פעילי ליכוד חרדים בישיבה עם השר איוב קרא, חדשות עשר

"מורדי ליצמן ודרעי": החרדים שמסרבים להצביע למפלגות המגזריות

למרות החשש והמתקפות, ישנם במגזר החרדי אלו שמצביעים דווקא למפלגות עם הנהגה חילונית. גם נשים חרדיות, החליטו להתמודד בפוליטיקה • הפרק השלישי בסדרה "נושאי המגבעת"

בשנים האחרונות הפוליטיקה במגזר החרדי משתנה וישנם צעירים שמסרבים להצביע למפלגות המגזריות: ליכודניקים חרדים, שמאל החרדי ונשים חרדיות שהחליטו, למרות החשש והמתקפות, להתמודד כשוות בין שווים בפוליטיקה המקומית.

פנינה  פויפר היא אישה חרדית שרצה למועצת עיריית ירושלים כחלק ממפלגת "ירושלמים", מפלגה שדוגלת בפלורליזם ונלחמת בין היתר נגד הדרת נשים מהמרחב הציבורי ונגד עוד השלכות של התחרדות השכונות החילוניות בעיר. "היה מאבק על הקרנת סרטים בשבת במרכז הקהילתי. זה משהו שהיה שם תמיד וזה לא באמת מפריע לאנשים. הם הרי יודעים שחילונים צופים בטלוויזיה שלהם בבית. אני לא רואה את זה בתור כך שאני נאבקת בשביל הצד החילוני או בשביל מישהו אחר. אני אעשה מה שאני חושבת שנכון לכלל התושבים", אמרה פויפר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נהג אוטובוס החשוד באונס תלמיד חזר לעבודה - באישור המשטרה

בית המשפט העליון: אין לגעת בטלפון הסלולרי במהלך הנהיגה

מהפך במזג האוויר: גשמים מלווים בברקים ורעמים - כבר מהלילה

 פנינה פויפר, חרדית שרצה למועצת עיריית ירושלים
 

פנינה פויפר, חרדית שרצה למועצת עיריית ירושלים( חדשות עשר)

 

עוד סיפרה כי היא פעילה פוליטית כבר 4-3 שנים. "זו הפעם הראשונה שאישה חרדית רצה למועצה. מה שהכי קשה זה להתחיל כי אין ערוץ רשמי, או אפילו לא רשמי, לאישה חרדית שרוצה להצטרף לפעילות פוליטית. לקח לי הרבה שנים להגיע מהמקום של להביע את דעותיי בסלון, ולהיות דעתנית ולראות ולשאוף, לזה שעברתי לפעילות פוליטית של ממש", אמרה פנינה. "יכול להיות שהם רואים בי כבוגדת, אבל מצד שני, הם לא בדיוק מציעים לי להצטרף לרשימות שלהם", הוסיפה.

לדברי אלי ביתאן, מגיש התוכנית "מנדי ביתאן" ברדיו "כאן מורשת", "אנחנו נולדנו לתוך חברה מצליחה, חזקה, עם יד על ההגה של המדינה. אז פתאום שאלנו שאלות אחרות - לא איך נלחמים בחילוני התורן ולא איך נלחמים בראש עיר כזה או אחר. לכל הדבר הזה יש גם ביטוי פוליטי: חרדים חדשים שבאים לשנות, באים להפוך את המועדון, לעשות משהו אחר. יש את המטה החרדי בליכוד ויש את התא החרדי במפלגת העבודה. זו תופעה מדהימה".

יעקב וידר, יו"ר המטה החרדי בליכוד ויו"ר סניף הליכוד בבני ברק, סיפר כי בבחירות האחרונות הצביעו לליכוד, קרוב למנדט הגיע מהרחוב החרדי. "זה הישג שלא היה מאז ימיו של מנחם בגין" ,כך לדבריו.

דניאל יטיב הוא פעיל בקבוצת "חרדים לגירוש". "אנחנו תא פוליטי, אנחנו לא תא פילנטרופי. זו לא צדקה. תפקידנו הוא לא להביא את הכסף, אלא לעורר את החברה. לנו אין מה לחפש בימין. הימין הישראלי, היום, לצערי, רחוק מאוד מעקרונות של יהדות, מעקרונות של מה שאנחנו כחרדים גדלנו עליו", תיאר. מיכל צ'רנוביצקי, גם היא פעילה בקבוצה אמרה כי מטרתם היא "להשמיע קול חרדי, יהודי ודתי נגד גירוש מבקשי המקלט. אני לא מסתכלת כבר על מדינת ישראל ועל הקהילה החרדית בתור משהו נפרד. אני חלק ממדינת ישראל ואכפת לי ממה נעשה פה".