הבדלי גרסאות בחקירה: הוארך מעצר מנהל המכינה והמדריך

מנהל מכינת בני ציון, מדריך ומדריכה נעצרו ונחקרו בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושיבוש הליכי משפט. המדריכה שוחררה למעצר בית. בחקירתם טענו כי שינו המסלול בגלל מז"א

  • פורסם ב:
  • 27/04/2018 07:21
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/04/2018 14:03
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

אסון השיטפון בערבה: מנהל מכינת בני ציון ומדריך ומדריכה במוסד נעצרו ונחקרו הלילה (שישי) בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושיבוש הליכי משפט. המדריכה שוחררה למעצר בית ואילו שני הנותרים הובאו להארכת מעצר בבית המשפט השלום בבאר שבע. המשטרה ביקשה להאריך את מעצר מנהל המכינה יובל כאהן בשבוע כשהחשד נגדו הוא שיבוש הליכים וסיכון ביטחונו של אדם. בקשה דומה הוגשה גם לגבי הארכת מעצר המדריך אביב ברדיצ'ב. מעצריהם הוארכו בחמישה ימים בהסכמה.

עו"ד נתי שמחוני המייצג את כהאן אמר בדיון: "צריך לזכור שמדובר במפעל חיים של 50 יחידות קדם צבאיות בעל ערך חשוב למדינת ישראל. האירוע הוא אירוע קשה מחובתה של המשטרה להגיע לחקר האמת יחד עם זאת אנו נמצאים בתחילתו של התהליך זה לא ראוי לחרוץ את דינם של החשודים כאן. לא צריך לשפוט אותם בכיכר העיר". 

פרקליטו של אביב ברדיצ'ב, עו"ד ציון אמיר, אמר בדיון: "לא חשבתי שצריך להגיע להסכמה בטח לא לשיבוש הליכי חקירה ואפשר להכיר במי מדובר. המשיב אדם ערכי מאוד מתייחס לכל העניין כטרגדיה לאומית. באחת השיחות אתמול בלילה הוא לא הבין למה הוא צריך ייעוץ משפטי. זה איש שמסייע בידי החוקרים שלו וכל אינפורמציה או שאלה. סברתי שהארכת המעצר מיותרת הגענו להסכמה מאותה תפיסה של גודל השעה הקשה. אמרו במשטרה שלא מתחייבים לשחרר בשלישי, יכול להיות שתהיה סיבה לקיים דיון ויכול להיות שלא, אם אפשר לשחרר עוד לפני יום שלישי יש לחשוב על האפשרות הזאת וכמובן שעמדתו היא שיתוף פעולה מלא. בוודאי הוא סבור שנהג באחריות מלאה ולכן שההסכמה הזאת לא תתפרש כדבר אחר מאחריות שנדרשת זולת השעה". אמו של ברדיצ'ב אמרה לאחר הדיון כי "ברור לכולם מי האנשים, קציני מופת הוא קיבל קצין מצטיין".

במהלך החקירה טענו השלושה ששינו את המסלול והגיעו לעין צפית בגלל מזג האוויר. לדבריהם, הם נכנסו לנחל ואז הגיע נחשול עצום. כמה מהתלמידים הספיקו לטפס למעלה, אחרים נתפסו על עצים והשאר נסחפו. בחקירת השניים התגלו הבדלי גרסאות.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שיא הסערה מאחורינו - אך עדיין קיים חשש לשיטפונות בנחליםדיווח: אבו מאזן דחה יוזמת שלום אמריקנית מתוקנתאסון השיטפון בערבה: מדוע אושר הטיול למרות מזג האוויר הסוער?

 חילוץ הנערים בנחל צפית
 

חילוץ הנערים בנחל צפית(חדשות עשר )

 

25 תלמידי כיתה י"ב ומועמדים להצטרפות למכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב היו מעורבים אתמול באירוע הקטלני במסגרת טיול באזור הערבה. באסון נהרגו עשרה נערים ונערות, לאחר שהקבוצה נסחפה ממים רבים שהציפו את נחל צפית. שני נערים נוספים חולצו במצב קל-בינוני ו-13 נערים נוספים שהיו בקבוצה הצליחו להימלט מהזרם הקטלני.

פרמדיקים של מגן דוד אדום טיפלו בנערים שחולצו והם פונו לבית החולים סורוקה במסוק צה"ל. הנערים אותרו וחולצו על ידי יחידת חילוץ ערבה של המשטרה, בסיוע יחידת 669 של חיל האוויר ומתנדבים. כוחות ההצלה והמשטרה מנהלים תחקיר כדי להבין כיצד אירע אסון כבד כזה, ובמקביל נערך תחקיר "חינוכי" על מנת לברר מדוע יצאה הקבוצה לטיול באזור למרות שהייתה התרעה על חשש חמור לשיטפונות. ממשרד החינוך נמסר כי מדובר במכינה קדם-צבאית שאינה באחריות המשרד, ולכן אין לו כל סמכות לאשר או לשלול טיולים שמארגנת המכינה. במשרד הביטחון טענו שאינם אחראים על תוכנית הלימודים במכינות, לרבות הטיולים, וכי משרד החינוך הינו הגורם המקצועי והאחראי על אישור התוכניות הלימודיות במכינות הקדם צבאיות.