ניסו שחם, חדשות עשר

זיכויו של ניסו שחם מרוב העבירות - מכה קשה למח"ש • פרשנות

מפקד מחוז י-ם נאלץ לפרוש לאחר שהואשם שביצע עבירות מין בשוטרות וקיבל החלטות בעניינן. לאחר הזיכוי ממרבית האישומים, במח"ש יצטרכו לבחון כיצד קרס תיק הדגל שלהם

פרשת ניסו שחם נחשבת לתיק הדגל של המחלקה לחקירות שוטרים. שחם, ששימש כמפקד מחוז ירושלים נאלץ לפרוש מהמשטרה לאחר שהואשם בביצוע עבירות מין ובכך שניהל קשרים אינטימיים עם שוטרות וקיבל החלטות בעניינן.

בהכרעת הדין המונה 146 עמודים מפרק השופט בני שגיא את התזה של מח"ש. המחלקה לחקירות שוטרים טענה בכתב האישום כי אסור היה לשחם לקבוע החלטות בעניין של שוטרות עמן ניהל קשרים אינטימיים, וכי מדובר בניגוד עניינים. על פי התזה של מח"ש, גם אם אין בכל אחד מהמקרים ניגוד עניינים ברף הפלילי, הרי שהצטברות של כל ניגודי העניינים מהווה את עבירת הפרת האמונים.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הבית היהודי: על פסקת ההתגברות לעלות להצבעה תוך 10 ימים

מחקר: שימוש במשככי כאבים בזמן ההיריון קשור לסיכון לאוטיזם

בעקבות תחקיר חדשות עשר: סגן ראש עיריית י-ם נחקר באזהרה

השופט שגיא מפרק את התזה הזו וקובע כי לא כך היא. לדבריו, בניגוד לדברי מח"ש, ניגוד עניינים הוא מצב בעל עוצמה משתנה שיש לבחון בכל מקרה ומקרה. לדבריו, יש הבדל והבחנה בין קשרים אינטימיים לבין החלטות שונות שהתקבלו. השופט מפרט בהכרעת הדין לגבי כל מתלוננת ולגבי ההחלטות שקיבל שחם בעניינן.

ניצב ניסו שחם

ניצב ניסו שחם( דוברות המשטרה)

 

לגבי אחת המתלוננות, כותב השופט כי ראוי היה ששחם ימשוך ידו מטיפול בעניינה, אולם לא מדובר בעוצמה שיכולה להוות תשתית לעבירה פלילית. על מתלוננת נוספת כותב השופט כי גם כאן מדובר בעוצמת ניגוד עניינים חלשה ביותר הרחוקה מרחק ניכר מאוד מהמתחם הפלילי. לדברי השופט, גם חלק מהחלטותיו של ניסו שחם לגבי המתלוננות היו החלטות מוצדקות.

לגבי תזת התביעה על כך שניתן לראות הצטברות של מקרי ניגודי עניינים המהווים עבירה, קובע השופט כי קבלת התזה של מח"ש עומדת בסתירה מוחלטת לפסיקת בית המשפט העליון וכי לתזה יש פוטנציאל טשטוש עד כדי העלמה מוחלטת של קו הגבול המפריד בין התחום הפלילי לתחום שאינו פלילי. לדבריו, אי אפשר לקחת את כל המקרים ולצבור אותם לידי עבירה של הפרת אמונים, אלא יש לראות כל מקרה לגופו.

לגבי עבירות המין, השופט מזכה את שחם מעבירה של הטרדה מינית שבה שלח מסרון מיני לשוטרת ומעבירה נוספת שיוחסה לו של מעשה מגונה, אולם כן מרשיע אותו בנשיקה עם שוטרת אחרת.

הכרעת הדין של השופט מהווה מכה קשה ביותר למח"ש. שחם, שלדבריו עבר שש שנים קשות ביותר ונאלץ לפרוש מהמשטרה בבושת פנים, מקבל מהמשטרה הכשר לקשרים שניהל, שעל פי קביעת בית המשפט, אינם נחשבים מעשים פליליים. במח"ש יצטרכו לבחון כיצד התזה שלהם ותיק הדגל שלהם קרסו בבית המשפט.