ישראל לאיטליה: תפסיקו לחסום סנקציות חדשות נגד איראן

פרסום ראשון: מנכ"ל משרד החוץ העביר מסר תקיף לשגריר איטליה בתל אביב בנוגע לחוסר שביעות רצונה של ישראל מהעמדה האיטלקית שמונעת הגברת הלחץ על טהראן

ישראל לוחצת על איטליה בשבועות האחרונים להפסיק לחסום סנקציות חדשות וחריפות של האיחוד האירופי נגד איראן. פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי לפני שבועיים הזמין מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם את שגריר איטליה בתל אביב לפגישה והעביר לו מסר תקיף לגבי חוסר שביעות רצונה של ישראל מהעמדה האיטלקית שמונעת את הגברת הלחץ על המשטר האיראני.

הפקידים הישראלים הבכירים ציינו שאיטליה היא המדינה היחידה באיחוד האירופי שמתנגדת להצעה שמקדמות בריטניה, צרפת וגרמניה להטיל סנקציות חדשות של האיחוד האירופי על תכנית הטילים של איראן וכן סנקציות חדשות נגד הפעילות החתרנית של איראן בסוריה, בלבנון, בעיראק ובתימן. כדי לאשר החלטת סנקציות חדשה יש להשיג הסכמה של כל 28 המדינות החברות באיחוד האירופי וההתנגדות האיטלקית הינה בעצם הטלת וטו על המהלך כולו. חבילת הסנקציות שגרמניה, בריטניה וצרפת רוצות לקדם נועדה בין השאר להראות לממשל טראמפ כי האיחוד האירופי רציני בפעילותו נגד איראן וכך לשכנע את הנשיא האמריקני שלא לפרוש מהסכם הגרעין.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

דוח: שימוש בסמארטפון בזמן נהיגה מגדיל פי 10 את הסיכון לתאונה

פעוט בן שנתיים נשכח ברכב באזור הקריות - ומת

דיווח בלבנון: פעיל בכיר בחיזבאללה נהרג בפיצוץ

 טיל בליסטי לטווח 2,000 מטר שהציגה איראן ב-2015
 

טיל בליסטי לטווח 2,000 מטר שהציגה איראן ב-2015 (חדשות עשר)

 

השגריר האיטלקי הבהיר למנכ"ל משרד החוץ כי ארצו אינה סבורה שהעיתוי הנוכחי מתאים להטלת סנקציות נוספות. רותם אמר לשגריר האיטלקי כי ישראל מצפה שאיטליה תצטרף לעמדה של הבריטים, הגרמנים והצרפתים גם כדי לאפשר את הטלת הסנקציות החדשות וגם כדי לשדר מסר לאיראנים לפיו עליהם לרסן את פעילותם החתרנית באזור. 

פקיד ישראלי בכיר ציין כי ההתנגדות האיטלקית לסנקציות חדשות על איראן נובעת משורה של חוזים עסקיים עליהן חתמו חברות איטלקיות באיראן. חוזים אלה מוערכים במיליארדי אירו וממשלת איטליה זקוקה לקידומם כחלק מהניסיון להתגבר על המשבר הכלכלי באיטליה.

בפגישה בין מנכ"ל משרד החוץ לשגריר האיטלקי סוכם כי משלחת של משרד החוץ ושל נציגים ממערכת הביטחון תצא לרומא בקרוב לשיחות נוספות בעניין כדי להציג את המידע שבידי ישראל לגבי הפעילות האיראנית באזור ולגבי תכנית הטילים וכך לנסות לשכנע את האיטלקים לשנות את עמדתם.

בתוך כך, נשיא איראן, חסן רוחאני, הזהיר היום את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שלא יפרוש מהסכם הגרעין שחתמה טהראן עם מעצמות העולם לפני כשלוש שנים. בנאום שנשא בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית במדינתו פנה רוחאני במסר מאיים לבית הלבן ואמר: "אם תבגדו בהסכם - ההשלכות יהיו חמורות".

בד בבד, העיתון גרמני "זודדויטשה צייטונג" מדווח כי נציגים אירופיים ואמריקניים הגיעו, לאחר חמישה סבבי שיחות, לסיכום שעלול למנוע את פרישת טראמפ מההסכם. לפי הדיווח, ההסכם לא ישתנה מהותית, אך חלקים ממנו יקבלו פרשנות חדשה.

אתמול, במפגש בין שרי החוץ של קבוצת מדינות ה-G7, אמר שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, שמנהיגי גרמניה וצרפת יפצירו בנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלא לסגת מהסכם הגרעין אם איראן, מכיוון שזה עלול לגרום לבעיות משמעותיות. "אם ההסכם יכשל או אם ארה"ב תפרוש, לא תהיה חלופה הולמת ואנו חוששים שהמצב ידרדר משמעותית", אמר שר החוץ הגרמני. בנוגע לסוריה, אמר שר החוץ כי לא יהיה פתרון פוליטי בלי רוסיה. "הם חייבים לתרום את חלקם כדי להגיע לפתרון", אמר.