפות שבו נערכות הפגנות בגדר הרצועה. ההפגנות היום עומדות בסימן "הצעיר המהפכן". כהכנה לעימותים, המפגינים בנו מחפרות ועליהם הגנה של שקי חול. נציב זכויות האדם של האו"ם, זאיד ראאד אל-חוסיין, אמר לקראת חידוש העימותים כי על ישראל להפסיק את השימוש בכוח מוגזם ולמצות את הדין עם "אלה שאחראים למיתות רבות". ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי "עזה היא דוגמה לחוסר צדק. אנשים לא צריכים לחיות עם גבולות שאינם יכולים לחצות או מים שבהם הם אינם יכולים לנווט. הם לא צריכים לחיות תחת חמאס, שמשקיע בפעילות מיליטינטית על חשבון האוכלוסייה. אנו זקוקים לפתרונות מעשיים, אפקטיביים ומהירים".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

נשיא רומניה לראשת ממשלתו שפעלה להעביר השגרירות לי-ם: התפטריאסון השיטפון בערבה: כך התנהלה מלאכת האיתור והחילוץ

הבדלי גרסאות בחקירה: הוארך מעצר מנהל המכינה והמדריך

פלסטינים עם קאטרים בצעדת השיבה
 

פלסטינים עם קאטרים ב"צעדת השיבה" (חדשות עשר )

 

שלשום הודיע משרד הבריאות בעזה כי עיתונאי פלסטיני בשם אחמד אבו חוסיין, שנפצע במהלך עימותים עם צה"ל ברצועה לפני כשבועיים, מת מפצעיו. אבו חוסיין טופל תחילה ברצועת עזה, לאחר מכן הועבר לבית חולים בגדה המערבית ולבסוף מת לאחר ששהה גם בבית חולים ישראלי, שאליו הועבר באחרונה לצורך קבלת טיפול. זהו העיתונאי השני שנהרג מאז תחילת הפגנות "צעדת השיבה" ברצועה, לאחר שלפני כשלושה שבועות דווח על מותו של העיתונאי יאסר מורתאג'א.

בהפגנות ביום שישי שעבר נהרגו ארבעה מפגינים פלסטינים מירי צה"ל, בהם מוחמד אבראהים איוב, נער בן 15. מצה"ל נמסר כי נסיבות מותו מתוחקרות ומועברות לפרקליטות הצבאית. לפי הערכות בצה"ל, הנער נורה משום שניסה לחבל בגדר המערכת, לאחר שעבר את גדר התלתלית שהוצבה בשטח הרצועה.

בצה"ל אמרו כי ארגוני הטרור ובראשם חמאס, עושים שימוש באזרחים ובכללם נוער וילדים, לכיסוי ולביצוע פעולות טרור שונות לפגיעה בתשתיות הביטחוניות. בין היתר, סופקו עדויות מפעילות של חולייה של מחבלים שבהם נערים מציתים את התשתית הביטחונית כשלאחר מכן חולייה נוספת משכה את התשתית המוצתת באמצעות חבל עד לעקירתה, לשם חדירה לשטח ישראל לטובת ביצוע פיגועים. בצה"ל הדגישו כי בידיהם מידע רב על כוונה לבצע פיגועים חמורים בכסות ההפגנות האזרחיות.