אסון השיטפון בערבה: מדוע אושר הטיול למרות מזג האוויר הסוער?

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, התראיין בתוכנית הבוקר ודיבר על הנערים שחולצו אתמול: "צריך לבדוק האם מישהו חרג מסמכות". הטיול היום - לא בסמכות משרד החינוך

בזמן שבו מימדי אסון השיטפון בערבה הולכים ומתבררים, עולים גם קולות הקוראים לבדוק מדוע נערך הטיול במזג האוויר הסוער, באיזור נחל צפית, המועד לשטפונות. 

יו"ר שדולת הבטיחות בכנסת, ח"כ איציק שמולי, אמר כי הוא מתפלל לשלומם של הנערים שנקלעו ומחזק את ידיהם של כוחות החילוץ, והוסיף: "בתום האירוע, חובה לחקור מיהו הגורם חסר האחריות שאישר טיול תלמידים באזור בתנאים שכאלה למרות ההתרעה. גם כדי למנוע אסונות כאלו בעתיד".

עם זאת, מבדיקה ראשונית, הטיול שבמסגרתו אירע האסון היה של מכינה קדם צבאית, שאינה תחת אחריות משרד החינוך, ולכן הוצא לדרך על דעת אנשי המוסד הלימודי. הטיול נועד להכיר לתלמידות ולתלמידי י"ב מבתי ספר רגילים את המכינה, ולכן היו בו משתתפים רבים - ולא ברור מי היה אמור לאשר את היציאה לטיול.  
 

כמו כן, נמסר ממשרד החינוך כי חדר המצב הנחה הבוקר את כל בתי הספר שלא להגיע למסלול המדובר או למסלולים באזור, ואכן לא יצאו טיולי בתי ספר לאזורים אלו.

הבוקר התראיין מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, בתוכנית הבוקר עם אורלי וילנאי ועומר ירדני, והתייחס לטיול שבו חולצו אתמול עשרות ילדים מהערבה - ולשאלת הטיולים של בתי הספר בכלל, במזג אוויר שכזה. "יש מטה שיושב כל הזמן ונותן אישורים לטיולים. ברגע שיש סכנה, חשש להצפה, לאי-יכולת לקיים טיול, שחושף את הילדים לסכנה, מבטלים את האיזור הזה, ולכן כרגע אין טיולים במקומות שהם מסוכנים", אמר אבואב.

כביש הערבה
 

שיטפון בכביש הערבה, אתמול (חדשות עשר)

 

ובכל זאת, נשאל אבואב, מדוע התקיים הטיול אתמול בו חולצו בשלום עשרות הנערים. "בודקים עכשיו האם קרתה תקלה, אולי בעקבות פציעה של המדריך... אני לא בטוח שמראש היה צריך לפסול את האיזור הזה... אני לא רוצה לומר דברים לא מוסמכים, בודקים האם מראש היה צריך לבטל את האיזור הזה כאיזור שאסור לטייל בו, או שקרתה תקלה אחרת. האם יצאו בלי אישור? גם את זה צריך לבדוק".

אבואב נשאל האם היום (חמישי) ומחר צפויים לצאת טיולים. "רק לאיזור שמותר", ענה, "בחלק מהמקומות נאסרה הנסיעה. זה מאוד פשוט - בכל מקום שיש סכנה לא לוקחים סיכון, אין מה לדבר. משרד החינוך זה לא תכנית הרפתקנית! אסור לחשוף את הילדים לכל סכנה! בשום תנאי! עם כל הכבוד לחוויות ולטיולים, הצלת חיי אדם זה הערך העליון אין מה לדבר. עכשיו צריך לבדוק האם פעלו על פי המדיניות, האם מישהו חרג מסמכותו, האם מישהו הפעיל שיקול דעת שלא במקום - אבל המדיניות ברורה. אין טיול שלוקח על עצמו איזושהי סכנה שהילדים יכולים להיקלע אליה".