"לא נתפס, לא הגיוני": פורסמו שמות ההרוגים בשיטפון בערבה

אלה אור, שני שמיר, צור אלפי, יעל סדן, מעיין ברהום, רומי כהן, גלי בללי, עדי רענן, אילן בר שלום ואגם לוי נספו באסון. קרוביהם ומוריהם ספדו להם וחלקו את סיפוריהם

הותרו לפרסום שמותיהם של תשעה מתוך עשרת ההרוגים באסון השיטפון בערבה: אלה אור ממעלה אדומים, יעל סדן ומעיין ברהום מירושלים, שני שמיר משוהם, צור אלפי ממזכרת בתיה, גלי בללי מגבעתיים, עדי רענן ממכמורת, רומי כהן מהמושב מאור, אילן בר שלום מראשון לציון ואגם לוי מהמושב חרות. בעקבות האירוע נחקרו שלושה אנשי צוות של המכינה. שניים מהם נעצרו ואחד שוחרר למעצר בית.

ההרוגים ששמם פורסם היו תלמידי כיתה י"ב ומועמדים להצטרפות למכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב. באסון נהרגו עשרה נערים ונערות, לאחר שהקבוצה נסחפה ממים רבים שהציפו את נחל צפית שבערבה. שני נערים נוספים חולצו במצב קל-בינוני ו-13 נערים נוספים שהיו בקבוצה הצליחו להימלט מהזרם הקטלני.

הלוויתה של שני שמיר תתקיים היום בשעה 13:00 בבית העלמין בית עריף. מסע הלוויה של אגם לוי ייצא ב-12:30 ממושב חרות לבית העלמין בתל מונד. הלוויתה של אלה אור תתקיים בשעה 12:00 בבית העלמין במישור אדומים. הלוויתו של צור אלפי תיערך ב-12:00 בבית העלמין במזכרת בתיה. הלוויתה של עדי רענן תיערך ביום ראשון ב-18:00 במכמורת. הלוויתה של רומי כהן תיערך ביום ראשון בבית העלמין בישוב מאור בשעה 12:00. מעין ברהום תובא למנוחות היום ב-12:30 בגבעת שאול שבבירה. הלוויתה של יעל סדן מירושלים, תתקיים ב-12:30 בהר המנוחות. הלוויתה של אילן בר שלום תיערך היום בשעה 14:30 בבית העלמין האזרחי "בשביל מנוחה נכונה" בראשון לציון. מועד הלוויתה של גלי בללי, בת 17, מגבעתיים, טרם נמסר.

 יעל סדן, נערה שנספתה באסון השיטפון בערבה
 

יעל סדן, נערה שנספתה באסון השיטפון בערבה (פייסבוק)

 

מהתיכון לאומנויות בירושלים נמסר: "קהילת התיכון לאומנויות, אנו מודיעים בצער עמוק על מותה של בוגרת ביה"ס, יעל סדן, באסון בנחל צפית".

ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, כתב: "העיר ירושלים אבלה על הנספים באסון הכבד בערבה. באסון נספו תלמידת המכינה מירושלים יעל סדן בוגרת בית הספר לאומנויות, ומעין ברהום תלמידת י"ב תיכון בויאר. אנו מחבקים את המשפחות חיבוק חם ומנחם ונושאים תפילה לשלום הפצועים. יהי זכרם ברוך".

אלה אור, נערה שנספתה באסון השיטפון בערבה
 

אלה אור, נערה שנספתה באסון השיטפון בערבה (באדיבות המשפחה)

 

עיריית מעלה אדומים כתבה: "העיר מעלה אדומים משתתפת בצערן של משפחות הנערים והנערות שנספו באסון הנורא בדרום, ובכללן משפחתה של אלה אור, בתם של יצחק ושרית אור, תושבי מעלה אדומים. אלה ז"ל הייתה תלמידה בביה"ס אמי"ת בנות בעיר, אמה שרית אנג'ל אור מנהלת את ביה"ס היסודי "נופי הסלע". העיר כואבת, המומה, אבלה ומחבקת את המשפחה ומשתפת בצערה. כולנו מחזקים ותומכים במשפחה ושולחים איחולי החלמה מהירה לכל הפצועים".

