חשד לפשע שנאה באיכסל, משטרת ישראל

חשד לפשע שנאה בצפון: שני רכבים נשרפו וכתובות נאצה רוססו

לפי המשטרה, הרכבים ככל הנראה הוצתו בכפר אכסאל ועל גדר אבנים במקום רוססה הכתובת: "יהודים בואו ננצח". סריקות אחר חשודים נערכו במקום ונפתחה חקירה

חשד לפשע שנאה: שני רכבים נשרפו במהלך הלילה (רביעי) בכפר אכסאל שבעמק יזרעאל ועל גדר אבנים במקום רוססה הכתובת "יהודים בואו ננצח". לחדשות עשר נודע כי בני משפחתו של נואף חבשי חזרו בשעה מאוחרת מחתונה משפחתית ושמעו קולות פיצוץ שהגיעו מכיוון הרכב. חבשי עוד הספיק לרדוף אחרי אחד החשודים שברח לכיוון מטע זיתים קרוב והצליח להימלט. בהמשך, בני המשפחה משכו באמצעות רכב אחר את הרכב הבוער שהיה סמוך לבית מחשש שיתלקח ויגרום נזק לבית המגורים.

המשטרה הוזנקה למקום, אספה ממצאים וערכה סריקות לאיתור חשודים. נפתחה חקירה לבירור נסיבות האירוע. מדוברות כבאות והצלה מחוז צפון נמסר כי כבאים מהתחנה המרחבית עפולה הוזעקו בעקבות הודעה על שריפת רכב בין אכסאל לדבוריה. הצוות הבחין בשני כלי רכב בוערים וכיבה את האש.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

התחזית: גשמים מלווים בברקים ורעמים, חשש להצפות ושיטפונות

לאן להוריד את הזבל? כך מתמודד העולם עם כמויות הפסולת האדירות

תיעוד מיוחד: תופעת האלימות בדרום רחבה הרבה יותר ממה שידוע

מהמטה למאבק בגזענות נמסר: "מקרי תג מחיר מתפשטים ולאחרונה נרשמו כמה מקרים בעיקר בגדה המערבית. אין ספק כי המשטרה לא עושה מספיק בעניין. לא דווח על עצורים וכנראה שלא לוקחים את הנושא ברצינות. הטיפול הלקוי מהמשטרה, לצערנו, נותן לגיטימציה למקרים וזה שהביא להתפשטותם גם בכפרים הערבים בתוך ישראל".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, מסר בתגובה: "הסתה מולידה הסתה. תג מחיר זו תוצאה ישירה של אוזלת יד וזלזול של המשטרה והממשלה בכל מה שנוגע לחייהם של פלסטינים בישראל ובגדה - אין אכיפה, אין חקירות, אין כתבי אישום, יש אלימות". יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, מסר: "מה שמתחיל בשריפת מכוניות יסתיים בשריפת בני אדם. על ראש הממשלה ושרי הביטחון וביטחון הפנים להשקיע את כל המשאבים הנדרשים כדי שמשטרת ישראל והשב"כ יוכלו לשים את ידם על האחראים למעשיי השנאה של תג מחיר ולמנוע את הרצח הבא שכתוב באותיות ענק על הקיר"..

 רכב שרוף באכסאל
 

רכב שרוף באכסאל (חדשות עשר)

 

מארגון "יש דין" נמסר כי אירע מקרה נוסף, עשירי במספר, של השחתת רכוש בכפרים פלסטיניים בגדה המערבית בשלושת השבועות האחרונים: אלמונים ניקבו צמיגים של כ-15 מכוניות וריססו כתובות על קירות בכפר דיר עמאר, צפונית-מערבית לרמאללה. בין השאר נכתב: "תנו לנו לטפל בהם". יש דין: "רשויות אכיפת החוק חייבות לאתר את העבריינים שמאחורי גל הפגיעה ברכוש פלסטיני, ולעצור אותם לפני שהמצב יסלים לפגיעה בנפש".

שלשום לפנות בוקר, אלמונים ניקבו בכפר רמון, הסמוך לישוב רימונים שבגזרת בנימין, צמיגיהם של מספר כלי רכב וריססו כתובות "ניקח גורלנו בידנו" ו-"תנו לנו לטפל בהם". כוחות משטרה פתחו בחקירה. כמו כן, בוצע באותו לילה פשע שנאה נוסף בכפר בית איכסא שבאזור ירושלים. בין השאר רוססו שם הכתובות: "תלחמו באויב ולא באוהב" ו"נקמה מנהלית".

ארגון "יש דין" מסר אז: "בשבועות האחרונים ישנה עלייה ברורה באירועי פגיעה ברכוש בתוך הכפרים הפלסטיניים. אף על פי כן, ככל שידוע לנו, איש לא נעצר כחשוד באף אחד מהמקרים האלה. אוזלת היד של רשויות אכיפת החוק מעניקה רוח גבית לעבריינות האידיאולוגית נגד פלסטינים, שסובלים מאלימות כמעט יום יומית שנועדה לנשל אותם מאדמותיהם".

לפני כשבועיים דלת מסגד הוצתה בדרום הכפר עקרבה שבשומרון. נוסף לניסיון ההצתה, רוססו כתובות שנאה. כוחות משטרה וצבא הוזעקו לבית התפילה "סעאדה" שבכפר. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה את הצתת המסגד. "זו אינו הפעם הראשונה שבה מתנחלים מציתים מסגדים וכנסיות בשטחים הפלסטיניים - מדובר בפשעים חמורים שמבצעים המתנחלים בעידוד רבניהם ותחת הגנה ושמירה של חיילי צה"ל", אמר. הנשיאות הפלסטינית ציינה כי היא תפנה לכל המוסדות הבין-לאומיים במטרה להעניש את הפושעים.

מפורום "תג מאיר" נמסר בתגובה לאירועים: "פורום תג מאיר מגנה בשאט נפש את ניסיון הצתת המסגד בעקרבה. מאז דצמבר 2009 הוצתו ו/או חוללו 50 מסגדים, כנסיות ומנזרים במדינת ישראל, יהודה ושומרון. פעילי הימין הקיצוני מבקשים באמצעות פעולות טרור הכוללות הצתות בתים מיושבים, בתי תפילה, ומכוניות, עקירות עצי זית וכתובת גרפיטי להפחיד את האוכלוסייה הפלסטינית ולהפוך את חייהם בארץ-ישראל לבלתי נסבלים".