ישראל מחתה בפני רוסיה: מאפשרת לאיראן להתקרב לגבול ברמת הגולן

פרסום ראשון: בכירים ישראלים אמרו לעמיתיהם הרוסיים שמוסקבה לא עומדת בהבטחה להרחיק כוחות פרו-איראניים • היועץ לביטחון לאומי ביקש ממקבילו: אל תעבירו S-300 לסוריה

פרסום ראשון: ישראל מחתה בפני רוסיה וטענה כי מוסקבה אינה עומדת בהבטחה למנוע מכוחות פרו-איראניים להתקרב לגבול עם ישראל ברמת הגולן.

על פי בכירים ישראלים, המסר הועבר בכמה ערוצים: דרך השגריר במוסקבה גרי קורן, בעזרת גורמים במערכת הביטחון, ובין גורמים בדרג המדיני. בחודש נובמבר 2017 נחתם הסכם הפסקת אש בדרום סוריה, בין רוסיה לארצות הברית. במסגרת אותו הסכם הוקם אזור חיץ של 20-5 ק"מ מהגבול עם ישראל, שאליו נאסר על כוחות פרו-איראניים להיכנס. המחאה כעת היא על הפרה לכאורה של אותו הסכם.

נתניהו ופוטין
 

נתניהו ופוטין (קובי גדעון, לע"מ)

 

בתוך כך, בכירים ישראלים אישרו לחדשות עשר כי ישראל פנתה לרוסיה בנושא נוסף, וביקשה שלא תספק לסוריה טילים מתקדמים נגד מטוסים מדגם S-300. זאת בתגובה להודעת משרד ההגנה במוסקבה, שאמר היום כי המדינה תעביר בקרוב לצבא סוריה מערכות הגנה אווירית. לפני יומיים דווח בעיתון רוסי כי המערכת תהיה מסוג S-300.

המסר הישראלי הועבר בשיחת טלפון שהתקיימה בתחילת השבוע בין היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן-שבת, לבין עמיתו הרוסי ניקולאי פטרושב. התשובה הרוסית לישראל היתה כי בשלב זה לא התקבלה החלטה במוסקבה לספק את הטילים לסוריה. המשנה ליועץ לביטחון לאומי, איתן בן-דוד, נפגש אתמול בסוצ'י עם פטרושב ודן איתו על המצב בסוריה.

בעיתון הרוסי "קומרסנט" דווח לפני כמה ימים כי רוסיה תספק את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת למשטר בדמשק, אך תעשה זאת בחינם, זאת ימים ספורים לאחר ששר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי מוסקבה "מוכנה למכור" את המערכת לסוריה. עם זאת, גם השר אמר כי רוסיה טרם קיבלה החלטה בנושא. בקרמלין סרבו להשיב לשאלה בנושא, אך טענו כי תקיפת המערב בסוריה החמירה את המצב.

על פי מקורות במוסקבה, לפי העיתון, האספקה של מערכת הטילים תעזור לייצב את המצב בסוריה בכך שלא תאפשר לא לישראל ולא לארצות הברית לתקוף ללא הפרעה מטרות בסוריה. עוד מסרו כי אם ישראל תחליט לתקוף במדינה לאחר אספקת סוללת הטילים החדשה, התוצאות יהיו "קטסטרופליות לכל הצדדים".

שיגור טיל s-300
 

שיגור טיל s-300 (רויטרס)

 

פרשנות: ההחלטה של טראמפ בנוגע להסכם הגרעין תקבע לאן הולך האזור כולו

הרוסים מנופפים שוב בקלף של מכירת S-300 לסוריה. לא בטוח שהם מתכוונים לממש אותו. בכיר משרד ההגנה לא נקב בשמה של המערכת שתסופק לסורים, אלא הגדיר אותה "מערכת הגנה אווירית חדשה". אבל גם אם מערכת S-300 תסופק לסורים, ישראל תדע לחיות איתה.

האיראנים בינתיים יוצאים מגדרם לאיים על ישראל בתגובה על תקיפת הבסיס שלהם בסוריה, T-4. אבל למעשה הם מודאגים מהחלטת טראמפ ומההשלכות של פעולה נגד ישראל. יכול להיות שיעדיפו לחכות עד לאחר החלטתו של

נשיא ארה"ב, ב-12 במאי. 

בצד הישראלי אין כרגע החלטה על תגובה אוטומטית במקרה של תקיפה איראנית. ההחלטה תתקבל בזמן אמת, כאשר נתניהו מצטייר בשבועות האחרונים כנועז ונחוש יותר לבלום בכו את איראן. מה שיותר מטריד הוא האם פוטין יפסיק להבליג על התקיפות הישראליות בסוריה?

בימים אלה, כל השחקנים סביב הסכם הגרעין והלחימה בסוריה מעלים את גובה ההימור. אבל מעל כולם מרחף סימן השאלה לגבי החלטת טראמפ בנוגע להסכם. היא תקבע לאן הולך האזור כולו. למעשה לא רק המזרח התיכון מחכה להחלטתו של נשיא ארה"ב, העולם כולו ממתין.