הדריסה בטורונטו: טרם האירוע הנהג הפוגע שיבח ירי נגד נשים

הרשויות בקנדה איתרו חשבון פייסבוק השייך ככל הנראה לדורס, אלק מינסיאן, בו האדיר אדם שביצע ירי באוניברסיטת "סנטה ברברה" בשנת 2014 בשם אידיאולוגיה אנטי-פמיניסטית

בווידאו: תיעוד רגעי המעצר של הנהג הדורס

אירוע הדריסה בטורונטו: הרשויות בקנדה איתרו היום (רביעי) חשבון פייסבוק השייך ככל הנראה לנהג הפוגע, אלק מינסיאן בן ה-25. בתקרית שאירעה שלשום נהרגו 10 בני אדם ו-15 נוספים נפצעו לאחר שרכב מסחרי פגע בקבוצת הולכי רגל, בשכונת צפון יורק.

לפי המשטרה, זמן קצר לפני האירוע פירסם מינסיאן באותו חשבון פוסט בו שיבח את אליוט רוג'ר בן ה-22, שביצע ירי המוני באוניברסיטת "סנטה ברברה" שבקליפורניה בשנת 2014, בשם אידיאולוגיה אנטי-פמיניסטית קיצונית, במהלכו נרצחו שישה אנשים. לפי פרסומים שונים של רוג'ר, מטרתו הייתה "להרוס" נשים שדחו אותו. "הצדיעו לג'נטלמן הגדול אליוט רוג'ר", כתב מינסיאן בפוסט.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

התחזית: מהצהריים - התחזקות משמעותית בגשם עם חשש לשיטפונות

ניו זילנד נגד המכרסמים: המטרה - השמדתם המוחלטת עד שנת 2050

חשד לפשע שנאה בצפון: שני רכבים נשרפו וכתובות נאצה רוססו

 אלק מינסיאן, הדורס מטורונטו
 

אלק מינסיאן, הדורס מטורונטו( Alek Minassian/LinkedIn)

 

בעקבות האירוע, מינסיאן הואשם ב-10 סעיפי רצח מדרגה ראשונה וכן ב-13 סעיפי ניסיון רצח. מרבית קורבנותיו היו נשים בגילאים 80-20, אך המשטרה עדיין לא יודעת אם מה שהניע אותו למסע הרצח היה כעסו כלפי נשים.

חברים ומכרים שונים מהעבר סיפרו לתקשורת המקומית כי מינסיאן היה אדם שלא היה באור הזרקורים בדרך כלל וכי הוא לא היה מוקף בקבוצה גדולה של חברים. ואכן, גורמים רשמיים במדינה אמרו לטלוויזיה הציבורית הקנדית כי הדורס אינו מקושר לארגון טרור כלשהו. המשטרה הוסיפה כי "אין לגביו מידע בתיקים". הערב דווח כי מינסיאן הואשם ברצח מדרגה ראשונה.

לאחר האירוע מסרה המשטרה המקומית כי ככל הנראה הדריסה הייתה מכוונת ולא מדובר בתאונה, כך הסיקו במשטרה לאחר שעדי ראייה מסרו כי פעולות הדורס נראו מדויקות מאוד. השר לביטחון הציבור בקנדה אמר כי לתקרית אין קשר לביטחון הלאומי של המדינה.

 תיעוד רגע המעצר של הדורס מטורונטו
 

תיעוד רגע המעצר של הדורס מטורונטו( חדשות עשר)

 

בצילומים שפורסמו ברשת מהאירוע, ניתן לראות אנשים שרועים על הקרקע. בכלי התקשורת במדינה דווח כי הנהג היה חמוש ובסרטון שתיעד את התקרית ניתן לשמוע אותו קורא לעבר השוטרים כי יש לו אקדח בכיסו. עד ראייה מסר ל"רויטרס" כי ראה לפחות שתי גופות מוטלות על הקרקע. ממשרד החוץ נמסר כי אין באירוע נפגעים ישראלים.

שעות לאחר אירוע הדריסה, כלי התקשורת בקנדה פרסמו סרטון מרגע המעצר של הדורס. בתיעוד נראה שוטר במשטרת טורונטו יוצא מהניידת בה נסע, שולף את אקדחו, ומכוון אותו לדורס תוך שהוא צועק לו לשכב על הרצפה. אלא שבאותו הרגע בדיוק, מיסיאן כיוון אף הוא כלי דמוי אקדח (ככל הנראה דמה), לעברו של השוטר. למרות זאת, השוטר לא ירה בדורס, התקרב אליו והביא אותו לשכב על הקרקע ועצר אותו. בשלב זה, פרט לכך שהדריסה הייתה מכוונת, לפי הודעת המשטרה המקומית, לא ברור מה הייתה הסיבה למעשיו של האיש.