ניצולי שואה (ארכיון), חדשות עשר

ארה"ב: אושר חוק המסייע לניצולי שואה להשיב רכושם שנגזל

החוק, שאושר פה אחד בקונגרס וייכנס לתוקף לאחר שהנשיא טראמפ יחתום עליו, קובע כי על הממשל האמריקני לוודא שמדינות שהתחייבו להאיץ מתן פיצויים לניצולים - יקיימו זאת

הקונגרס בארצות הברית אישר אתמול (שלישי) פה אחד את חוק Just Act, הקובע כי הממשל האמריקני יהיה מחויב לוודא שמדינות שהתחייבו להאיץ מתן פיצויים לניצולים אכן עומדות בכך.

החוק יכנס לתוקף לאחר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יחתום עליו. לפי החוק, משרד החוץ האמריקני יהיה מחויב לעקוב אחר פעילות המדינות החתומות על אמנת "טרזין" בנוגע להשבת רכוש.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

התחזית: גשמים מלווים בברקים ורעמים, חשש להצפות ושיטפונות

תיעוד מיוחד: תופעת האלימות בדרום רחבה הרבה יותר ממה שידוע

אחרי גל השמועות: שיפור במצבו של צביקה פיק

47 מדינות חתמו ב-2009 על האמנה, המכירה ב"חשיבות השבת הרכוש שהוחרם בשנים 1933-1945 והענקת פיצוי עבורו". בנוסף האמנה מצהירה על "חשיבות השיקום של נכסים קהילתיים ודתיים של הקהילה ועידוד חיים יהודיים, תוך הבטחת עתידם וסיוע לרווחתם של ניצולי השואה".

החוק קובע גם כי משרד החוץ האמריקני יהיה מחויב אף בדיווח לקונגרס האם מדינות אלה עומדות בהתחייבויותיהן ומחוקקות חוקים ותקנות המאפשרות לניצולי שואה לאתר את רכושם ולתבוע את השבתו.

הארגון העולמי היהודי להשבת רכוש (איל"ר) שיבח את החלטת הקונגרס. "יש בחוק הזה אמירה ברורה על מחויבותה הבלתי מתפשרת של אמריקה לניצולי השואה ולשאיפתם לצדק", אמר יו"ר התפעול של איל"ר גדעון טיילור.