נשיא איראן רוחאני בנאום לאומה בעקבות ההפגנות, PRESSTV

רוחאני מאיים על טראמפ: "אם תבגוד בהסכם - יהיו השלכות חמורות"

בצל פגישתם הצפויה של נשיאי ארה"ב וצרפת, שיגר נשיא איראן מסר ברור לוושינגטון: "אם לא תעמדו בהתחייבויותיכם, נגיב בתוקף" • דיווח: הושג סיכום שאולי ימנע פרישת טראמפ

מחריף את הטון: נשיא איראן, חסן רוחאני, הזהיר היום (שלישי) את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שלא יפרוש מהסכם הגרעין שחתמה טהראן עם מעצמות העולם לפני כשלוש שנים. בנאום שנשא בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית במדינתו פנה רוחאני במסר מאיים לבית הלבן ואמר: "אם תבגדו בהסכם - ההשלכות יהיו חמורות".

דבריו של רוחאני מגיעים שעות ספורות לפני פגישתם הצפויה של הנשיא האמריקני עם מקבילו הצרפתי, עמנואל מקרון.  "אני אומר לאלו בבית הלבן שאם הם לא יעמדו בהתחייבויות שלהם, הממשל האיראני יגיב בתוקף", הוסיף רוחאני בנאומו לאומה האיראנית.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שידור ישיר ממכללת תל חי: ועידת אצבע הגליל הרביעית

ניצב בדימוס ניסו שחם הורשע במעשה מגונה; זוכה מיתר האישומים

הבית היהודי: על פסקת ההתגברות לעלות להצבעה תוך 10 ימים

בתוך כך, העיתון גרמני "זודדויטשה צייטונג" מדווח כי נציגים אירופיים ואמריקניים הגיעו, לאחר חמישה סבבי שיחות, לסיכום שעלול למנוע את פרישת טראמפ מההסכם. לפי הדיווח, ההסכם לא ישתנה מהותית, אך חלקים ממנו יקבלו פרשנות חדשה.

 נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב טראמפ
 

נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב טראמפ( רויטרס)

 

אתמול, במפגש בין שרי החוץ של קבוצת מדינות ה-G7, אמר שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, שמנהיגי גרמניה וצרפת יפצירו בנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלא לסגת מהסכם הגרעין אם איראן, מכיוון שזה עלול לגרום לבעיות משמעותיות. "אם ההסכם יכשל או אם ארה"ב תפרוש, לא תהיה חלופה הולמת ואנו חוששים שהמצב ידרדר משמעותית", אמר שר החוץ הגרמני. בנוגע לסוריה, אמר שר החוץ כי לא יהיה פתרון פוליטי בלי רוסיה. "הם חייבים לתרום את חלקם כדי להגיע לפתרון", אמר.

גם שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר אתמול במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הסיני, וואנג יי, בבייג'ינג, כי השניים הסכימו "לחסום כל ניסיון לחבל בהסכם הגרעין עם איראן, שקיבל משנה תוקף בהחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם". לדבריו, "אנחנו נגד פתיחה של ההסכמים האלה, ורואים זאת לא מועיל לנסות ולמחוק שנים של עבודה בינלאומית, שנעשתה באמצעות שיחות בין שש המעצמות ואיראן". 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחסה להסכם הגרעין בריאיון עם חדשות עשר שפורסם השבוע, ואמרה: "אני יכולה להבין את הדאגה הגדולה בישראל ממה שאיראן עושה. יש לנו דעות שונות בקשר לשאלה אחרת - איך ניתן הכי טוב למגר את זה". לדבריה, "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סבור שהסכם עם איראן לא מספק את הביטחון שהוא היה רוצה עבור ישראל. אנחנו בדעה שעדיף שיש לנו את ההסכם הזה, גם אם הוא לא מושלם, מאשר בלי הסכם בכלל. על כך נמשיך לדון. גרמניה תקפיד מאוד על כך שההסכם יכובד".

 נשיא איראן, חסן רוחאני
 

נשיא איראן, חסן רוחאני(רויטרס )

 

הנשיא הצרפתי מקרון שוחח אתמול בטלפון עם מקבילו הרוסי פוטין והשניים סיכמו כי הסכם הגרעין עם איראן צריך להימשך. נוסף על כך, הנשיא הצרפתי התראיין לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית ואמר כי אין לו תוכנית גיבוי להסכם עם איראן, וכי ארצות הברית צריכה להישאר בהסכם, כל עוד אין תוכנית טובה יותר. בתגובה לדברים של מקרון, צייץ שר החוץ האיראני מוחמד זריף, כי הנשיא הצרפתי צודק. "זה או הכל או לא כלום", כתב בטוויטר. "מנהיגים אירופים צריכים לעודד את הנשיא טראמפ לא רק להישאר בהסכם הגרעין, אך חשוב מכך, להתחיל וליישם את חלקו בעסקה".

קודם לציוץ שפרסם, התייחס זריף להסכם הגרעין בשיחה עם כתבים בניו יורק. הוא טען כי טהראן מוכנה לחדש את העשרת האורניום אם ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. "אמצעים דרסטיים נשקלים במידה וארה"ב תפרוש מההסכם, חלקם כבר מוכנים לביצוע, כולל האפשרות לחדש את תוכנית הגרעין במהירות האפשרית", אמר.

זריף הוסיף כי פעולות ארצות הברית לשנות את ההסכם שולחת מסר מסוכן מאוד למדינות העולם. לדבריו, המסר הוא "שאסור לדבר עם וושינגטון ולהגיע עמה להסכמות, כי בסוף היא פועלת על פי העיקרון של 'מה ששלי שלי, ומה ששלך נתון למו"מ'".

זריף אמר גם כי הניסיון של נשיא צרפת עמנואל מקרון וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל "לפייס" את טראמפ ולגרום לו שלא לפרוש מההסכם יהיה עקר. שני המנהיגים האירופים אמורים להיפגש עם הנשיא האמריקני בוושינגטון השבוע.

 אנגלה מרקל בריאיון בלעדי לשליח חדשות עשר בברלין, דור גליק
 

תקפיד שההסכם יכובד. מרקל בריאיון בלעדי לשליח חדשות עשר בברלין, דור גליק (חדשות עשר)

 

ב-12 מאי, הנשיא האמריקני יצטרך לחתום על דחייה בסנקציות נגד איראן. על הסנקציות כבר הוחלט בקונגרס, אך מאז חתמו טראמפ ולפניו הנשיא ברק אובמה על דחיית הסנקציות כל חצי שנה, זאת כדי שההסכם בין המדינות יישאר בתוקף. במידה וטראמפ לא יחתום, יהיה בכך ביטוי לפרישה אמריקנית מההסכם.

 בחודש שעבר פורסם לראשונה בחדשות עשר כי דיפלומטים בכירים מארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה מנהלים בחודשיים האחרונים משא ומתן שמטרתו לנסות ולהציל את הסכם הגרעין עם איראן מקריסה. לפי הדיווח בחדשות עשר, במהלך פגישה בברלין, האירופים והאמריקנים שמו על השולחן טיוטות לעסקה שלא תבטל את הסכם הגרעין או תפתח אותו מחדש אלא תגביר משמעותית את הלחץ על איראן. למרות ההתקדמות במו"מ, הצרפתים, הבריטים והגרמנים מעריכים כי הסיכוי להגיע לנוסחה שתרצה את טראמפ נמוך.