10 הרוגים ו-15 פצועים באירוע דריסה בטורונטו: "מעשה מכוון"

רכב מסחרי פגע בהולכי רגל בעיר הגדולה בקנדה, הנהג נמלט ונלכד. מקור ביטחוני בארה"ב טען כי מדובר בפיגוע, אך לפי המשטרה המניע לא ברור. משרד החוץ: אין נפגעים ישראלים

  • פורסם ב:
  • 23/04/2018 21:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/04/2018 23:49
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

10 בני אדם נהרגו אמש (שני) ו-15 נוספים נפצעו לאחר שרכב מסחרי לבן פגע בקבוצת הולכי רגל, בשכונת צפון יורק, בטורונטו שבקנדה. ארבעה מהפצועים במצב קריטי ועוד שניים במצב קשה, כך נמסר מבית חולים מקומי. 

נהג הרכב, אלק מינסיאן בן ה-25, נמלט מהמקום ונלכד לאחר זמן קצר. מקור ביטחוני בארצות הברית אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המניע לדריסה הוא טרור, אך מהמשטרה נמסר כי המניע לדריסה אינו ידוע. גורמים רשמיים אמרו לטלוויזיה הציבורית הקנדית כי החשוד בדריסה אינו מקושר לארגון טרור כלשהו, המשטרה הוסיפה כי "אין לגביו מידע בתיקים".

עוד נמסר מהמשטרה כי ככל הנראה הדריסה הייתה מכוונת ולא מדובר בתאונה, כך הסיקו במשטרה לאחר שעדי ראייה מסרו כי פעולות הדורס נראו מדויקות מאוד. השר לביטחון הציבור בקנדה אמר כי לתקרית אין קשר לביטחון הלאומי של המדינה. יש לציין כי במקביל לאירוע מתקיימת בעיר ועידה של שרי החוץ של המדינות המתועשות.

בווידאו: החשוד מאיים על שוטר

בצילומים שפורסמו ברשת ניתן לראות אנשים שרועים על הקרקע. בכלי התקשורת במדינה דווח כי הנהג היה חמוש ובסרטון שתיעד את התקרית ניתן לשמוע אותו קורא לעבר השוטרים כי יש לו אקדח בכיסו. עד ראייה מסר ל"רויטרס" כי ראה לפחות שתי גופות מוטלות על הקרקע. ממשרד החוץ נמסר כי אין באירוע נפגעים ישראלים.

עד ראייה בשם אלכס סיפר בבכי לרשת CTV הקנדית על האירוע: "נסעתי לכיוון דרום ולפתע ראיתי רכב מסחרי לבן עם כיתוב אדום שעלה על המדרכה ופגע באנשים אחד אחרי השני כולל אנשים שהלכו עם תינוק. אף פעם לא ראיתי דבר כזה. היו הרבה אנשים שכובים על הרצפה, הוא פגע וגרר אנשים". חברת השכרת הרכבים "RYDER" אישרה כי הרכב שהיה מעורב באירוע שייך לה וכי היא משתפת פעולה עם הרשויות במדינה בחקירת האירוע.

 עדת ראייה נסערת לאירוע הדריסה בטורונטו
 

עדת ראייה נסערת לאירוע הדריסה בטורונטו (רויטרס)

 

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, מסר בעקבות האירוע: "ליבנו עם אלה שנפגעו, בהמשך נדע יותר פרטים על מה שקרה". בהמשך כתב בטוויטר: "מחשבותינו נתונות לכל מי שנפגע בזירה. תודה לכל מי שהגיע למקום במהרה".

בווידאו: רגע המעצר >>

לפני כשבועיים, שני בני אדם נהרגו ו-26 נוספים נפצעו באירוע דריסה בעיר מינסטר בגרמניה. לפי דיווחים בכלי התקשורת במדינה, רכב מסחרי נסע לעבר קהל ודרס את הנוכחים סמוך לפסל בעיר העתיקה.

במשטרה המקומית אישרו כי מספר בני אדם נהרגו וכי נהג הרכב התאבד בירייה. עוד הוסיפו כי כ-30 נוספים נפצעו. "איננו יכולים לשלול שמדובר בפיגוע", מסר לתקשורת גורם ביטחוני. נסיבות האירוע נמצאות כעת בבדיקה והמשטרה לא מבצעת מרדף אחר חשודים נוספים. בתקשורת הגרמנית דווח כי ברכב נמצא תיק והוא נבדק על ידי כוחות הביטחון עוד דווח כי הדורס אינו בעל עבר פלילי ומוכר לרשויות כסובל מהפרעות נפשיות. גורם ביון אמריקני אמר לרשת CBS כי הרשויות מתייחסות לאירוע הדריסה כפיגוע.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מסרה "מחשבותינו עם הקורבנות ועם בני משפחותיהם". ראש עיריית מינסטר, מרקוס לווה, אמר: "כל מינסטר עצובה מהאירוע המחריד הזה... לפצועים אנו מאחלים החלמה מהירה. אנחנו לא יודעים בשלב זה מה הרקע למעשה הזה. אני מודה לכל כוחות הסיוע הנמצאים כעת במינסטר".