אסון השיטפון בערבה: כך התנהלה מלאכת האיתור והחילוץ

עד שנמצאו עשר הגופות של בני הנוער שנהרגו בנחל צפית, נוהל מבצע חילוץ מהאוויר ומהקרקע בתנאי מזג אוויר קשים. אחד ממומחי החילוץ אמר: "אין ספק שזו משימה מורכבת מאוד"

אסון השיטפון בנחל צפית שבערבה גבה את חייהם של עשרה בני נוער. עד למציאת גופותיהם, נוהל מבצע חילוץ מהאוויר ומהקרקע שכלל יחידות רבות הכוללות בין היתר מתנדבים רבים, שבתנאי מזג אוויר קשים ובתוואי שטח בעייתי, עשו את המיטב כדי לאתר ולחלץ את כל הנעדרים

חיליק מגנוס, בעל חברת חילוצים בארץ ובחו"ל, סיפר על הקושי במלאכת החילוץ במקום: "חילוץ כזה מתבצע בעיקר בעבודת רגליים. זאת אומרת נעים לאורך הזרימה משני הצדדים ומקווים שמישהו שנסחף יגיע לדופן". מגנוס ציין גם כי "העסק הזה הוא שונה בעיקר בגלל ההיקף העצום. 25 אנשים נלקחים בתוך ערוץ נחל שיש בו קטע מאוד מצוקי וצר, קניוני לחלוטין, שגם בימים ללא זרימות, קשה מאוד לעבור שם. זה מסלול אתגרי לכל דבר".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

פסגת קוריאה: החלה הפגישה ההיסטורית בין שני המנהיגים

אסון השיטפון בערבה: מדוע אושר הטיול למרות מזג האוויר הסוער?

בדרך לבצע פיגוע? שני פלסטינים נעצרו כשברשותם מטען צינור

הזירה נחל צפית
 

תוואי הנחל הקשה בנחל צפית (דוברות מד"א)

 

המחלצים בשטח פועלים תוך שהם מסכנים את חייהם, אבל הנחת העבודה בתחילת האירוע הייתה שכל הנעדרים בחיים ולכן כל שנייה היא קריטית. המחלצים הרגליים נקשרו ברתמות מיוחדת, אבטחו זה את זה והבינו שהמים הקרים והטמפרטורות הנמוכות משחקים לרעת הניצולים, אם יש כאלה.

צביקה פוגל, מפקדת יחידת החילוץ גולן, שלא השתתף בחילוץ, הסביר על הדרך שבה פועלים באירועים מסוג זה: "צוות אחד עוסק בנושא האיתור, כלומר תפקידו לגלות כמה אנשים היו ואיפה הם יכולים להיות, צוות שני בוחן את זרימת המים ונושא הבטיחות, ולמעשה בודק מאיפה נכון להיכנס ולצאת. הצוות שלישי מכין את כל הנושא הרפואי, כך שכל מי שמחולץ יקבל באופן מיידי טיפול רפואי. אין ספק שזו משימה מורכבת מאוד".

עבודת הצוות המורכבת נעשית מהאוויר ומהיבשה, כשמסוקי החילוץ, שלא עזבו במשך שעות את השטח, סיפקו תמונת מצב דרך אמצעי הקשר למחלצים הרגליים, ואלו שהיו על הקרקע עדכנו את הצוות האווירי על כל נער או נערה שאליהם הצליחו להגיע.

לקראת רדת החשיכה עלתה הדילמה בדבר המשך החיפושים אחר הנעדרת האחרונה (שגופתה אותרה כמה שעות מאוחר יותר). אל"מ (במיל') גדעון בר און, לשעבר מפקד יחידת החילוץ של פיקוד העורף, אמר: "יש כאן דילמה למפקד הכוח. הוא צריך להחליט אם ממשיכים בחיפושים בלילה או לא. בעיית הבטחות היא קריטית, כיוון שאסור שיקרה משהו למחלצים".