נשיא איראן חסן רוחאני, ללא קרדיט

רוחאני: מפקפק ב"זכותו" של טראמפ להגעה להסכם גרעין חדש

בצל פגישת טראמפ ומקרון בבית הלבן, בה הודיעו כי ייתכן ויגיעו להסכמה בנושא איראן, טהראן תוקפת את ההתבטאויות. מוגריני: "ההסכם הקיים עובד באפקטיביות - יש לשמרו"

בווידאו: פגישת טראמפ ומקרון בבית הלבן

על רקע פגישתם של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ונשיא צרפת, עמנואל מקרון, בבית הלבן, בה דנו בין השאר בהסכם הגרעין האיראני, נשיא איראן, חסן רוחאני, תקף היום (רביעי) את דבריהם בתום הפגישה ואמר כי הוא מפקפק ב"זכות" להגעה להסכם חדש. "למה צריך לשנות את ההסכם? באיזו זכות?", שאל רוחאני בנאום שנשא בטלוויזיה האיראנית.

עוד תהה רוחאני כיצד יכולותיו וחוסר ניסיונו של טראמפ מאפשרים לו לדון בהסכם. "אין לך רקע בפוליטיקה, אין לך שום רקע במשפטים. אין לך רקע בהסכמים בין לאומיים. כיצד סוחר, קבלן נדל"ן, יכול לשפוט בעניינים בין לאומיים?".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הדריסה בטורונטו: טרם האירוע הנהג הפוגע שיבח ירי נגד נשים

התחזית: מהצהריים - התחזקות משמעותית בגשם עם חשש לשיטפונות

ניו זילנד נגד המכרסמים: המטרה - השמדתם המוחלטת עד שנת 2050

בתוך כך, שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה היום כי ההסכם הנוכחי "עובד באפקטיביות" לשמירה על כך שטהראן לא תפתח את הנשק הגרעיני שלה וכי יש לשמר אותו לעתיד. בד בבד, בקרמלין טענו הבוקר כי הם תומכים בשימור ההסכם וכי אינם יודעים דבר בנוגע לתכניותיו של טראמפ. בהמשך, שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, אמר כי שימור הסכם הגרעין נמצא בעדיפות עליונה וכי הסכם חדש אינו עומד על סדר היום.

דונלד טראמפ ועמנואל מקרון
 

דונלד טראמפ ועמנואל מקרון(רויטרס )

 

כאמור, אתמול נפגשו טראמפ ומקרון בבית הלבן, ונתנו הצהרות בנוגע להסכם. לדברי טראמפ, הוא ומקרון "יכולים להגיע בקרוב להסכמה בנושא". לדבריו, "ארה"ב וצרפת מסכימות כי אסור שאיראן תפתח גרעין". עם זאת, רמז על שינוי אפשרי בעמדתו לגבי פרישה מהסכם הגרעין: "מנהיגים צריכים לגלות גמישות".

עוד אמר טראמפ לאחר הפגישה עם מקבילו הצרפתי כי ההסכם הקיים היה "משוגע ונוראי, שמעולם לא היה צריך לחתום עליו". לדבריו, איראן מבצעת ניסויים בטילים ויוצרת "צרות" באזור. המשטר בטהראן צריך להפסיק את תמיכתו בטרור. "נראה שלא משנה לאן מסתכלים במזרח התיכון, כל בעיה שהיא, איראן עומדת מאחוריה", הוסיף ואמר, "לאיראן לא יהיה קל להניע מחדש את תוכנית הגרעין שלה ויהיו לה בעיות גדולות יותר מאי פעם אם תעשה זאת. אם איראן תאיים עלינו, הם ישלמו מחיר שמדינות מעטות שילמו". לבסוף ציין כי הוא מצפה לעשות מעשה בקרוב, אך הוא חייב להתבצע בנחישות ובעוצמה".

עוד נשאל טראמפ על הוצאת כוחותיו מסוריה וענה: "אני אשמח לצאת ולהחזיר את החיילים הביתה, אבל אנחנו לא רוצים לתת לאיראן פתח לים התיכון. אנחנו חייבים להבטיח ביטחון באזור". לדבריו, מדינות אחרות צריכות גם הן "לקחת אחריות על המצב במזרח התיכון ולהציב שם חיילים".

לאחר דברים אלו, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי אם ארה"ב תעזוב את הסכם הגרעין, סביר להניח שגם איראן תעזוב אותו.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני
 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני(רויטרס )

 

לדברי מקרון, ההסכם עם איראן הוא נושא חשוב, שמהווה חלק מסוגייה ביטחונית רחבה יותר. עוד הוסיף כי הוא מעוניין "לרסן את פעילות איראן באזור". עוד אמר כי "זה לא סוד שטראמפ ואני לא הסכמנו. אולם דיברנו על הנושא לאחרונה ואנחנו רוצים לעבוד על הסכם חדש עם איראן. כעת, לאחר השיחות בינינו, זה יהיה אפשרי", אך ציין כי לא יודע עדיין מה טראמפ החליט בנושא. כמו כן, אמר כי הפתרון אינו לבטל את ההסכם אלא להוסיף עליו. 

עוד הוסיף מקרון כי ההסכם הוא רק פרמטר אחד של הבעיה, ולדבריו ישנם ארבעה פרמטרים להתמודדות עם איראן ועל כן יש להכניס בהסכם החדש את הנושאים הבאים: הסכם גרעין עם איראן ויישומו בפועל, המשך ההסכם מעבר לשנת 2025, תוכנית הטילים האיראנית והטרור האיראני במזרח התיכון.

טרם פגישתם, הזהיר רוחאני את טראמפ שלא יפרוש מהסכם הגרעין. בנאום שנשא בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית במדינתו פנה רוחאני במסר מאיים לבית הלבן ואמר: "אם תבגדו בהסכם - ההשלכות יהיו חמורות". עוד הוא הוסיף: "אני אומר לאלו בבית הלבן שאם הם לא יעמדו בהתחייבויות שלהם, הממשל האיראני יגיב בתוקף", הוסיף רוחאני בנאומו לאומה האיראנית.