גבול סוריה-ישראל, רמת הגולן, רויטרס

פצמ"ר ממלחמת האזרחים בסוריה נחת בגולן - צה"ל הגיב בירי

פצצת המרגמה נחתה סמוך לגדר המערכת בצפון רמת הגולן. צה"ל תקף בתגובה תותח באזור ממנו נורה הפצמ"ר. "צה״ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל הנעשה בשטחו", נמסר מצה"ל

פצצת מרגמה נפלה היום (שני) סמוך לגדר המערכת בצפון רמת הגולן. מצה"ל נמסר כי מדובר ככל הנראה בזליגת ירי ממלחמת האזרחים בסוריה. בתגובה, צה"ל תקף תותח באזור ממנו בוצע הירי, בצפון רמת הגולן הסורית.

"צה״ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל הנעשה בשטחו ולא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה", נמסר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מרקל ומקרון יאמרו לטראמפ: אם תיסוג מהסכם הגרעין - המצב ידרדר

תיעד את כלבו מצדיע במועל יד - ונקנס ב-4,000 שקלים

תקיפת נהג באלות לאור יום: תיעוד חדש מכבישי הדרום

באוקטובר 2017 אירעה זליגת ירי נוספת באזור שבעקבותיה הותקף משגר של צבא אסד באזור קונייטרה ושר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אליה ואמר: "כל פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל תיתקל בתגובה נחושה, בדיוק כפי שצה"ל פעל לפני שעה קלה כשתקף בסוריה כתוצאה מזליגת הירי לרמת הגולן מוקדם יותר היום". לדברי שר הביטחון, "אנו רואים במשטר אסד אחראי לכל מה שמתרחש משטחו, ואני מציע לא לבחון את הסבלנות ואת הקווים האדומים שלנו. אין לנו כוונה לעבור לסדר היום על כל ניסיון להפר את השקט ולפגוע בביטחונם של אזרחי ישראל, כפי שקרה הבוקר בצפון".

 ג'יפ ברמת הגולן
 

ג'יפ ברמת הגולן(חדשות עשר )

 

מספר ימים לאחר מכן היו נפילות נוספות ברמת הגולן וצה"ל תקף שלושה משגרים סורים. לאחר התגובה הישראלית לירי, משרד החוץ הסורי שלח שתי איגרות למזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, בהן דיווח על תקיפה ישראלית על מוצב צבאי בפאתי קונייטרה, זאת על אף הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל וסוריה. כמו כן, משרד החוץ הסורי הזהיר מהשלכות של המעשים החוזרים ונשנים של ישראל, "המהווים תמיכה בטרור והפרה של החלטות מועצת הביטחון". עוד טען המשרד כי התקיפה "מהווה פרק חדש בפרקי הקנוניה בין ישראל לקבוצות הטרור וניסיון נואש לתמוך בארגונים הכוללים את ארגוני דאע"ש וג'בהת א-נוסרה".

שר הביטחון ליברמן טען כי הירי במקרה זה היה מכוון: "חד וחלק, לא מדובר בזליגה. חיזבאללה עשו את זה במנותק ממשטר אסד. היתה הוראה אישית של נסראללה למדר את אסד ומשטרו מביצוע הירי ולכן אני קורא למשטר אסד שאנחנו רואים בו אחראי על כל מה שנעשה באדמת סוריה במיוחד היום, כשהוא שולט על 99% מהשטח ולכוחות הרוסים בסוריה - לרסן את חיזבאללה שרוצה לגרור אותנו לביצה סורית", אמר ליברמן.