מקרון נואם בפני הקונגרס האמריקאי, רויטרס

מקרון: "ארה"ב חתמה על הסכם הגרעין, אי אפשר סתם להיפטר ממנו"

נשיא צרפת נאם בפני חברי הקונגרס האמריקני, והדגיש כי המטרה נותרה למנוע מאיראן נשק גרעיני. הוא הודיע כי מדינתו לא תנטוש את ההסכם ללא חלופה בטוחה: "חתמנו עליו"

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, נאם אמש (רביעי) בפני חברי הקונגרס האמריקני. הוא התייחס לעמדת צרפת בנוגע להסכם הגרעין עם איראן, על רקע התקרבות המועד שבו יכריע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אם לאשרר את ההסכם.

"ארה״ב יזמה וחתמה על הסכם הגרעין, ולכן אי אפשר סתם להיפטר ממנו", אמר מקרון. הוא הבטיח כי צרפת לא תעזוב את ההסכם, "חתמנו עליו, אסור לנטוש את הסכם הגרעין ללא חלופה מוצקה". הוא קבע כי "המטרה ברורה - אסור שאיראן תחזיק בנשק גרעיני לעולם".

 מקרון נואם בפני הקונגרס האמריקאי
 

מקרון נואם בפני הקונגרס האמריקאי (רויטרס)

 

לאחר פגישה שנערכה אתמול בין מקרון לטראמפ, בבית הלבן, אמר הנשיא הצרפתי כי ההסכם עם איראן הוא נושא חשוב שמהווה חלק מסוגייה ביטחונית רחבה יותר. עוד הוסיף כי הוא מעוניין "לרסן את פעילות איראן באזור", וכן כי "זה לא סוד שטראמפ ואני לא הסכמנו. אולם דיברנו על הנושא לאחרונה ואנחנו רוצים לעבוד על הסכם חדש עם איראן. כעת, לאחר השיחות בינינו, זה יהיה אפשרי". הוא ציין כי אינו יודע עדיין מה טראמפ החליט בנושא. כמו כן, אמר כי הפתרון אינו לבטל את ההסכם אלא להוסיף עליו. 

עוד הוסיף מקרון כי ההסכם הוא רק פרמטר אחד של הבעיה, ולדבריו ישנם ארבעה פרמטרים להתמודדות עם איראן ועל כן יש להכניס בהסכם החדש את הנושאים הבאים: הסכם גרעין עם איראן ויישומו בפועל, המשך ההסכם מעבר לשנת 2025, תוכנית הטילים האיראנית והטרור האיראני במזרח התיכון.

 נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב טראמפ
 

נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב טראמפ (רויטרס)

 

לדברי טראמפ, הוא ומקרון "יכולים להגיע בקרוב להסכמה בנושא". "ארה"ב וצרפת מסכימות כי אסור שאיראן תפתח גרעין", אמר. עם זאת, הנשיא האמריקני רמז על שינוי אפשרי בעמדתו לגבי פרישה מהסכם הגרעין: "מנהיגים צריכים לגלות גמישות".

עוד אמר טראמפ לאחר הפגישה עם מקבילו הצרפתי כי ההסכם הקיים הוא "משוגע ונוראי, שמעולם לא היה צריך לחתום עליו". לדבריו, איראן מבצעת ניסויים בטילים ויוצרת "צרות" באזור. "המשטר בטהראן צריך להפסיק את תמיכתו בטרור. נראה שלא משנה לאן מסתכלים במזרח התיכון, כל בעיה שהיא, איראן עומדת מאחוריה", הוסיף.

"לאיראן לא יהיה קל להניע מחדש את תוכנית הגרעין שלה", המשיך, "ויהיו לה בעיות גדולות יותר מאי פעם אם תעשה זאת. אם איראן תאיים עלינו, הם ישלמו מחיר שמדינות מעטות שילמו". לבסוף ציין כי הוא "מצפה לעשות מעשה בקרוב, אך הוא חייב להתבצע בנחישות ובעוצמה".

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף (רויטרס)

 

לאחר הפגישה בין טראמפ ומקרון אמר שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כי אם ארה"ב תעזוב את הסכם הגרעין, סביר להניח שגם איראן תעזוב אותו.

אתמול תקף נשיא איראן, חסן רוחאני, תקף את דבריהם של טראמפ ומקרון ואמר כי הוא מפקפק ב"זכות" להגעה להסכם חדש. "למה צריך לשנות את ההסכם? באיזו זכות?", שאל רוחאני בנאום שנשא בטלוויזיה האיראנית. עוד תהה רוחאני כיצד יכולותיו וחוסר ניסיונו של טראמפ מאפשרים לו לדון בהסכם. "אין לך רקע בפוליטיקה, אין לך שום רקע במשפטים. אין לך רקע בהסכמים בין לאומיים. כיצד סוחר, קבלן נדל"ן, יכול לשפוט בעניינים בין לאומיים?".

בתוך כך, שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה שלשום כי ההסכם הנוכחי "עובד באפקטיביות" לשמירה על כך שטהראן לא תפתח את הנשק הגרעיני שלה וכי יש לשמר אותו לעתיד. בד בבד, בקרמלין טענו הבוקר כי הם תומכים בשימור ההסכם וכי אינם יודעים דבר בנוגע לתכניותיו של טראמפ. בהמשך, שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, אמר כי שימור הסכם הגרעין נמצא בעדיפות עליונה וכי הסכם חדש אינו עומד על סדר היום.