רוסיה: נעביר בקרוב מערכות הגנה אווירית חדשות לסוריה

משרד ההגנה במוסקבה אישש את הדיווח אודות אספקת טילי נ"מ לצבא אסד, ומסר כי טיל ה"טומאהוק" של ארה"ב, שנתפס לאחר מתקפת המעצמות, ייבחן על מנת לשפר את המערכות הרוסיות

לאחר שדווח כי רוסיה שוקלת למכור טילי S-300 לסוריה בעתיד הקרוב, משרד ההגנה במוסקבה אישר היום (רביעי) את הדיווחים, והודיע כי אכן המדינה תעביר בקרוב לצבא בראשותו של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, מערכות הגנה אווירית.

עוד נמסר ממשרד הגנה כי רוסיה תבחן את טיל ה"טומאהוק" האמריקני שנתפס על ידי הכוחות הסורים לאחר ההפצצה בדמשק, במטרה לשפר את המערכות הרוסיות.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

עימותים בגבול והתחמשות: כך הסכסוך בקוריאה חזר לכותרות

אסון סביבתי בחוף פלמחים: הזרמת השפכים גרמה לרבבות דגים מתים

הדריסה בטורונטו: טרם האירוע הנהג הפוגע שיבח ירי נגד נשים

מוקדם יותר השבוע, דווח בעיתון הרוסי "קומרסנט", כי רוסיה תספק את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת למשטר בדמשק, אך תעשה זאת בחינם, זאת ימים ספורים לאחר ששר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי מוסקבה "מוכנה למכור" את המערכת לסוריה. עם זאת, השר אמר היום כי רוסיה טרם קיבלה החלטה בנושא. בקרמלין סרבו להשיב לשאלה בנושא, אך טענו כי תקיפת המערב בסוריה החמירה את המצב.

 נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא רוסיה אסד במוסקבה
 

נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא רוסיה אסד במוסקבה( הקרמלין)

 

הטענה בגינה רוסיה מוכנה למסור את מערך ההגנה בחינם, ולא למכור אותו לסוריה, כפי שהוצגה בדיווח, היא בשל עודפי הצבא הרוסי. בנוסף, נטען בפרסום, רוסיה מתכננת לספק לסוריה את מערכת הטילים כבר בעתיד הקרוב, והעובדה כי התחמושת תינתן בחינם וכחלק מהסיוע הצבאי הרוסי השוטף לסוריה, תקצר משמעותית את זמן האספקה.

על פי מקורות במוסקבה, האספקה של מערכת הטילים תעזור לייצב את המצב בסוריה בכך שלא תאפשר לא לישראל ולא לארצות הברית לתקוף ללא הפרעה מטרות בסוריה. עוד מסרו כי אם ישראל תחליט לתקוף במדינה לאחר אספקת סוללת הטילים החדשה, התוצאות יהיו "קטסטרופליות לכל הצדדים".

בנוסף לכך, מכיוון שהאספקה מתוכננת להתבצע במהירות, אך הכשרת החיילים הסורים לתפעול מערכת טילי הנ"מ המתקדמת תיקח יותר זמן, בתחילה תופעל המערכת על ידי יועצים צבאיים רוסים שיתאמו את הפעלתה עם הצבא הסורי.

שיגור טיל s-300
 

שיגור טיל s-300(רויטרס )

 

לברוב אמר לפני כשבוע כי רוסיה שוקלת בחיוב למכור טילי S-300 לסוריה. זאת, על רקע דיווחים על התקיפה במדינה על ידי ארה"ב, צרפת ובריטניה. בריאיון לרשת BBC הבריטית אמר לברוב כי בניגוד לעמדה קודמת של הנשיא פוטין בעבר, המצב הנוכחי במזרח התיכון השתנה בעקבות התקיפה, ומדינתו תעשה "הכל כדי לדאוג למשטר אסד", בלשונו.

בתוך כך, המשנה ליועץ לביטחון לאומי, איתן בן-דוד, נפגש אתמול בסוצ'י עם יועצו לביטחון לאומי של נשיא רוסיה, ניקולאי פטרושב. במהלך הפגישה דנו השניים במצב במדינה. שיחתם מגיעה על רקע התקיפה בבסיס T4 שמיוחסת לישראל ושבה נהרגו שבעה אנשי משמרות המהפכה האיראנים וכן על רקע ההודעות הרוסיות על כוונה לספק טילי S300 לסוריה.

פגישתם נערכת במקביל לדיווח ברשת CNN, בו נאמר כי גורמי מודיעין בארה"ב וישראל עוקבים בדאגה אחרי מספר משלוחים איראניים לסוריה, שעלולים לכלול טילי נ"מ לטובת כוחות צבא נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. מדובר במשלוחים שהגיעו אחרי התקיפה האמריקנית.

על אף שהמשלוחים הללו אינם נדירים, המשלוח הספציפי הזה תפס את תשומת הלב של גורמי המודיעין מאחר והוא מתבצע בסמוך לתקיפת המעצמות בדמשק, כמו גם לאחר התקיפה בבסיס טי 4 המיוחסת לישראל.