אסון השיטפון בערבה: ראש המכינה נחקר; מקורביו: "אנחנו בהלם"

מותם של 9 הנערים מעלה שאלה קשה - מי אישר את היציאה לטיול חרף התחזיות? שני מדריכים ומנהל המכינה תושאלו ונחקרו. משהב"ט: "משרד החינוך אחראי על אישור התוכניות"

האסון בשיטפון בערבה: ראש מכינת בני ציון ושני מדריכים במקום נחקרו אמש (חמישי) במשטרה בעקבות האירוע הקשה בנחל צפית שבו נהרגו 9 בני נוער. מקורביו של ראש המכינה מסרו לחדשות עשר: "מדובר בדמות נערצת, דמות למופת, אנחנו בהלם".

דן טרנר, הורה לחניך במכינה, הגיע למקום והביע תמיכה בצוות החינוכי. "זו טרגדיה נוראית שקשה לנו ולילדינו להכיל. זה מקום מיוחד מאוד, מקום יוצא מן הכלל. המדריכים וראש המכינה – כולם הפכו לאורך הזמן לדמויות אבהיות של העצמה ובעת הזו, מתוך הכאב הגדול, אנו אבלים עם כל המכינה. יש כאן שבר גדול ואנו מנסים לחבק אותם. השאלות מתבקשות, אך כרגע זה ממש לא מעסיק אותנו ההורים. כרגע אנחנו מתרכזים בלחבק את הילדים ואת המכינה".

דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, התייחס לאסון בשיחה עם חדשות עשר. "זה ערב מאוד קשה ואנחנו צריכים ללמוד היטב את כל מה שאירע", אמר זמיר.

נוסף לכך טען זמיר כי "מועצת המכינות היא לא גוף שאחראי על הסיורים והטיולים. יש רגולטור במדינת ישראל. באופן כללי, המכינות אינן נזקקות לאישורים". עם זאת, הוסיף זמיר: "צריך לבדוק איך במזג האוויר הזה יצאו לטיול זה לא דבר שכרגע אנחנו יכולים להשיב עליו". בתוך כך, במשרד הביטחון מתחו ביקורת על משרד החינוך. מטעם משרד הביטחון נמסר כי "לפי חוק המכינות ותקנותיו, משרד החינוך הינו הגורם המקצועי והאחראי על אישור התוכניות הלימודיות במכינות הקדם צבאיות. משרד הביטחון אינו אחראי על תוכנית הלימודים, לרבות הטיולים. משרד הביטחון ממשיך לעקוב בדאגה רבה אחר האסון הקשה בערבה. מצער מאוד שביום כזה, לא רק שהגוף האחראי אינו לוקח אחריות, אלא מטיל אותה על גורם אחר".

חפ"ק האירוע בנחל צפית
 

חפ"ק האירוע בנחל צפית (חדשות עשר )

 

קבוצת צעירים, חניכי מכינה קדם-צבאית בתל אביב ותלמידי כיתה י"ב שיצטרפו בשנה הבאה למוסד, נקלעה אתמול לשיטפון בנחל צפית. אזור שבו בחרו לטייל למרות מזג האוויר הסוער והתרעות החזאים. 9 נערים נהרגו, נער נוסף נעדר, 2 נוספים חולצו במצב קל-בינוני כשהם סובלים מהיפותרמיה ו-13 נערים חולצו במצב קל.

צוללנים וסירות הצלה של יחידות החילוץ של המשטרה, שירותי הכבאות, זק"א ויחידות מתנדבים הכבאות הגיעו למקום והחלו לסרוק את הנחל. בבית החולים סורוקה שבבאר שבע הכריזו על אירוע רב נפגעים לזמן מה, ופתחו קו חירום: 1255177. המשטרה פתחה מוקד טלפוני מיוחד עבור הורי תלמידי המכינה: פקד חיים דמרי 050-5073789. חוקרי המשטרה הגיעו למכינה והחלו בגביית עדויות.

ממשרד החינוך נמסר כי מדובר במכינה קדם-צבאית שאינה באחריות המשרד, ולכן אין לו כל סמכות לאשר או לשלול טיולים שמארגנת המכינה. כמו כן, חדר מצב במשרד החינוך הנחה הבוקר את כל בתי הספר שלא להגיע למסלול המדובר או למסלולים באזור ואכן לא יצאו טיולי בתי ספר לאזורים אלו.