טראמפ: "אם איראן תאיים - היא תשלם מחיר שמעט שילמו בעבר"

נשיא ארה"ב נפגש בבית הלבן עם נשיא צרפת ורמז על שינוי אפשרי בעמדתו לגבי הסכם הגרעין: "מנהיגים צריכים לגלות גמישות". מקרון: "רוצים לעבוד על הסכם חדש"

  • פורסם ב:
  • 24/04/2018 17:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/04/2018 20:20
  • |
  • כתבים:
  • נגה הלוי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ונשיא צרפת, עמנואל מקרון, נפגשו היום (שלישי) בבית הלבן, ודנו בין השאר בהסכם הגרעין האיראני. לדברי טראמפ, הוא ומקרון "יכולים להגיע בקרוב להסכמה בנושא". לדבריו, "ארה"ב וצרפת מסכימות כי אסור שאיראן תפתח גרעין". עם זאת, רמז על שינוי אפשרי בעמדתו לגבי פרישה מהסכם הגרעין: "מנהיגים צריכים לגלות גמישות".

עוד אמר טראמפ לאחר הפגישה עם מקבילו הצרפתי כי ההסכם הקיים היה "משוגע ונוראי, שמעולם לא היה צריך לחתום עליו". לדבריו, איראן מבצעת ניסויים בטילים ויוצרת "צרות" באזור. המשטר בטהראן צריך להפסיק את תמיכתו בטרור. "נראה שלא משנה לאן מסתכלים במזרח התיכון, כל בעיה שהיא, איראן עומדת מאחוריה", הוסיף ואמר, "לאיראן לא יהיה קל להניע מחדש את תוכנית הגרעין שלה ויהיו לה בעיות גדולות יותר מאי פעם אם תעשה זאת. אם איראן תאיים עלינו, הם ישלמו מחיר שמדינות מעטות שילמו". לבסוף ציין כי הוא מצפה לעשות מעשה בקרוב, אך הוא חייב להתבצע בנחישות ובעוצמה".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בית המשפט העליון: אין לגעת בטלפון הסלולרי במהלך הנהיגה

מהפך במזג האוויר: גשמים מלווים בברקים ורעמים - כבר מהלילה

ישראל לאיטליה: תפסיקו לחסום סנקציות חדשות נגד איראן

עוד נשאל טראמפ על הוצאת כוחותיו מסוריה וענה: "אני אשמח לצאת ולהחזיר את החיילים הביתה, אבל אנחנו לא רוצים לתת לאיראן פתח לים התיכון. אנחנו חייבים להבטיח ביטחון באזור". לדבריו, מדינות אחרות צריכות גם הן "לקחת אחריות על המצב במזרח התיכון ולהציב שם חיילים".

לאחר דברים אלו, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי אם ארה"ב תעזוב את הסכם הגרעין, סביר להניח שגם איראן תעזוב אותו.

 נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ונשיא צרפת, עמנואל מקרון לצד נשותיהם
 

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ונשיא צרפת, עמנואל מקרון לצד נשותיהם(רויטרס )

 

לדברי מקרון, ההסכם עם איראן הוא נושא חשוב, שמהווה חלק מסוגייה ביטחונית רחבה יותר. עוד הוסיף כי הוא מעוניין "לרסן את פעילות איראן באזור". עוד אמר כי "זה לא סוד שטראמפ ואני לא הסכמנו. אולם דיברנו על הנושא לאחרונה ואנחנו רוצים לעבוד על הסכם חדש עם איראן. כעת, לאחר השיחות בינינו, זה יהיה אפשרי", אך ציין כי לא יודע עדיין מה טראמפ החליט בנושא. כמו כן, אמר כי הפתרון אינו לבטל את ההסכם אלא להוסיף עליו. 

עוד הוסיף מקרון כי ההסכם הוא רק פרמטר אחד של הבעיה, ולדבריו ישנם ארבעה פרמטרים להתמודדות עם איראן ועל כן יש להכניס בהסכם החדש את הנושאים הבאים: הסכם גרעין עם איראן ויישומו בפועל, המשך ההסכם מעבר לשנת 2025, תוכנית הטילים האיראנית והטרור האיראני במזרח התיכון.

מקרון נגע גם הוא בלחימה בסוריה ואמר כי הקואליציה צריכה לסיים את העבודה בשטח ו"להבטיח שהעם הסורי יוכל לחיות בשלום ללא איום טרור". לדבריו, "צריך למצוא גם פתרונות דיפלומטיים לנושא, בנוסף לפעילות הצבאית".

השניים דיברו בפגישה בנוסף גם על ההתחממות ביחסים עם קוריאה הצפונית, ולאחר הפגישה אמר טראמפ כי מנהיג הדיקטטורה, קים ג'ונג און, הוא מאוד "מכובד ופתוח" וכי הוא מעוניין להיפגש עימו בהקדם האפשרי. לדבריו, הפגישה ביניהם צפוייה להתקיים בסוף חודש מאי או יוני. "מאמין שהשיחות יהיו חיוביות", אמר. עם זאת, ציין כי קמפיין הלחץ המקסימלי על פיונגיאנג יימשך וכי הוא רוצה לראות את פירוק הדיקטטורה מנשק הגרעיני. 