מבית החינוך "אמי"ת בנות" במעלה אדומים נמסר: "המומים עם פטירתה של תלמידתנו האהובה אלה אור באסון הנורא. אלה היתה נערה מקסימה עם חלומות גדולים, תלמידה ערכית שהיתה אהובה על חברותיה ומורותיה". מנהלת המוסד, ברנדה פרוור הורביץ, הוסיפה: "אלה היתה מהטובות שבתלמידות, ילדה עם ראש גדול שהייתה נכונה תמיד לעזור ולעשות למען האחר. אלה שילבה בין אהבת הארץ ואהבת עם ישראל מתוך אמונה גדולה. לאלה היתה חשובה מאוד אחדות עם ישראל ולכן בחרה ללכת למכינה שבה לומדים ביחד תלמידים מכל חלקי החברה. כולנו כואבים ומבקשים לחבק את המשפחה הנפלאה בשעה כה קשה".

אחיה של אלה אור ספדו לה: "אלה הייתה הילדה הקטנה של משפחתנו - משפחת אור. האחרונה בשרשרת, הפרח הכי יפה, החיוך הכי מקסים ומתוק, תמיד אכפתית, תמיד מחבקת, תמיד אופטימית. האחות הכי מוכשרת והכי מוצלחת במשפחה, הילדה האנרגטית ומלאת שמחת חיים שנקטפה לנו בטרם עת במקום שהכי אהבה - בטיול בחיק הטבע".

 צור אלפי, אחד ההרוגים באסון השיטפון בערבה
 

צור אלפי, אחד ההרוגים באסון השיטפון בערבה (פייסבוק)

 

בהודעה שנשלחה לתלמידי והורי ביה"ס במזכרת בתיה נכתב: "מורים, תלמידים והורים יקרים, בצער רב אנו נאלצים להודיע לכם כי באסון שהתרחש בנחל צפית נספה תלמידנו היקר צור אלפי, תלמיד כיתה י"ב".

 שני שמיר, מהרוגות אסון השיטפון בערבה

שני שמיר, מהרוגות אסון השיטפון בערבה (פייסבוק )

 

על שני שמיר נכתב בהודעה שפורסמה בשוהם: "נערה מדהימה משיכמה ומעלה מדריכה בצופים, מלח הארץ. הלם גדול אצלנו בישוב. יהי זיכרה ברוך". ראש מועצת שוהם גיל ליבנה ספד לה: "אסון כבד נפל על משפחת שמיר האהובה וקהילת שוהם כולה. שני היתה הילדה שכל הורה מייחל לה. חכמה, חברותית מנהיגה ומובילה בכל. כיהנה כחברת מועצת הנוער הרשותית ורכזת מדריכים צעירים בשבט עמית. אנו מחנכים את הילדים שלנו למנהיגות, בגרות ואחריות, ומצער כל כך שבנסיבות האסון הזה נכשלנו כמבוגרים. קהילת שוהם מחבקת באהבה את משפחת שמיר ומחזקת את ילדי השכבה בתיכון שוהם ושבט הצופים".

בווידאו: בני משפחתה של שני שמיר סופדים לה >>

מנהלת תיכון שוהם, איריס בויקוס, אמרה הבוקר: "שני הייתה ילדה מקסימה, חייכנית, שמחה ומאוד אינטיליגנטית. ילדה מאוד מעורבת, תמיד בגישה חיובית. היא הייתה מרכזת צעירה בצופים ופעילה מאוד במועצת התלמידים".

 רומי כהן מהמושב מאור נהרגה באסון השיטפון בערבה

רומי כהן מהמושב מאור נהרגה באסון השיטפון בערבה (פייסבוק)

 

רומי כהן בת 17 וחצי למדה בבית הספר מבואות עירון וגרה במושב מאור שבמועצה האזורית מנשה.

 עדי רענן שנהרגה באסון השיטפון בערבה

עדי רענן שנהרגה באסון השיטפון בערבה (פייסבוק )

 

עדי רענן למדה בבית הספר "רמות ים". מהמוסד החינוכי שבו למדה נמסר לתלמידים: "צוות רמות ים, תלמידים והורים. אסון פקד את משפחת רענן. עדי בוגרת שכבת צבר נספתה בשיטפון בנחל צפית אמש. כולנו משתתפים בצערם הרב של משפחת רענן היקרה. ההורים גיל ופז בחו"ל צפויים להגיע לארץ הערב ובקשתם בשלב זה הנה להמנע מביקורים". מטעם מועצה אזורית עמק חפר נמסר: "המועצה המומה וכואבת את מותה של עדי רענן ממושב מכמורת, בוגרת תיכון רמות ים, ואת מותם של חבריה באסון הכבד בערבה. צוותי חינוך ופסיכולוגים של המועצה פועלים על מנת לתמוך בתלמידים ברגעים קשים אלה. אנו מחבקים בכאב את בני משפחתה של עדי ז"ל ואת תלמידי ומורי משפחת רמות ים".

