ראובן ריבלין וראשת ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה, רויטרס

נשיא רומניה לראשת ממשלתו שפעלה להעביר השגרירות לי-ם: התפטרי

סערה פוליטית ברומניה בעקבות הניסיון להעביר את שגרירות המדינה לבירת ישראל. "גברת דנצ'ילה לא מתמודדת היטב עם תפקידה", הצהיר הנשיא הרומני

סערה פוליטית ברומניה: נשיא המדינה, קלאוס יוהניס, קרא היום (שישי) לויוריקה דנ'צילה, ראשת הממשלה, להתפטר. זאת בשל מעורבותה בניסיון להעביר את שגרירות רומניה בישראל לירושלים.

"גברת דנצ'ילה לא מתמודדת היטב עם תפקידה כראשת ממשלה והדבר הופך את הממשלה לנטל עבור המדינה. זו הסיבה שבגללה אני קורא בפומבי להתפטרותה", הצהיר יוהניס.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הבדלי גרסאות בחקירה: אנשי המכינה חשודים בגרימת מוות ברשלנותאסון השיטפון בערבה: כך התנהלה מלאכת האיתור והחילוץ בדרך לבצע פיגוע? שני פלסטינים נעצרו כשברשותם מטען צינור

דנ'צילה ביקרה השבוע בישראל ביחד עם נשיא הפרלמנט הרומני ושר החוץ במדינתה. במהלך הביקור, נפגשה דנצ'ילה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שאמר: "אני מבקש לקדם בברכה את ראשת הממשלה הנכבדה ואת השרים הנמצאים איתה בביקור זה המתקיים בימים מאד משמעותיים של החלטת רומניה להעביר את שגרירותה לירושלים". דנצ'ילה, מצדה, אמרה: "הייתה החלטת ממשלה להעביר את השגרירות לירושלים ואנחנו מנהלים התייעצות בנושא עם כל המוסדות במדינה. הצעד הראשון נעשה וחשוב לנו לקיים את ההחלטה אבל לצערי אין לנו תמיכה מכל הגורמים כפי שהיינו רוצים".

 ראובן ריבלין וראשת ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה
 

ראובן ריבלין וראשת ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה( רויטרס)

 

בשבוע שעבר הכריז יוהניס כי הוא מתנגד למהלך שמקדמת הממשלה הרומנית להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים וכי היא מנוגדת לחוק הבינלאומי. הנשיא הודיע שראשת הממשלה לא התייעצה עמו בנוגע להחלטה, שתובא לאישור השרים בהמשך. לפי החוק ברומניה, הנשיא הוא בעל היכולת לאשר באופן סופי, או לחלופין להפוך החלטה שכזו.

עוד אמר הנשיא כי ההיתכנות של ההחלטה בעייתית. הנשיא צודד בעמדת מועצת הביטחון של האו"ם ואמר כי העברת השגרירות יכולה להתממש רק בסיומו של תהליך שלום באזור. יוהניס קרא לממשלתו לשקול את השלכות המהלך לפני הכרעה.

לנשיא כאמור סמכויות הכוללות בין היתר פתיחת נציגויות דיפלומטיות בעולם וסגירתן. ברומניה דנים כעת אם הסמכות הזו כוללת גם העברה של נציגות קיימת מעיר לעיר באותה מדינה או שההחלטה נתונה בידי שרי הממשלה.

בתוך כך, נשיא פרגוואי, הוראסיו קארטס, אמר בנאום באירוע יום העצמאות של שגרירות ישראל באסונסיון אמש כי הוא מעוניין להעביר את שגרירות ארצו מתל אביב לירושלים לפני תום כהונתו. קארטס הדגיש כי הוא מחכה ל"איתות" בנושא מראש הממשלה נתניהו. קארטס מסיים את תפקידו ב-15 באוגוסט כאשר נבחר כבר נשיא חדש במקומו. בכירים במשרד החוץ ציינו כי קארטס העביר מסרים לפיהם אם נתניהו יגיע לביקור בפרגוואי הוא יעביר את השגרירות לירושלים. הבכירים במשרד החוץ ציינו כי לאור העובדה שקארטס קרוב לסיום תפקידו כלל לא ברור אם יש לו יכולת פוליטית לקדם החלטה של העברת השגרירות לירושלים.