בתוך כך, רגע מביך אירע בפגישתם של טראמפ ומקרון, כאשר נשיא ארה"ב ניקה את חולצתו של מקבילו הצרפתי מקשקשים שנפלו משיערו, פנה אליו ואמר: "יש לנו מערכת יחסים מיוחדת, אז אסיר ממך את הקשקשים. אנו חייבים לעשות אותו מושלם, הוא מושלם. נהדר להיות איתך".

תקרית זו הינה התקרית המביכה השנייה שחולקים השניים מול המצלמות. ביולי 2017, במהלך חגיגות יום הבסטיליה בצרפת, לחצו השניים ידיים במשך 29 שניות ארוכות, וסירבו לנתק את אחיזתם, לתדהמת הנוכחים. 

בווידאו: טראמפ מנקה את חולצתו של מקרון מקשקשים

מוקדם יותר היום, נשיא איראן, חסן רוחאני, הזהיר את טראמפ שלא יפרוש מהסכם הגרעין שחתמה טהראן עם מעצמות העולם לפני כשלוש שנים. בנאום שנשא בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית במדינתו פנה רוחאני במסר מאיים לבית הלבן ואמר: "אם תבגדו בהסכם - ההשלכות יהיו חמורות".

"אני אומר לאלו בבית הלבן שאם הם לא יעמדו בהתחייבויות שלהם, הממשל האיראני יגיב בתוקף", הוסיף רוחאני בנאומו לאומה האיראנית.

בתוך כך, העיתון גרמני "זודדויטשה צייטונג" מדווח כי נציגים אירופיים ואמריקניים הגיעו, לאחר חמישה סבבי שיחות, לסיכום שעלול למנוע את פרישת טראמפ מההסכם. לפי הדיווח, ההסכם לא ישתנה מהותית, אך חלקים ממנו יקבלו פרשנות חדשה.

אתמול, במפגש בין שרי החוץ של קבוצת מדינות ה-G7, אמר שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, שמנהיגי גרמניה וצרפת יפצירו בנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלא לסגת מהסכם הגרעין אם איראן, מכיוון שזה עלול לגרום לבעיות משמעותיות. "אם ההסכם יכשל או אם ארה"ב תפרוש, לא תהיה חלופה הולמת ואנו חוששים שהמצב ידרדר משמעותית", אמר שר החוץ הגרמני. בנוגע לסוריה, אמר שר החוץ כי לא יהיה פתרון פוליטי בלי רוסיה. "הם חייבים לתרום את חלקם כדי להגיע לפתרון", אמר.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ ונשיא צרפת, עמנואל מקרון בבית הלבן
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ ונשיא צרפת, עמנואל מקרון בבית הלבן( רויטרס)

 

גם שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר אתמול במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הסיני, וואנג יי, בבייג'ינג, כי השניים הסכימו "לחסום כל ניסיון לחבל בהסכם הגרעין עם איראן, שקיבל משנה תוקף בהחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם". לדבריו, "אנחנו נגד פתיחה של ההסכמים האלה, ורואים זאת לא מועיל לנסות ולמחוק שנים של עבודה בינלאומית, שנעשתה באמצעות שיחות בין שש המעצמות ואיראן". 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחסה להסכם הגרעין בריאיון עם חדשות עשר שפורסם השבוע, ואמרה: "אני יכולה להבין את הדאגה הגדולה בישראל ממה שאיראן עושה. יש לנו דעות שונות בקשר לשאלה אחרת - איך ניתן הכי טוב למגר את זה". לדבריה, "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סבור שהסכם עם איראן לא מספק את הביטחון שהוא היה רוצה עבור ישראל. אנחנו בדעה שעדיף שיש לנו את ההסכם הזה, גם אם הוא לא מושלם, מאשר בלי הסכם בכלל. על כך נמשיך לדון. גרמניה תקפיד מאוד על כך שההסכם יכובד".

הנשיא הצרפתי מקרון שוחח אתמול בטלפון עם מקבילו הרוסי פוטין והשניים סיכמו כי הסכם הגרעין עם איראן צריך להימשך. נוסף על כך, הנשיא הצרפתי התראיין לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית ואמר כי אין לו תוכנית גיבוי להסכם עם איראן, וכי ארצות הברית צריכה להישאר בהסכם, כל עוד אין תוכנית טובה יותר. בתגובה לדברים של מקרון, צייץ שר החוץ האיראני מוחמד זריף, כי הנשיא הצרפתי צודק. "זה או הכל או לא כלום", כתב בטוויטר. "מנהיגים אירופים צריכים לעודד את הנשיא טראמפ לא רק להישאר בהסכם הגרעין, אך חשוב מכך, להתחיל וליישם את חלקו בעסקה".