בניגוד לדברי רה"מ - נשיא צ'כיה: "נעביר את השגרירות לירושלים"

מילוש זמאן אמר כי מדינתו תעביר השגרירות מת"א לי-ם בשלושה שלבים. רה"מ באביש הודיע לאחרונה כי נבחנים צעדים חלופיים למהלך. נתניהו: "מקווה שההחלטה תתבצע במהרה"

נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, אמר אתמול (רביעי) באירוע יום העצמאות שארגנה שגרירות ישראל בפראג כי צ'כיה תעביר את שגרירותה מתל אביב לירושלים. זאת בניגוד לדברי ראש הממשלה אנדריי באביש, שהודיע בסוף השבוע האחרון כי ארצו לא תעביר את שגרירותה לירושלים בשלב זה.

זמאן הוסיף כי המעבר יתרחש בשלושה שלבים: בשלב ראשון צ'כיה תפתח, כבר בחודש הבא, קונסוליית כבוד בירושלים. בשלב השני צ'כיה תעביר מתל אביב לירושלים את מרכז התרבות ואת לשכת המסחר הצ'כית. בשלב השלישי תועבר השגרירות כולה, כך לפי הנשיא. עם זאת, הנשיא הצ'כי לא ציין מתי יתרחש השלב השלישי של העברת השגרירות.

זמאן אמר כי בעבר הבטיח לו ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ייתן לצ'כיה את ביתו הפרטי בירושלים עבור הקמת השגרירות, והדגיש כי הוא מקווה שנתניהו יקיים את ההבטחה. בתגובה להכרזתו של הנשיא הצ'כי אמר נתניהו כי הוא מקווה שההלטה תתבצע במהרה. "‏אני מברך את ידידי הטוב נשיא צ'כיה מילוש זמאן על ההכרזה החשובה", מסר, "אני מצפה לקבל אותו כאן במלוא הכבוד הראוי".

יש לציין כי הנשיא בצ'כיה הוא לא זה שמחזיק בסמכות להחליט על העברת השגרירות. אמש פרסם משרד החוץ הצ'כי הודעה על פתיחת קונסוליית כבוד בירושלים ועל העברת מרכז התרבות הצ'כי מתל אביב לבירה, אך ההודעה לא כללה כל התייחסות להעברת השגרירות לירושלים.

למרות ההתבטאויות הסותרות בין מנהיגי צ'כיה, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי צייצה: "חדשות טובות מנשיא צ’כיה, צ’כיה תעביר את השגרירות בשלבים". חוטובלי נכחה באירוע שבו דיבר זמאן, זאת במסגרת מאמצי משרד החוץ לקדם את העברת השגרירות. 

גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בירך על הצהרת הנשיא. "אני מברך את נשיא צ'כיה מילוש זמאן על החלטתו להעביר את שגרירות צ'כיה לירושלים", כתב ליברמן בטוויטר, "הצעד המנהיגותי של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מבשר על שינוי ביחס של מדינות העולם לירושלים. ירושלים היא בירתנו הנצחית והאהובה, נמשיך לחזק אותה ולבנות אותה".

 ראש ממשלת צכיה, אנדריי באביש
 

ראש ממשלת צכיה, אנדריי באביש( רויטרס)

 

כאמור, דבריו של זמאן סותרים את דברי רה"מ הצ'כי, באביש, שטען כי נבחנים צעדים אחרים בישראל, כגון פתיחת קונסוליית כבוד בירושלים או פתיחת שלוחה בירושלים של מרכז התרבות הצ'כי שנמצא בתל אביב. באביש הוסיף כי ממשלת צ'כיה לא תחתור תחת העמדה המשותפת של האיחוד האירופי בנושא ירושלים, ולא תפר את החלטות מועצת הביטחון בנושא. הודעתו של באביש הגיעה בתגובה לעצומת תמיכה בהעברת השגרירות לירושלים, שהתפרסמה לאחרונה.

בחדשות עשר פורסם לראשונה כי צ'כיה בוחנת את העברת השגרירות, בעקבות לחץ של ישראל. מברק שהעביר שגריר ישראל בפראג, דניאל מירון, למשרד החוץ בירושלים, הגיע לידי חדשות עשר. השגריר הישראלי דיווח כי הנשיא זמאן יארח את הטקס שהתקיים הערב "וינצל את הבמה כדי להצהיר מחדש על עמדתו בנוגע להעברת השגרירות לירושלים".

נשיא צכיה מילוש זמאן לצד שגריר ישראל במדינה, דניאל מירון
 

נשיא צכיה מילוש זמאן לצד שגריר ישראל במדינה, דניאל מירון (שגרירות ישראל בצ'כיה)

 

השגריר פירט במברק את הסיכויים למהלך: "ההחלטה תתקבל בסופו של דבר על ידי ראש הממשלה אנדריי באביש, שבזמנו הסתייג מהרעיון, אך ישנם שחקנים שונים שעשויים להשפיע עליו לחיוב". הוא ציין כי ראש הממשלה הצ'כי לא אוהב להסתכן בזירה הבינלאומית. "יחד עם זאת ראש הממשלה מושפע מאוד מדעת הקהל וזו כידוע פרו-ישראלית באופק מובהק. על רקע זה יש חשיבות בפעילות ציבורית (ישראלית, ב"ר) בנושא", כתב מירון.

הוא הוסיף כי הגורם החיובי ביותר כלפי העברת השגרירות הצ'כית לירושלים הוא הנשיא הצ'כי מילוש זמאן, שכבר התבטא פומבית בנושא כמה פעמים. עם זאת זמאן הוא בעל תפקיד טקסי בעיקר ואין לו סמכות ביצועית בנוגע להעברת השגרירות. "הדיונים נמשכים ונודע לנו שגם הוקם צוות בין-משרדי שכולל את יועץ הנשיא, סגן שר החוץ ויועץ ראש הממשלה לצורך תיאום פנימי (בסוגיית אפשרות העברת השגרירות לירושלים, ב"ר)", כתב השגריר.