דוח: שימוש בסמארטפון בזמן נהיגה מגדיל פי 10 את הסיכון לתאונה

הרלב"ד הציגה את ממצאי ועדת שפר, שבחנה את הקשר בין שימוש בטלפון לבטיחות בדרכים. הפעולות המסוכנות ביותר: גלישה והגדרת יעדי ניווט. "הדוח יאפשר פתרון מעשי לתופעה"

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים הציגה היום (שלישי) את דוח ועדת שפר לבחינת דרכים להפחתת מספר הנפגעים משימוש בסמארטפונים בזמן נהיגה, והציגה קווי פעולה נדרשים לטיפול בתופעה. התוכנית המתבססת על הדוח כוללת שורה של פעולות במחקר, בחקיקה, באכיפה ובהכשרת הנהג. 

זאת, בשל העלייה העקבית במספר הנפגעים וההרוגים בחמש השנים האחרונות, והנחת העבודה לפיה לשימוש הנפוץ בסמארטפון בזמן נהיגה יש חלק משמעותי במגמת העלייה בתאונות דרכים.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

נקבע מותו של פעוט בן שנתיים שנשכח ברכב באזור הקריות

מצלמה נסתרת חשפה: כך התקבלו סכומי עתק מתאונות דרכים מבוימות

השופטת חיות דרשה - הדיון בפסקת ההתגברות יידחה בשבוע

מדוח הוועדה עולה כי השימוש בטלפון נייד בנהיגה מגדיל פי עשרה לערך את הסיכון להתרחשות תאונת דרכים, וצוינו גלישה באינטרנט וברשתות החברתיות והגדרת יעדי ניווט כפעולות המסוכנות ביותר. בנוסף לכך, צוין כי כל פעולה הנדרשת להפעלת הטלפון לשם שיחה מהווה גורם סיכון משמעותי, ונרשמה עלייה במגמת שליחת וקבלת מסרונים נמצאת במתאם עם עלייה בתאונות קטלניות.

מנכ"לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, עו"ד רחלי טבת ויזל, הסבירה כי "מדובר בוועדה הציבורית הראשונה בישראל שבחנה לעומק את נושא הסמארטפונים והשפעתם על מצב הבטיחות בדרכים בישראל".

"לכולנו ברור, כי לשימוש היומיומי הגובר שלנו בנייד בנהיגה יש חלק מהותי על אופן הנהיגה שלנו והסיכוי שנהיה מעורבים בתאונה", הוסיפה טבת ויזל. "בכל העולם ישנה בעיה לכמת את התופעה לכדי מספרים, אך אנו בחרנו לבחון את הנושא על אף החסר בנתונים הללו. הוועדה הגישה לנו דוח מפורט שבוחן את הנושא באספקטים שונים ואנו לקחנו את מסקנות הוועדה והמלצותיה ותרגמנו למסמך עבודה במטרה למנף ולפעול לקידום הטיפול בתופעה".

יו"ר הוועדה, אלוף (מיל.) נמרוד שפר, הוסיף: "נושא הסמארטפונים ונהיגה הינו נושא לוקה בחסר מבחינת מידע בארץ ובעולם, דבר שהקשה ואתגר את הוועדה לא פעם. על אף זאת, אני חושב שהוועדה הצליחה לשפוך אור על נושא זה בתחומים השונים". לדבריו, "אני מקווה שעבודת הוועדה והמלצותיה יתנו פתרון מעשי לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ולגופים נוספים למגר את תופעת ההיפגעות משימוש בסמארטפונים בנהיגה".