מרקל ומקרון יאמרו לטראמפ: אם תיסוג מהסכם הגרעין - המצב ידרדר

שר החוץ הגרמני אמר כי המנהיגים מתכוונים לנסות ולשכנע את נשיא ארה"ב להישאר בהסכם שנחתם בימי כהונת אובמה. על סוריה: "רוסיה חייבת לתרום כדי להגיע לפתרון"

שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, אמר היום (שני) במפגש בין שרי החוץ של קבוצת מדינות ה-G7, שמנהיגי גרמניה וצרפת יפצירו בנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלא לסגת מהסכם הגרעין אם איראן, מכיוון שזה עלול לגרום לבעיות משמעותיות. זאת כשברקע המפגש הצפוי בין הנשיא הצרפתי עמנוטל מקרון לעמיתו האמריקני הלילה בבית הלבן.

"אם ההסכם יכשל או אם ארה"ב תפרוש, לא תהיה חלופה הולמת ואנו חוששים שהמצב ידרדר משמעותית", אמר שר החוץ הגרמני. בנוגע לסוריה, אמר שר החוץ כי לא יהיה פתרון פוליטי בלי רוסיה. "הם חייבים לתרום את חלקם כדי להגיע לפתרון", אמר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תינוקת איבדה הכרה במעון בי-ם ופונתה במצב קשה; המטפלת עוכבה

תיעד את כלבו מצדיע במועל יד - ונקנס ב-4,000 שקלים

המחבל ממתקפת הטרור המשולבת בפריז נשפט ל-20 שנות מאסר בבלגיה

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר מוקדם יותר היום במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הסיני, וואנג יי, בבייג'ינג כי השניים הסכימו "לחסום כל ניסיון לחבל בהסכם הגרעין עם איראן, שקיבל משנה תוקף בהחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם". לדבריו, "אנחנו נגד פתיחה של ההסכמים האלה, ורואים זאת לא מועיל לנסות ולמחוק שנים של עבודה בינלאומית, שנעשתה באמצעות שיחות בין שש המעצמות ואיראן". 

 שר החוץ הגרמני, הייקו מאאס
 

שר החוץ הגרמני, הייקו מאאס( רויטרס)

 

זאת, על רקע הצהרותיו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנוגע לכוונתו לבטל את ההסכם, ולקראת המועד שבו ייאלץ הנשיא להכריע בנושא. רוסיה וסין הן שתיים מתוך שש המדינות החתומות על ההסכם מול איראן, לצד ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחסה להסכם הגרעין בריאיון עם חדשות עשר שפורסם אמש, ואמרה: "אני יכולה להבין את הדאגה הגדולה בישראל ממה שאיראן עושה. יש לנו דעות שונות בקשר לשאלה אחרת - איך ניתן הכי טוב למגר את זה". לדבריה, "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סבור שהסכם עם איראן לא מספק את הביטחון שהוא היה רוצה עבור ישראל. אנחנו בדעה שעדיף שיש לנו את ההסכם הזה, גם אם הוא לא מושלם, מאשר בלי הסכם בכלל. על כך נמשיך לדון. גרמניה תקפיד מאוד על כך שההסכם יכובד".

נשיא צרפת עמנואל מקרון, שוחח בטלפון עם מקבילו הרוסי פוטין והשניים סיכמו כי הסכם הגרעין עם איראן צריך להימשך. נוסף על כך, הנשיא הצרפתי התראיין לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית ואמר כי אין לו תוכנית גיבוי להסכם עם איראן, וכי ארצות הברית צריכה להישאר בהסכם, כל עוד אין תוכנית טובה יותר. בתגובה לדברים של מקרון, צייץ שר החוץ האיראני מוחמד זריף, כי הנשיא הצרפתי צודק. "זה או הכל או לא כלום", כתב בטוויטר. "מנהיגים אירופים צריכים לעודד את הנשיא טראמפ לא רק להישאר בהסכם הגרעין, אך חשוב מכך, להתחיל וליישם את חלקו בעסקה".

קודם לציוץ שפרסם, התייחס זריף להסכם הגרעין בשיחה עם כתבים בניו יורק. הוא טען כי טהראן מוכנה לחדש את העשרת האורניום אם ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. "אמצעים דרסטיים נשקלים במידה וארה"ב תפרוש מההסכם, חלקם כבר מוכנים לביצוע, כולל האפשרות לחדש את תוכנית הגרעין במהירות האפשרית", אמר.

מוחמד זריף בנאומו בוועידת הבטחון במינכן
 

מוחמד זריף בנאומו בוועידת הבטחון במינכן(ועידת הבטחון במינכן)

 

זריף הוסיף כי פעולות ארצות הברית לשנות את ההסכם שולחת מסר מסוכן מאוד למדינות העולם. לדבריו, המסר הוא "שאסור לדבר עם וושינגטון ולהגיע עמה להסכמות, כי בסוף היא פועלת על פי העיקרון של 'מה ששלי שלי, ומה ששלך נתון למו"מ'".

זריף אמר גם כי הניסיון של נשיא צרפת עמנואל מקרון וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל "לפייס" את טראמפ ולגרום לו שלא לפרוש מההסכם יהיה עקר. שני המנהיגים האירופים אמורים להיפגש עם הנשיא האמריקני בוושינגטון השבוע.

ב-12 מאי, הנשיא האמריקני יצטרך לחתום על דחייה בסנקציות נגד איראן. על הסנקציות כבר הוחלט בקונגרס, אך מאז חתמו טראמפ ולפניו הנשיא ברק אובמה על דחיית הסנקציות כל חצי שנה, זאת כדי שההסכם בין המדינות יישאר בתוקף. במידה וטראמפ לא יחתום, יהיה בכך ביטוי לפרישה אמריקנית מההסכם.

בחודש שעבר פורסם לראשונה בחדשות עשר כי דיפלומטים בכירים מארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה מנהלים בחודשיים האחרונים משא ומתן שמטרתו לנסות ולהציל את הסכם הגרעין עם איראן מקריסה. לפי הדיווח בחדשות עשר, במהלך פגישה בברלין, האירופים והאמריקנים שמו על השולחן טיוטות לעסקה שלא תבטל את הסכם הגרעין או תפתח אותו מחדש אלא תגביר משמעותית את הלחץ על איראן. למרות ההתקדמות במו"מ, הצרפתים, הבריטים והגרמנים מעריכים כי הסיכוי להגיע לנוסחה שתרצה את טראמפ נמוך.