לאחר ביטול צווי הגירוש למבקשי המקלט, לרה"מ נותרו רק ספינים

הודעת לשכת ראש הממשלה על המשך המהלכים האפשריים בעקבות קריסת מבצע הגירוש היא בעיקר ניסיון לעקוף מימין את נפתלי בנט ואת גדעון סער • פרשנות

ממשלת ישראל הניפה היום (שלישי) באופן סופי דגל לבן בכל הנוגע לגירוש מבקשי המקלט כאשר הודיעה לבג"ץ כי אין וכנראה גם לא תהיה מדינה שלישית שתהיה מוכנה לקלוט אותם. הסיבה להודעה היא הקריסה הידועה מראש של המגעים בין ישראל לאוגנדה. המשך טבעי בלבד לקריסת הסכם הגירוש עם רואנדה.

במקביל, קיבל היום ראש הממשלה נתניהו מכתב מ-18 חברי קונגרס יהודים אמריקנים מהמפלגה הדמוקרטית שבו הם מוחים בפניו על ביטול הסכם מבקשי המקלט עם האו"ם בשל הלחצים הפוליטיים שהופעלו עליו וקוראים לו למצוא פתרון חלופי שלא יפגע בישראל ולא יפגע בפליטים. המכתב הוא עדות נוספת לזעזוע העמוק של חלקים נרחבים מהקהילה היהודית בארה"ב ממדיניות ישראל כלפי מבקשי המקלט ומהאווירה הגזענית בישראל סביב הסוגיה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בית המשפט העליון: אין לגעת בטלפון הסלולרי במהלך הנהיגה

מהפך במזג האוויר: גשמים מלווים בברקים ורעמים - כבר מהלילה

הנחיה לקהילה היהודית בגרמניה: לא מומלץ לחבוש כיפה בפומבי

שעות ספורות אחרי הודעת המדינה לבג"ץ, פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה נוספת עמוסת הבטחות ובעיקר ספינים לריצוי תומכי נתניהו בימין. לפי ההודעה, בעקבות קריסת מבצע הגירוש סיכמו נתניהו ושר הפנים דרעי להיערך מיד לפתיחה מחדש של מתקני המעצר למסתננים - למשל מתקן חולות שנסגר, לקדם את פסקת ההתגברות כדי לאפשר את הפעלתם של מתקני המעצר ולקדם אמצעים נוספים לפתרון הבעיה.

 מבקשי המקלט משתחררים מסהרונים
 

מבקשי המקלט משתחררים מסהרונים  דניאל חג'בי, חדשות עשר)

 

כך למשל, גורמים בלשכת ראש הממשלה טוענים שמתנהלים עדיין מגעים עם שתי מדינות נוספות באפריקה על אפשרות לקלוט מבקשי מקלט מישראל. קשה להאמין שאפילו בלשכת נתניהו מאמינים שדבר כזה אפשרי. אחרי שרואנדה ואוגנדה שנחשבות לידידות ישראל הגדולות ביותר באפריקה החליטו למשוך ידיהם מהעסקה המפוקפקת עם ישראל, קשה להאמין שיהיו מדינות אפריקניות אחרות שירצו להיכנס למיטה החולה הזו.

אבל ההודעה הזו של נתניהו היא בסופו של דבר הודעה פוליטית. היא נובעת בראש ובראשונה מרצון לעקוף מימין את נפתלי בנט ואת גדעון סער ולהראות לציבור הימני שהממשלה לכאורה עושה משהו. האמת היא שזה רק עוד פרק בפארסה הזו של מדיניות הממשלה כלפי מבקשי המקלט. לא בטוח שהפועלים יפשטו מחר בבוקר על מתקן חולות כדי להכשיר אותו לקליטת מבקשי המקלט, גם כנראה הכנסת לא תעביר כל כך מהר את פסקת ההתגברות כדי לעקוף את החלטות בג"ץ בנושא מבקשי המקלט. אבל על הודעות לעיתונות פוליטיקאים לא משלמים מיסים. מה נותר לומר? נעקוב ונדווח.