חיילים מביעים שמחה לאחר פגיעה במפגין בכפר מדאמא, בצלם

"כדור אחד חי ונגמר הסיפור": חייל תועד צוהל לאחר שירה בפלס'

בצלם פרסם סרטון בו נראים 3 חיילים מרחיקים מפגינים בשומרון. מפקד הכוח תועד לאחר הירי אומר לפקודו: "תישאר מקצועי". בצה"ל טרם הגיבו לסרטון החדש

תיעוד: ארגון בצלם פרסם היום (שלישי) סרטון חדש בו נראים שלושה חיילי צה"ל מרחיקים מפגינים פלסטינים בכפר מדמא שבשומרון, באמצעות ירי כדורי גומי. אחד מהם, שנראה במצב כריעה, תועד כשהוא יורה, ומייד אחרי זה קופץ וצוהל משמחה לכאורה. "פגעת בו", אומר חברו תוך שהוא טוען כי הוא חושב שהפגיעה בוצעה בידו של המפגין.

מפקד הכוח, חייל בדרגת סמ"ר, לא עבר לסדר היום על התנהגות החייל וצעק לעברו "תעצור, תעצרו, תעצור - תישאר מקצועי". הסרטון של בצלם ערוך בצורה בה ניתן לראות רק את החיילים (בחלק מהסרטון קבוצה של 11 חיילים ובחלקו העיקרי שלושת החיילים המדוברים), ולא את ההפגנה של הפלסטינים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הצנרת בדירתה של בת 70 דלפה - שכניה ניתקו לה את המים

איראן סוערת: האם התגלתה גופתו האבודה של השאה?

דיווח בלבנון: פעיל בכיר בחיזבאללה נהרג בפיצוץ

חיילים מביעים שמחה לאחר פגיעה במפגין בכפר מדאמא
 

חיילים מביעים שמחה לאחר פגיעה במפגין בכפר מדמא (בצלם)

 

בהמשך התיעוד נשמע אחד החיילים אומר לחבריו: "כדור אחד חי ונגמר הסיפור". גם בתגובה לדברים אלו הגיב מפקד הכוח. "אנחנו לא אומרים חי, זה טוב לסרטון", הוא נשמע אומר בהתייחסו למצלמה שדומה כי הייתה ממוקמת קרוב מאוד לחיילים.

לטענת בצלם, מירי כדורי הגומי נפצעו שבעה תושבים, שניים הועברו לטיפול רפואי בבית חולים בשכם וחמישה נוספים טופלו במקום.

מצה"ל נמסר בתגובה: "בתאריך ה-13.04.18 סמוך לכפר מדמה התפתחה הפרת סדר אלימה במהלכה עשרות פלסטינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה״ל שנכחו במקום. הכוחות פעלו באופן מקצועי, השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות שכללו ירי גז ולאחר מכן ירי גומי לעבר מסיתים מרכזיים במטרה להפסיק את הפרת הסדר. חלק מהדברים האמורים בסרטון אינם הולמים את המצופה מלוחמי צה״ל. כפי שניתן לראות בסרטון, מפקד שנכח במקום העיר בעניין ואף הנחה לנהוג באופן מקצועי. יערך רענון של הנהלים בקרב הכוחות".

לפני שבועיים צה"ל פרסם ממצאי החקירה ראשונית מסרטון אחר, שתיעד תקרית מסוף השנה שעברה, שבו נשמעים חיילי צה"ל שמחים לאחר ירי של צלף ישראלי במפגינים סמוך לגדר רצועת עזה, במהלך הפגנות שנערכו באזור. "הפצת החומר המצולם וההתבטאויות הנשמעות בו", נמסר בהודעת צה"ל, "אינן הולמות את הרוח ומידת האיפוק המצופה מחיילי צה״ל, ויטופלו במישור הפיקודי בהתאם". עם זאת, הצבא לא מתח ביקורת ישירה על הירי עצמו. זאת, לאחר שהתחקיר העלה כי ככל הנראה הצלף נהג כשורה. החייל שצילם את הסרטון לא היה בעמדת הירי ולא השתייך באופן אורגני לכוח הצלפים.

כזכור, מדובר במקרה שהתרחש באמצע חודש דצמבר האחרון, במהלך הפרות סדר אלימות באזור כיסופים. הפרת הסדר כללה זריקות אבנים וניסיונות חבלה בגדר, ונמשכה כשעתיים. הכוח ביצע ירי של כדור בודד לעבר אחד החשודים בארגון והובלת האירוע, כשהוא נמצא מטרים ספורים מהגדר.

שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר לפני כשבועיים בחנוכת מרכז הפעלה בצרין ואמר כי: "לצלף מגיע צל"ש ולצלם מגיע טר"ש". "צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם, אבל אין ספק שכשאתה בחזית ובמתח יש אמוציות ואפשר להבין את זה", אמר שר הביטחון. גם שר החינוך נפתלי בנט הגיב אז לסרטון, והצהיר בריאיון לאפי טריגר ב"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל: "אני מסרב לגנות את חיילי צה"ל בסרטון". לדברי השר בנט, "לשבת בתל אביב ולגנות לוחמים זה לא רציני. אני מגבה את כל חיילי צה"ל".