קים ג'ונג און ודונלד טראמפ, רויטרס

"ארה"ב לא תקל בסנקציות מול צ. קוריאה - עד שלא תפורק מגרעין"

הוול סטריט ג'ורנל ציטט את דבריו של בכיר בממשל האמריקני, הטוען כי טראמפ לא יעניק הקלות בעיצומים לדיקטטורה ללא תמורה: "הנשיא אמר שלא יחזור על שגיאות העבר"

בווידאו - פירוז גרעיני בקוריאה: האם טראמפ יצליח איפה שקודמיו נכשלו?

הוול סטריט ג'ורנל דיווח הלילה (שני) כי בכיר בממשל האמריקני אמר שבכוונת טראמפ להפציר בנשיא קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, לפעול במהירות לפירוק ארסנל הגרעין שברשות מדינתו. "ארה"ב לא מוכנה להקלות משמעותיות בסנקציות עד שזה יקרה", אמר הבכיר.
 

"כשהנשיא אומר שהוא לא יחזור על שגיאות העבר, זה אומר שארה"ב לא תבצע ויתורים משמעותיים", הוסיף הבכיר. "אולם, אם קוריאה מוכנה להתקדם במהירות לעבר פירוז גרעיני, השמיים הם הגבול. הרבה דברים טובים יוכלו לקרות".


>> עוד כתבות בחדשות 10:
היום שהיה 22.04.18: ראש העיר חשוד בהטרדה
פרסום ראשון: צילומי לוויין חדשים של בסיס T4 הסורי שהותקף
עם קיילי מינוג ושאגי: המלכה אליזבת חגגה יום הולדת 92
 

 מתקן להעשרת פלוטניום בקוריאה הצפונית
 

מתקן להעשרת פלוטניום בקוריאה הצפונית (רויטרס)

 


הפירוז הגרעיני של קוריאה הצפונית וכן ההקלה בסנקציות האמריקניות צפויות לעמוד במרכז מפגש הפיסגה המתוכנן בין טראמפ למקבילו הצפון קוריאני. עם זאת, רק אתמול אמר הנשיא האמריקני כי המשבר עם קוריאה הצפונית עדיין "רחוק מפתרון". אמירתו ציננה את ההתלהבות שהביע יום קודם לכן מההכרזה הקוריאנית בעניין השעיית ניסויי הגרעין ופירוק אתר הניסויים שלה. "אנו רחוקים מסיכום איתם", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "אולי דברים יסתדרו ואולי לא, נדע רק בחלוף הזמן; העובדה שאני עושה כעת, היתה צריכה להיעשות מזמן".
 

בשבת הודיע און כי לארצו אין צורך בנשק גרעיני ובניסויים בטילים ארוכי טווח. בהכרזה רשמית של המדינה המבודדת בעולם נמסר כי אתר הניסויים הגרעיניים בצפון המדינה ייסגר לאחר ש"סיים את משימתו". טראמפ הגיב בחשבון הטוויטר להכרזה, וכתב: "חדשות מצוינות עבור קוריאה הצפונית והעולם כולו, זוהי התקדמות גדולה. מחכה בציפייה למפגש שלנו". ההחלטה על הפסקת הניסויים התקבלה בישיבה של הוועד המרכזי של מפלגת השלטון במדינה, שהתכנסה לדון ב"צעד חדש" במדיניות.
 

בתוך כך פירסם משרד החוץ הרוסי הודעה המברכת על הצהרתו של און וקרא לארה"ב להפסיק את נוכחותה הצבאית בחצי האי הקוריאני. גם שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, אמר כי אמנם "מדובר בצעד בכיוון הנכון" אך דרש מקוריאה הצפונית לחשוף בפני העולם את ההיסטוריה המלאה של תכנית הגרעין במדינה, וקבע כי רק לאחר שצעד שכזה יבוצע בצורה אמינה, ניתן יהיה לדון בהליך פוליטי משמעותי לפירוז גרעיני בקוריאה.