בית המשפט העליון: אין לגעת בטלפון הסלולרי במהלך הנהיגה

נהג שקיבל דוח תנועה על שימוש בנייד ערער עליו בטענה שלא השתמש במכשיר אלא רק החזיק בו. בתום סאגה של שלוש שנים שהגיעה עד לבית המשפט העליון, השופט פסק כי הוא אשם

העליון נגד נהיגה בהיסח דעת: בית המשפט פסק היום (שלישי) כי החזקת הטלפון הנייד במהלך הנהיגה כמוה כשימוש בו.

תחילת הפרשה בנהג שקיבל קנס על החזקת טלפון ניד במהלך הנהיגה, והחליט לערער על כך בבית המשפט. הנהג הנחוש היה סבור שיש לו עילה לביטול הדו"ח, משום שרק החזיק במכשיר הסלולרי במהלך הנהיגה ולא השתמש בו, והמשיך לגלגל את הערעור במעלה מערכת המשפט במשך כשלוש שנים.

היום הגיע התיק להכרעה בבית המשפט העליון, שם פסק השופט דוד מינץ כי החזקת הטלפון הניד במהלך הנהיגה כמוה כשימוש בו, ופסל את הערעור. חשוב לציין שאין כאן תקדים מבחינה חוקתית, שכן החקיקה בנושא קובעת חד משמעית כי אין להחזיק טלפון ניד במהלך נהיגה ברכב, ולמעשה אסור לעסוק בשום דבר שאינו קשור לנהיגה עצמה ועלול לגרום להורדת הידיים מההגה.

בחודשים האחרונים הכריזה משטרת ישראל על מלחמה כנגד השימוש בטלפונים סלולריים במהלך הנהיגה, החלטה שהביאה עמה עלייה של עשרות אחוזים במספר הדוחות הנרשמים נגד נהגים בגין עבירה זו. באחרונה המליצה המשטרה לגורמי החקיקה להעלות את הכנס הניתן בגין נהיגה בהיסח דעת מ-1,000 שקלים ל-1,500 שקלים.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

ישראל לאיטליה: תפסיקו לחסום סנקציות חדשות נגד איראן

הנחיה לקהילה היהודית בגרמניה: לא מומלץ לחבוש כיפה בפומבי

דוח: שימוש בסמארטפון בזמן נהיגה מגדיל פי 10 את הסיכון לתאונה

מספר רב של נהגים הלינו על חוסר בהירות בכל הנוגע לחוק אותו אוכפת המשטרה לאחרונה ביתר שאת, כאשר מספר נהגים אף קיבלו קנסות בגין עבירות היסח דעת מבלי שהשתמשו במכשיר סלולרי. ממשטרת ישראל, וכעת גם מבית המשפט העליון מגיע מסר חד משמעי - החזקת טלפון סלולרי במהלך הנהיגה תיאכף בדיוק כמו שימוש בו.

בתוך כך, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים הציגה היום את דוח ועדת שפר להפחתת מספר הנפגעים משימוש בסמארטפונים בזמן נהיגה, מדוח הוועדה עולה כי השימוש בטלפון נייד בנהיגה מגדיל פי עשרה לערך את הסיכון להתרחשות תאונת דרכים, וצוינו גלישה באינטרנט וברשתות החברתיות והגדרת יעדי ניווט כפעולות המסוכנות ביותר. בנוסף לכך, צוין כי כל פעולה הנדרשת להפעלת הטלפון לשם שיחה מהווה גורם סיכון משמעותי, ונרשמה עלייה במגמת שליחת וקבלת מסרונים נמצאת במתאם עם עלייה בתאונות קטלניות.