רוסיה תספק לסוריה מערכת הגנה אווירית מתקדמת - "בקרוב ובחינם"

מוסקבה מוכנה להעניק לדמשק מערכת S-300, כך לפי דיווח בעיתונות המקומית. לפי גורמים רוסיים, אם ישראל תתקוף - התוצאות יהיו הרסניות. לברוב: טרם קיבלנו החלטה בנושא

רוסיה שוקלת למכור טיליS-300  לסוריה בעתיד הקרוב - כך דווח היום (שני) בעיתון הרוסי "קומרסנט". על פי הדיווח, רוסיה תספק את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת למשטר בדמשק, אך תעשה זאת בחינם, זאת ימים ספורים לאחר ששר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי מוסקבה "מוכנה למכור" את המערכת לסוריה. עם זאת, השר אמר היום כי רוסיה טרם קיבלה החלטה בנושא. בקרמלין סרבו להשיב לשאלה בנושא, אך טענו כי תקיפת המערב בסוריה החמירה את המצב.

הטענה בגינה רוסיה מוכנה למסור את מערך ההגנה בחינם, ולא למכור אותו לסוריה, כפי שהוצגה בדיווח, היא בשל עודפי הצבא הרוסי. בנוסף, נטען בפרסום, רוסיה מתכננת לספק לסוריה את מערכת הטילים כבר בעתיד הקרוב, והעובדה כי התחמושת תינתן בחינם וכחלק מהסיוע הצבאי הרוסי השוטף לסוריה, תקצר משמעותית את זמן האספקה.

על פי מקורות במוסקבה, האספקה של מערכת הטילים תעזור לייצב את המצב בסוריה בכך שלא תאפשר לא לישראל ולא לארצות הברית לתקוף ללא הפרעה מטרות בסוריה. עוד מסרו כי אם ישראל תחליט לתקוף במדינה לאחר אספקת סוללת הטילים החדשה, התוצאות יהיו "קטסטרופליות לכל הצדדים".

בנוסף לכך, מכיוון שהאספקה מתוכננת להתבצע במהירות, אך הכשרת החיילים הסורים לתפעול מערכת טילי הנ"מ המתקדמת תיקח יותר זמן, בתחילה תופעל המערכת על ידי יועצים צבאיים רוסים שיתאמו את הפעלתה עם הצבא הסורי.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פרסום ראשון: נעצר החתן שתועד יורה באוויר עם חבריו בדרום

דיווח: טראמפ הביע ספק לפני שנה במחויבות נתניהו לתהליך השלום

פרסום ראשון: צילומי לוויין חדשים של בסיס T4 הסורי שהותקף

יירוט טילים שנורו לעבר שדה תעופה באזור חומס
 

יירוט טילים שנורו לעבר שדה תעופה באזור חומס (חדשות עשר)

 

לברוב אמר לפני כשבוע כי רוסיה שוקלת בחיוב למכור טילי S-300 לסוריה. זאת, על רקע דיווחים על תקיפה נוספת במדינה שהתרחשה באותו הלילה, על ידי ארה"ב, צרפת ובריטניה. בריאיון לרשת BBC הבריטית אמר לברוב כי בניגוד לעמדה קודמת של הנשיא פוטין בעבר, המצב הנוכחי במזרח התיכון השתנה בעקבות התקיפה, ומדינתו תעשה "הכל כדי לדאוג למשטר אסד", בלשונו.

בכל הנוגע לתקיפה המשולבת של ארה"ב, בריטניה וצרפת בסוריה בשבת השעברה, כתגובה לשימוש שעשה משטר אסד בנשק כימי, טען לברוב כי לא הוצגו ראיות חותכות לשימוש בנשק זה. "אין הוכחה שנעשה שימוש בנשק כימי בדומא", אמר שר החוץ והוסיף: "לא אהיה גס רוח לראשי מדינות אחרות. אך בכנות, כל העדויות שהם הביאו בוססו על דיווחי התקשורת והרשתות החברתיות".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) התייחסה לפרסום: "התפתחות מדאיגה ומסוכנת מאד, שמשפיעה בצורה ישירה על חופש הפעולה ואפשרויות התגובה הישראליות למתרחש מעבר לגבול בסוריה. העברת המערכות המתקדמות האלה מאיימת על ביטחונה של ישראל. במהלך השנים האחרונות התפאר לא פעם ראש הממשלה נתניהו בקשריו הקרובים והחזקים עם הנשיא הרוסי. אך כנראה שהדיפלומטיה הרכה בה נוהג נתניהו והנסיעות התכופות שלו לרוסיה לא הועילו בכל הקשור לקידום האינטרסים של ישראל".