גלי בללי למדה בתיכון "שמעון בן צבי" בגבעתיים. ראש העיר רן קוניק ספד לה בפייסבוק: "נגמרו המילים.47 שנים, אני ואביה של גלי, אייל, הולכים יחד, עוד מהגן. האם, אתי, היא מספר 4 ברשימתי במועצת העיר, ״גבעתיים שלנו״. גלי, אורי אחותה, יינון הקטן, אתי אייל וכל המשפחה המורחבת, הם כמו משפחה שלי. גלי, ילדה מדהימה, ערכית, חכמה, רכזת ראשית ב'כנפיים של קרמבו', אהובת הילדים, נספתה באסון בערבה, והיא עדיין תלמידת יב׳. לא נתפס, לא הגיוני, לא פייר".

מטעם תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" נמסר: "תנועת הנוער 'כנפיים של קרמבו' מרכינה ראש וכואבת את פטירתה של גלי בללי, מרכזת סניף 'כנפיים של קרמבו' בגבעתיים, אשר נספתה באסון השיטפון בנחל צפית בערבה. גלי, שריכזה את סניף התנועה בגבעתיים בשנתיים האחרונות, הייתה ממובילי הסניף וחלק בלתי נפרד ממשפחת כנפיים של קרמבו. פעילי סניף גבעתיים ועימם כל סניפי התנועה ברחבי הארץ, משתתפים בכאבה הגדול של משפחת בללי ומחבקים אותם. גלי האהובה הייתה חלק בלתי נפרד מהתנועה ותחסר לנו מאוד".

 גלי בללי

גלי בללי(חדשות עשר )

 

איילת יגר, מורה ללימודי ארץ ישראל, בקריית חינוך דרור במועצה האזורית לב השרון, בית הספר שבו למדה אגם לוי ספדה לה: "סימן הזיהוי של אגם האהובה, היה חיוך גדול. לאגם הייתה אצילות מיוחדת גם כלפינו המורים, כל בקשה נפתחה בסליחה על ההפרעה והודתה על כל דבר. אגם תלמידה מצטיינת, לומדת במגמת פיסיקה ולימודי ארץ ישראל. כל משימה בוצעה על ידה בצורה מושלמת. השקיעה רבות בלימודים והצטיינה בכל המקצועות. תלמידה חכמה מאוד, מוכשרת ושקטה בהתנהלותה. סקרנית מאוד, עתיד גדול  ציפה לה. קשה להאמין שחייה של ילדה נהדרת זו נקטעו בטרם עת. יותר מהכל בלט אצל אגם טוב לבה. היה לה  לב רחב עם מקום לכולם. את טוב לבה הקרינה כלפי חוץ. היא התנדבה לפעול עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, מדריכה בתנועת הנוער ובפרויקטים שונים בחו״ל. אגם לא אהבה שמדברים הרבה בלי לעשות. היא פעלה תמיד לעשייה ונתינה. באחת הפעמים היא אמרה לי: "קשה לי לדבר מה שהייתי רוצה לעשות, אני פשוט אעשה".

 אגם לוי מהמושב חרות נהרגה באסון השיטפון בערבה

אגם לוי מהמושב חרות נהרגה באסון השיטפון בערבה (פייסבוק)

 

אילן בר שלום הייתה תלמידת כיתה י"ב במקיף עמית עמל. אילן הייתה מדריכת מדצ"ים מצטיינת שאמורה הייתה להתחיל ללמוד במכינת בני ציון בשנה הבאה. 

יפה ליבה, מנהלת מקיף ג' העמית ספדה לאילן: "אילן, תלמידת שכבת י"ב במגמת סוציולוגיה, פסיכולוגיה ותקשורת, כשמה כן היא אילן איתן יציב ושורשי. ילדה ערכית שהקדישה את זמנה לתרומה למען הקהילה. אילן בלטה בתכונותיה הערכיות, באחריות, הפגינה רצינות והתמדה בלימודים ובקהילה. בשנה שעברה זכתה בפרס הצטיינות עירונית על התנדבותה בתוכנית מלאכי יום הולדת. אילן בחרה להשתתף בטיול הכנה לקראת שנת שירות והתנדבות במסגרת קד"צ בני ציון כי האמינה בערכים כערך עליון מתוך רגשות של אהבת המולדת, אכפתיות, ציונות והרצון לתרום לקהילה".

