מצעד הכיפות בברלין , חדשות עשר

"ברלין חובשת כיפה": כ-2,000 בעצרת מחאה עקב העלייה באנטישמיות

אזרחים ופוליטיקאים, יהודים ושאינם יהודים, השתתפו באירוע עם כיפה לראשם. בשנת 2017 נרשמה עלייה של 60% במקרים אנטישמיים. שר החוץ: "עלינו להראות שהם שהם אינם לבד"

בברלין התקיימה אמש (רביעי) עצרת מחאה נוכח העלייה בכמות האירועים האנטישמיים בגרמניה. אלפי אזרחים, פוליטיקאים ואנשי ציבור צעדו מבניין הקהילה היהודית בעיר עם כיפה לראשם תחת הסיסמה: "ברלין חובשת כיפה". במקביל נערכו מספר אירועים דומים בערים אחרות בגרמניה.

שלשום קרא ראש המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, יוסף שוסטר, ליהודי גרמניה, שלא לחבוש כיפה בפומבי כשהם יוצאים לבדם. רבים בקהילה היהודית מבקשים להעביר בצעדה מסר הפוך - אסור לפחד.

מנחה האירוע הקריא בפני הקהל את דבריה של הקנצלרית, אנגלה מרקל, שהגדירה בריאיון לחדשות עשר "צורה חדשה של אנטישמיות" מצד פליטים שמגיעים לגרמניה. הוא המשיך עם דבריה של מרקל, שהודתה בריאיון כי היא מוטרדת מהעובדה שמוסדות יהודיים נאלצים להציב אבטחה במשך 24 שעות ביממה.

האנטישמיות בגרמניה עלתה לכותרות בעקבות תיעוד של פליט סורי תוקף יהודי חובש כיפה. 947 מקרים אנטישמיים אירעו בשנת 2017 בגרמניה, עלייה של 60%. 

שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, התייחס אתמול בטוויטר לצעדה וגיבה את הקהילה היהודית. "ביחד עם 'ברלין חובשת כיפה', צריך להראות סולידריות היום", כתב, "עם אנשים מאוימים רק בגלל שהם חובשים כיפה, עלינו להראות להם שאינם לבד. אנחנו חייבים למנוע מצב שבו אנטישמיות תהפוך שוב לשגרה בגרמניה".

בווידאו: מנחה ההפגנה מתייחס לריאיון של מרקל לחדשות עשר