 אילן בר שלום, שנהרגה באסון השיטפון בערבה

אילן בר שלום, שנהרגה באסון השיטפון בערבה(חדשות עשר )

 

בקבוצה היו כ-25 נערים ונערות, חניכי המכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב ותלמידי כיתה י"ב שיצטרפו בשנה הבאה למוסד. הם שהו על אחת ממדרגות הנחל כשהמים הגיעו וסחפו אותם. ראש המכינה נחקר במשטרה ונגבו עדויות נוספות מאנשי המכינה. ניצב משנה יוסי תורג'מן, קצין אח"מ דרום, מונה לראש צוות החקירה. 


פרמדיקים של מגן דוד אדום טיפלו בנערים שחולצו והם פונו לבית החולים סורוקה במסוק צה"ל. הנערים אותרו וחולצו על ידי יחידת חילוץ ערבה של המשטרה, בסיוע יחידת 669 של חיל האוויר ומתנדבים. כוחות החילוץ נערכו לסריקות במהלך הלילה לאיתור הנערה הנעדרת, אך אלו הוקפאו בשל החמרה בתנאי מזג האוויר. בהערכת מצב שנערכה הבינו כוחות החילוץ כי הסיכוי למצוא את הנערה בחיים קלושים, וכי הסיכויים לאתרה בחושך נמוכים מאוד, לכן החליטו על הפסקה בחיפושים בשל חשש לביטחון הצוותים. 

 מעיין ברהום, מהרוגות אסון השיטפון בערבה

מעיין ברהום, מהרוגות אסון השיטפון בערבה (פייסבוק )

 

כוחות ההצלה והמשטרה מנהלים תחקיר כדי להבין כיצד אירע אסון כבד כזה, ובמקביל נערך תחקיר "חינוכי" על מנת לברר מדוע יצאה הקבוצה לטיול באזור למרות שהייתה התרעה על חשש חמור לשיטפונות. ממשרד החינוך נמסר כי מדובר במכינה קדם-צבאית שאינה באחריות המשרד, ולכן אין לו כל סמכות לאשר או לשלול טיולים שמארגנת המכינה. במשרד הביטחון טענו שאינם אחראים על תוכנית הלימודים במכינות, לרבות הטיולים, וכי משרד החינוך הינו הגורם המקצועי והאחראי על אישור התוכניות הלימודיות במכינות הקדם צבאיות.

 חילוץ הנערים בנחל צפית
 

חילוץ הנערים בנחל צפית(חדשות עשר )

 

"משרד החינוך מביע את צערו העמוק על האסון הכבד שפקד את מדינת ישראל כולה", כך בהודעת המשרד, "בעקבות האסון פעל המשרד לאסוף מידע אודות התלמידים המעורבים כדי לסייע ולתמוך במשפחות ובמוסדות החינוך בהם לומדים התלמידים. בתוך כך, נשלחו צוותים של השירות הפסיכולוגי ייעוצי (שפ"י) של המשרד למתן תמיכה וסיוע לתלמידים שחולצו בטיול, ובמקביל הופעלו במחוזות הרלוונטיים צוותים לשעת חירום בבתי הספר.המשרד ישלח מכתב הנחיות מטעם שפ"י לצוותי החינוך ולהורים, בכלל רחבי הארץ, על מנת לסייע להם בהתמודדות עם האירוע. זוהי שעה קשה עבור כולנו, וליבנו עם המשפחות שמתמודדות בשעות אלו עם הבשורות הקשות מנשוא. המשרד ימשיך ללוות את המשפחות ואת בתי הספר ולהעניק להם כל תמיכה נדרשת".

שר החינוך, נפתלי בנט, מסר בעקבות האסון: "אסון קשה פקד את מדינת ישראל. ליבנו עם המשפחות של הנערות והנערים שנספו בשטפונות בדרום. משרד החינוך ימשיך בשעות הקרובות ובימים הקרובים ללוות את הצוותים החינוכיים בבתי הספר השונים בהם למדו התלמידים. אני מודה לאנשי יחידות החילוץ שפעלו בנחישות לחלץ את הנערות והנערים".